Şükrü Özyıldız Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Şükrü Özyıldız Kimdir

2011 yılında “Derin Sular” dizisinde canlandırdığı “Toprak” karakteri ile beyaz ekranla tanışan İzmirli Şükrü Özyıldız, kısa zamanda izleyicilerin dikkatini çekmeye başlamış ve gösterdiği performans ile insanların aklında “Şükrü Özyıldız kimdir?” sorusunun doğmasına yol açmıştır.

Reklamlarla adım attığı televizyon ve eğlence sektöründe 2011 yılında 2020 yılına 11 farklı dizi ve 5 farklı sinema filminde rol alan aktörün hızlı yükselişi “Şükrü Özyıldız nerelidir?” ve “Şükrü Özyıldız kaç yaşındadır?” sorularının daha çok dillendirilmesiyle sonuçlanmıştır.

Şükrü Özyıldız 18 Şubat 1988 tarihinde İzmir’de dünyaya gelmiştir. Kendisinden küçük bir kız kardeşi vardır. Küçük yaştan annesini kaybeden aktör, ilköğretim ve lise eğitimin doğup büyüdüğü İzmir’de tamamlamış, bunun ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi Makineleri bölümü kazanmıştır. Bu okulda 2 dönem eğitim gören aktör, tekrar üniversite sınavına girmiş ve Ege Üniversitesi İşletme Bölümünü kazanmıştır. Bu bölümde okurken Erasmus programı ile Portekiz’e giderek eğitimimin bir kısmına orada devam etmiştir. Aktör, lisans eğitimini bu bölümde tamamlamıştır.

Lise ve üniversite yıllarında birçok hobi ile meşgul olan Şükrü Özyıldız, yüzme, dövüş sporları, tango ile ilgilenmiş, davul ve ney çalmıştır.

Portekiz’de eğitimini sürdürdüğü süreç içerisinde burada oyunculuk ve sanatla ilgili faaliyetlere katılan 1.85 boyundaki aktör, üniversite eğitimin tamamladıktan sonra Kadıköy’de bulunan Müjdat Gezen Sanat Merkezinde oyunculuk eğitimleri almaya başlamıştır.

Şükrü Özyıldız’ın Sinema Kariyeri

Sempatik mimikleri, tok ses tonu, yakışıklılığı ve fiziği ile dikkat çeken oyuncu, 2011 – 2020 yılları arasında rol aldığı 5 filmin tamamında ve 11 dizinin 6’sında önemli rolleri canlandırmıştır.

Can Arca tarafından yönetilen ve 2013 yılında vizyona giren, çekimleri Ankara’da gerçekleştirilen “Neva” filmin ile sinemaya adım atan Şükrü Özyıldız’ın ikinci sinema tecrübesi ise 2015 yılında vizyona giren “Sevimli Tehlike” ile olmuştur. Yönetmenlik ve senaristliğini Özcan Deniz’in gerçekleştirdiği bu romantik komedide Şükrü Özyıldız başrolü Ayça Ayşin Turan ile paylaşmıştır.

Sinema kariyerinde üçüncü film olan ve yönetmenliğini ve senaristliğini Andaç Haznedaroğlu’unu gerçekleştirdiği “Her Şey Aşktan” filmiyle 2016 yılında izleyicileriyle buluşan aktörün dördüncü sinema filmi ise bu sefer Yılmaz Erdoğan tarafından yönetilen ve aynı yıl izleyiciyle buluşan “Ekşi Elmalar” olmuştur. Bu filmde aktör Farah Zeynep Abdullah, Yılmaz Erdoğan ve Songül Öden gibi tanınmış oyuncular ile rol almıştır. Ekşi Elmalar yaptığı 14 milyon TL hasılat ile yıl içerisinde en çok seyirci ile buluşan yerli yapımlardan biri olarak büyük bir başarıya imza atmıştır.

Serra Yılmaz tarafından yönetilen korku – gerilim türündeki “Cebimdeki Yabancı” filmi aktörün beşinci sinema tecrübesi olmasına rağmen, gişede beklenen başarıyı yakalayamamıştır. Son olarak Cem Yılmaz’ın “Arif V 216” filminde Ayhan Işık’ı canlandırmıştır.

Şükrü Özyıldız’ın Televizyon Kariyeri

2010 yılında ekranlarda yayınlanmaya başlayan ve sadece ülkemizde değil, birçok yabancı ülkede de büyük başarı yakalayan “Fatmagül’ün Suçu Ne?” dizisinde yardımcı karakterlerden “Toprak”ı canlandıran Şükrü Özyıldız, bu dizide kazandığı oyunculuk tecrübesini 2012’de ekranlarla buluşan “Uçurum” dizisinde pekiştirmiştir.

2013 yılında Star TV’de ekranlarla buluşan “Benim Hala Umudum Var” ile ilk kez bir dizide başrol oynayan aktörün kariyeri canlandırdığı “Ozan Korkmaz” karakteri ile ivme kazanmıştır.

Aktör, 2013 yılında Tardu Flordun ve Zerrin Tekindor ile 1962’de Edward Albee’nin oyunlaştırdığı, orijinal ismi “Who’s Afraid of Virginia Woolf” oyunun uyarlamasında daha önce Bülent Koray ve Lemi Bilgin gibi usta oyuncular tarafından canlandırılan “Nick” karakterine hayat vermiştir.

2014 yılında ülkemizin en önemli edebi eserlerinden biri olan “Çalıkuşu”nun uyarlamasında yan karakterlerden biri olan “Murat”ı canlandırmıştır.

Aktör bundan sonra 2014-2015 yıllarında Kanal D’de yayınlanmış olan ve İtalyan “L’onore e il Rispetto” dizisininden uyarlanan “Şeref Meselesi” dizisinde Kerem Bürsün, Yasemin Allen ve Burcu Biricik ile başrolü paylaşmıştır.

Daha sonra Star TV’de yayınlanan ve dünya çapında büyük seyirci kitlesine kavuşmuş olan “Pretty Little Liars” dizinin uyarlanan “Tatlı Küçük Yalancılar” dizisinde rol alan oyuncu, dizinin düşük reytingleri sebebiyle 13. Bölümde yayından kaldırılmasıyla yeni projeler için arayışlara girmiştir.

2016 yılında 18 bölümün sonunda final yapan “Kış Güneşi” dizisinde başrol alan aktör, 2018 yılında 10. Bölümün ardından final yapan, her bölümü 120 dakika olan “Nefes Nefese” dizisi ile ekranlara geri dönmüştür. Aktör, kariyerine 2021 yılında Atv’de yayınlanan bilim-kurgu türündeki “Akıncı” dizisinde ana karakter olan “Fatih/Akıncı” karakterini canlandırarak devam etmektedir. Aktör İstanbul’da yaşamaktadır ve bekardır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*