Tan Sağtürk Kimdir?

Tan Sagtürk Kimdir

TV ekranlarında sık sık görülen Tan Sağtürk kimdir? Tan Sağtürk aslında sinema oyuncusudur. 14 Temmuz 1969 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. Yengeç burcu olan Sağtürk bugüne kadar pek çok projede yer almıştır. Balet ve oyuncu olarak meslek hayatına devam eden Sağtürk, gençlik yıllarında birçok teklif almıştır. Tan Sağtürk 9 yaşındayken balet olmaya karar vermiştir. Sağtürk, eğitim hayatına İzmir’de başlamış ve İzmir’de devam etmiştir.

İlköğretim, ortaokul ve lise eğitimine İzmir’de tamamlayan Sağtürk, üniversiteyi İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Burada İzmir Devlet Konservatuarını tamamlamıştır. Aynı zamanda 1990 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bale Bölümü’nden mezun olmuştur. İzmirli olan Sağtürk, bale olmaya karar verdikten sonra bale eğitimlerine devam etmiş ve kendini bu alanda geliştirmiştir.

Tan Sağtürk Hayatı ve Bilinmeyenler

Tan Sağtürk nerelidir ve hayatı nasıl geçmiştir? Ekran karşısında sıklıkla görülen Sağtürk aslen İzmirlidir. İzmir ve Ankara’da okul hayatını tamamlayan Sağtürk daha sonra Fransa’ya gitmiştir. Fransa’da aldığı eğitimin ardından Fransız Genç Balesi’nde 1990 – 1991 yılları arasında 1 yıl kadar çalışmıştır. Burada geçen 1 yılın ardından Fransız Devlet Balesi’ne geçerek orada çalışmaya başlamıştır.

Fransız Devlet Balesi’nde 1991 – 1997 yılları arasında çalışmıştır. Sağtürk, Fransız Devlet Balesi’ne giren ilk yabancıdır. Fransa’ya yerleşen ve burada çalışan Tan Sağtürk bir süre sonra Fransız vatandaşı olmuştur. 1997 yılına kadar Fransa’da çalışan Sağtürk, 1997 yılında tekrar Türkiye’ye dönmüş ve İstanbul’a yerleşmiştir.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde çalışmaya başlayan Sağtürk burada bir sene boyunca baş balet olarak çalışmıştır. İstanbul’da farklı bale gösterinde yer alan Sağtürk, Türk seyircilerin karşısına çıkmıştır. Başarılı oyuncu, Tan Sağtürk Bale ve Dans Eğitim Merkez’ini açmıştır. Sağtürk tarafından kurulan merkezin bulunduğu şehirler:

  • İstanbul
  • Ankara
  • İzmir
  • Samsun
  • Diyarbakır
  • Gaziantep
  • Mardin
  • Kıbrıs
  • Kayseri

Tan Sağtürk genellikle TV programlarında ve televizyon ekranlarındaki dizilerde görülse de bale için birçok çalışma gerçekleştirmiştir. 2002 – 2003 sezonu arasında Kalp Sesi adlı projeyi gerçekleştirmiştir. Bu proje kapsamında Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde 25 profesyonel dansçı ile birlikte çalışmıştır. Kalp Sesi adındaki proje 2004 yılında İzmir’de sahnelenmiştir.

Tan Sağtürk ve Kariyer Hayatı

Tan Sağtürk gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar sayesinde ödüller almış ve çeşitli projelerin başında görevlendirilmiştir. Sanat alanında verdiği emekten dolayı birçok kez ödüllendirilmiştir. Bu ödüllerden biri ise Uluslararası Melvin Jones Ödülü’dür. Askeri müzede düzenlenen törenle verilen ödül, Amerika’dan gönderilmiştir. Bale için yaptığı çalışmalarla 2004 yılında Özel İstanbul Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi’nin bir sınıfına Tan Sağtürk adı verilmiştir. 2007 yılında Romantika adında yeni bir gösteri düzenlenmiştir ve Sağtürk bu müzikalin sanat danışmanlığını üstlenmiş ve koreografilerini düzenlemiştir. Rus asıllı Alona Ataberk, Romantika adlı müzikalde oynamıştır. Ataberk ile bu müzikalde tanışan Sağtürk daha sonra evlenmiştir.

Tan Sağtürk, farklı birçok projede yer almıştır. Bu projelerin arasında reklamlar, diziler, filmler, gösteriler ve yarışma programları yer almaktadır. Sağtürk, 1998 – 2001 yılları arasında Türkan Şoray, Şener Şen, Yasemin Çonka gibi başarılı isimlerle İkinci Bahar dizisinde rol almıştır. Bu dizi, Sağtürk’ün kariyerinde önemli bir yere sahiptir.

TV ekranlarında yayınlanan Biri Bizi Gözetliyor adlı programda sunuculuk yapan Sağtürk, Benimle Dans Eder Misin? adlı yarışma programında da yer aldı. Birçok ünlü isimle aynı projede yer alan Sağtürk, kariyer hayatında önemli gelişmelere imza atarak projeleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Tan Sağtürk kaç yaşında ve bu kadar başarılı çalışmaları gerçekleştiriyor diye düşünenler, Sağtürk’ün mesleğine olan ilgi ve saygısından dolayı pek çok başarıya imza attığını görecektir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*