Suzan Kardeş Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Suzan Kardeş ismini farklı projelerle duyuran bir kişidir. Çeşitli televizyon programlarında görmeye alışkın olduğumuz, balkan türkülerini söylediğine şahit olduğumuz Suzan Kardeş Kimdir? Suzan Kardeş nerelidir veya Suzan Kardeş kaç yaşındadır gibi soruların cevabı hayranları tarafından merak ediliyor öncelikle Suzan Kardeş 15 Nisan 1960 tarihinde Kosova’nın Priştine kentine yakın bir kasabada dünyaya gelmiştir. Bu yüzden Kosovalı veya Piriştineli olarak belirtebiliriz. Suzan Kardeş 5 çocuklu bir aileye mensuptur ve ailesi, o 8 yaşındayken İstanbul’a göç etmiştir.


Suzan Kardeş Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Suzan Kardeş iş hayatına ilk olarak Hürriyet Gazetesinde başlamış, burada çekilen fotoromanlarda oyunculara makyaj yapmıştır. Aldığı eğitimler ve kendini geliştirmesi neticesinde ünlü bir makyaj ustası olmuş, pek çok projenin içerisinde bulunmuştur. Sadece makyaj uzmanı olarak değil Şan Tiyatrosu’nda ve birçok tiyatro topluluğu ile film ekibinde saç tasarım uzmanı, kuaför olarak da yer almıştır. 1995 yılında Beşiktaş Kültür Merkezi’nde de görev yapmaya başlamış buradaki oyunlarda, projelerde makyaj uzmanı ve kuaför olarak görev almıştır.

Haluk Bilginer’in Atatürk rolünde yer aldığı İş Bankasının reklamlarında da Suzan Kardeş makyözlük yapmış, buradaki başarısıyla popüler olarak isminden çokça bahsettirmiştir. Sezen Aksu’nun 1985 yılından itibaren bütün sahne ve çekim makyajlarını da Suzan Kardeş yapmış, sanatçının vazgeçilmezi olmuştur. Sadece Sezen Aksu’nun değil Goran Bregoviç’ten Türkan Şoray’a kadar birçok ünlünün de sahne makyajını Kardeş yapmıştır.

Suzan Kardeş 1992 yılında Bekriya adında bir meyhane açmış ve bu meyhaneyi on iki yıl boyunca işletmiştir. Burada mikrofonsuz, akustik biçimde Rumeli türkülerini, eski Kosova şarkılarını söylemiş ve geniş bir hayran kitlesi oluşturmuştur. 2007 yılında Sezen Aksu’nun desteğiyle Bekriya adlı ilk albümünü çıkarmış, meyhanede söylediği şarkıları daha da profesyonel biçimde dinleyicilerle buluşturmuştur. Bu albümü 2008 yılında Bekriya 2-Balkania takip etmiş, 2009 yılında da Makyaj Odası Şarkıları dinleyicilerle buluşmuştur. 2010 yılında Bekriya 1 ve Bekriya 2 Ninno ile birlikte yeniden yayınlanmış ve 2011’de Bekriya 3 Bal ve Kan adıyla çıkmıştır. 2012 yılında da Bekriya 4 Bekri adıyla çıkmış, seri dört albümle tamamlanmıştır. Bu seri albümler haricinde 2013 yılında Yarım Hava Çalsan ve 2015 yılında da Şişede Bade Durmaz sevenleriyle buluşmuştur.


Oyuncu ve Makyöz Suzan Kardeş

Suzan Kardeş müzik kariyeri yanında oyuncu olarak da pek çok projenin içinde yer almıştır. İlk olarak 2000 yılında Bir Demet Tiyatro ile oyunculuğa başlayan Kardeş, Komedi Dükkânı, Organize İşler, Mavi Kelebekler, Muhteşem Yüzyıl, Seksenler, Toprağın Çocukları, Arkadaşım Hoş geldin, Yapışık Kardeşler, Nadide Hayat gibi birçok dizi ve filmde de yer almıştır. Halen Çocuklar Duymasın dizisinde Kadriye rolünde oynamayı sürdürmektedir. Bir Demet Tiyatro’da pencereden bakan kadın olarak görev almış ve güçlü performansıyla takdir görmüştür.

Suzan Kardeş ses sanatçılığı ve oyunculuğu dışında asıl ününün makyöz olarak kazanmıştır. Hala ülkemizin en önce gelen makyaj uzmanlarından birisidir. Kariyerine ilk olarak 1992 yılında Seni Seviyorum Rosa’da başlamış ve daha sonra da onlarca dizide, filmde, reklamda, tiyatroda makyöz olarak görev almıştır. Tatlı Betüş, Dönersen Islık Çal, Bir Demet Tiyatro, Aşk ve Gurur, Bekarlar, Organize İşler, Beynelmilel, Hokkabaz, Komedi Dükkânı, Osmanlı Cumhuriyeti, Benim Annem Bir Melek, Arkadaşım Hoş Geldin, Tolgshow gibi projelerin makyözlüğünü Suzan Kardeş yapmıştır. Suzan Kardeş çalışmalarına halen devam etmekte, yeni müzik albümleri üzerinde çalışmalar yürütürken film projelerinde de görev almayı sürdürmektedir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir