Süleyman Soylu Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Süleyman Soylu Kimdir?

Süleyman Soylu Kimdir? Biyografi ve Hayatı

21 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da doğmuş olan Süleyman Soylu tam adıyla Süleyman Hasan Soylu aslen Trabzon’un Of ilçesi Çamlıköy’dendir. İlkokul ve ortaokulu İstanbul Gaziosmanpaşa’da tamamlamış; sonrasında Plevne Lisesi‘ne giderek lise öğrenimini tamamlamıştır. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olarak tamamlamıştır.

Soylu, siyaset hayatına 1987 yılında Doğru Yol Partisi’nin (DYP) Gençlik Kolları’nda başlamıştır. Siyasete atıldığı bu yılda Gençlik Kolları’nda İlçe Başkanı ve İl Başkan yardımcılığı yapmıştır.

İş Hayatına Giriş

Meslek kariyerine ilk olarak 1990’da İstanbul Menkul Kıymetler Borsası kurumlarında başlamıştır. 1989 yılında okul arkadaşlarıyla birlikte kurduğu şirketle ticaret hayatına atılmış olan Soylu, 1995’de sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren bir aile şirketini kurarak siyasi hayatı ile beraber ticari hayatını da sürdürmüştür. 1995-1999 yılları arasında Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığı, 1999-2002 arasında ise DYP İstanbul İl Başkanlığı görevine gelmiştir.

2002 genel seçimleri öncesi milletvekili adayı olmuştur ve bu dönemde DYP Genel Başkanı Tansu Çiller’in parti gözdelerinden biridir. 2007 yılında DYP’nin DP ismini alarak girdiği seçimlerde ise baraj altında kalmıştır ve sonrasında genel başkanlığa seçilmiştir. Kasım 2008 tarihinde DP 9. Olağan Kongresi’nde genel başkanlığa yeniden seçilmiştir. Kısacası 2008-2009 yılları arasında Demokrat Parti Genel Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

12 Eylül 2010 Referandumunda Türkiye’yi dolaşan Soylu ‘evet” için çalışmalar yapmış ve  “Demokrasi Buluşmaları” adını verdiği seminerler düzenlemiştir. Bunu takiben Hüsamettin Cindoruk‘un genel başkan olduğu DP’den ihraç edilmiş; ihraç sonrası ise geçmişte Adalet ve Kalkınma Partisi hakkında ağır ithamlarda bulunan, yolsuzluk suçlamaları yapan Soylu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın davetiyle 5 Eylül 2012’de AKP’ye katılmıştır.

30 Eylül 2012’de AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’na seçilmiş, sonrasında Ar-Ge’den sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. 2014 yılında ise Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olmuştur. Bu görevini 13 Eylül 2015’te Mustafa Ataş’a devretmiştir.

25 ve 26. Dönem; Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi Trabzon milletvekili, 12 Eylül 2015 Adalet ve Kalkınma Partisi 5. Olağan Kongresi’nde 3 yıl sonra yeniden Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılmış olan Milletvekilliği Genel Seçimlerinde 27. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili olarak seçilmiştir.

Ahmet Davutoğlu dönemi ve Binali Yıldırım dönemini kapsayan 2015-2016 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yapmıştır.  31 Ağustos 2016’da ise İçişleri Bakanlığından istifa eden Efkan Ala’nın yerine göreve atanmıştır. Göreve getirilmesinde ‘FETÖ ile mücadelede’ aktif olmasının etkili olduğu iddia edilmiştir. Ayrıca göreve geldiği andan itibaren bölgede yaşanan çatışmalar şiddetlenmiştir, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş tutuklanmış, belediye başkanları görevden alınmış, yerlerine kayyumlar atanmıştır.

Evli ve 2 çocuk babası olan Süleyman Soylu 9 Temmuz 2018’de açıklanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, 67. Hükümet’te yeniden İçişleri Bakanı olarak görev yapmaktadır. 12 Nisan 2020 tarihinde kendi isteği ile İç İşleri Bakanı görevinden istifa etmiştir. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan istifasını kabul etmemiştir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*