Tanju Okan Kimdir?

Tanju Okan Kimdir

Türk ses ve sinema sanatçıları arasında yerini önemle alan Tanju Okan kimdir? Melankolik tarzıyla ve güçlü sesiyle Türk ses sanatçısı olan Tanju Okan aynı zamanda sinema ile yakından ilgilenmiştir. Peki, Tanju Okan nerelidir? 27 Ağustos 1938 tarihinde dünyaya gelen sanatçı aslen İzmirlidir. İzmir’in Tire ilçesinde doğan Okan, babasının da desteği ile müziğe yönelmiştir.

Mehmet İlhan Okanlı müzik öğretmeni olarak görev yapmaktaydı. Babası Mehmet İlhan ile annesi Bedia Sarıalp, Urla’da evlenmiştir. Evliliğin ardından Mehmet İlhan’ın tayini Tire’ye çıkmıştır ve buraya yerleşerek görev yapmaya devam etmiştir. Tanju Okan daha küçük yaşlarda babasının çalışmalarına kulak vererek kendine bir gelecek planı oluşturmuştur. Mehmet İlhan çok iyi piyano ve keman çalıyordu. Tanju Okan ise ilk müzik eğitimini babasından almıştır. Tanju Okan’ın mutlu aile tablosu birkaç yıl sonra dağıldı. Mehmet İlhan ve Bedia Sarıalp boşanarak birlikteliklerine son verdi.

Tanju Okan’ın Hayatı

Tanju Okan, ilkokul eğitimine Manisa Gazi İlkokulu’nda başladı. Manisa’da ortaokul eğitimini tamamladıktan sonra Balıkesir’e lise eğitimi almak üzere gitti. Balıkesir Lisesi’nde okuyan Okan, lisede bir grup arkadaşıyla orkestra kurarak çalışmalarına başladı. Tanju Okan, lise ikinci sınıfa geçtiği zaman müzik ve okul arasında bir seçim yapma gereği duydu ve müziği tercih etti. Lise eğitimini yarıda kesen Okan, Manisa’ya dönerek orada yeni bir orkestra kurdu.

Magnesia Orkestrası adındaki orkestranın anlamı Manisa’nın antik çağdaki adıdır. Çay bahçeleri gibi farklı ortamlarda mızıka eşliğinde şarkı söyleyerek bir süre müziğe böyle devam etti. 1958 yılına kadar müzikle ilgilenmeye devam eden Okan, o yıl askere gitti. Ankara Orduevi’nde askerliğini yapan Okan, vestiyer görevlisiydi. Selçuk Sun, Türkiye’nin yetiştirdiği önemli caz müzisyenlerinden olarak o sıralarda Ankara Orduevi Orkestrası’nda görev yapıyordu.

Tanju Kurt ise askerliğinde Selçuk Sun tarafından fark edildi. Sun, Okan’ın sesinden ve yorumundan etkilenerek onu orkestrasına davet etti. Orkestrada solist olarak görev alan Okan bir süre sonra Ankara genelinde tanınmaya başladı. Kısa süre sonra şöhret basamaklarını hızla çıkmaya başlayan Okan için ilk yazı 21 Nisan 1960 tarihinde Melodi Dergisi’nde yayınlandı.

Tanju Okan’ın Kariyer Hayatı

Tanju Okan, 1960 yılında askerliğini bitirmiştir. Askerliği bitirdikten hemen sonra müzik dünyasının önemli isimlerinden biriyle yeniden anlaşma yaparak kariyer hayatına güçlü bir adım atmıştır. Sezener, Türkiye’nin en önemli caz müzisyenlerinden biridir. 50 TL yevmiye ile anlaşan Okan, profesyonel çalışmaya başlayarak müzik hayatına büyük bir adım atmıştır.

1961 yılında Ankara’nın popüler şarkıcıları arasında yerini alan Okan, bir süre sonra İstanbul’da da ün sahibi olmuştur. Okan, kendini müzik alanında geliştirmek ister ve şam eğitimi almak üzere İtalya’ya gider. Eğitimi tamamladıktan sonra tekrar Ankara’ya dönen ve buraya yerleşen Okan bir yıl kadar profesyonel olarak müzikle ilgilendi. Bir yılın ardından İstanbul’a yerleşen Okan, Müfit Kiper Orkestrası’nda solistlik yaptı.

Sanatçı, bu orkestra ile birlikte yurt dışında birçok konsere katıldı. Mayıs 1967 tarihinde Nur Erbay ile evlenen Okan, Tansu adını verdikleri bir oğula sahip oldu. Evlilik 8 ay sürdü. Bu evliliğin ardından 1976 yılında Zerrin Erdoğan ile 14 ay süren bir evliliği oldu. İbibikler Öter Ötmez adlı türküyü ilk plağında seslendiren Okan, Haydar Haydar ile sesini duyurmaya devam etti. 1964 yılında Cübbeli Gelin adındaki ilk sinema filminde oynayan Okan, konuk sanatçı olarak son kez 1982 yılında Gazap Rüzgarı adlı filmde yer aldı. Tanju Okan ne zaman ölmüştür diye merak edenler için sanatçının ölüm tarihi 23 Mayıs 1996’dır. İzmir’de dünyaya gelen sanatçı, İzmir’de vefat etmiştir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*