Tarkan Tevetoğlu Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Tarkan Tevetoğlu Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Türkiye’nin megastarı olarak bilinen, her yaptığı albümle yeniden milyonlara uzanan aynı zamanda Türk sanat müziği de söyleyen Tarkan Tevetoğlu kimdir? Bu yazımızda Tarkan Tevetoğlu nerelidir? Tarkan Tevetoğlu kaç yaşındadır? Tarkan Tevetoğlu’nun müzik kariyeri nasıl başlamıştır? sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.


Tarkan Tevetoğlu Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Ülkemizde ve aynı zamanda tüm dünyada da adından söz ettirmeyi başaran Tarkan Tevetoğlu, ülkemizin yetiştirdiği en iyi pop star şarkıcılardan biri olarak bilinmektedir. Kendisine özgü ses tonu ve yaptığı birbirinden harika dans şovlarıyla müzik dünyasında önemli bir yer edinmiştir. Bu yazımızda sizlere Tarkan Tevetoğlu kimdir? Hayatı hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir gibi merak edilen birçok türden soruya cevap bulmaya çalışacağız. Tarkan sanıldığının aksine Türkiye’de değil Almanya’da dünyaya gelmiş bir sanatçıdır. Şu anda, Tarkan Tevetoğlu kaç yaşındadır? Hangi gün dünyaya gelmiştir? Soruları da sıkça öğrenilmek istenen bilgiler arasında yer almaktadır. Kendisi 1972 yılının 17 Ekim günü Almanya’nın Frankfurt şehrine bağlı olan Alzey isimli küçük bir kasabada dünyaya gözlerini açmıştır. Peki, Tarkan Tevetoğlu nerelidir? Bu da birçok kişinin merak ettiği konulardan biridir. Almanya’da doğmuş olmasına rağmen aslen Tarkan Tevetoğlu Rizelidir.

Annesi Neşe Tevetoğlu Tarkan ile birlikte toplam 6 çocuğu daha dünyaya getirmiştir. Tarkan ise kardeşleri arasında beşinci sırada doğmuştur. Her yeteneğin özellikle küçük yaşlarda kendisini belli etmesi gibi Tarkan’da henüz daha çok küçük yaşlarında iken müziğe onu çeken bir ilgi duymaya başlamıştı. Daha sonra yaşamında ilerleyen yıllarda müzikle arasındaki bağı giderek daha da güçlenmeye devam etmişti. Tarkan ailesiyle birlikte bir süre Almanya’da yaşadıktan sonra tekrar ailecek Türkiye’ye geri dönme kararı aldılar. Yine burada eğitim hayatına devam ettiği sıralarda lise dönemlerinde iken müzik konusunda daha kararlı adımlar atmaya başladı. Çünkü onun müzik konusundaki gelişimine önemli bir katkısı olan Türk Sanat Müziği dersleri artık hayatına girmişti.

Bu dönemden sonra müzikle bağına sıkıca sarılan Tarkan, İstanbul’a taşındıkları dönemde bazı musiki cemiyetlerinde kendisine yeni tecrübeler katmaya devam etti. Daha sonra müzik alanında kazandığı çeşitli tecrübeler sayesinde ileride kendine ait bir albüm çıkarma hayali hep aklının bir köşesinde bulunuyordu. Nitekim bir plak şirketini yöneten Mehmet Söğütlüoğlu, bu hayalin gerçekleşmesini sağlayan tüm kapıları Tarkan’a açınca 1993 yılının başlarında ilk albüm hazırlanmış oldu. Bugün Tarkan’ı bir mega star olarak benimsiyor olmamızın etkileri daha ilk albümün başarısından kendini kanıtlamıştı diyebiliriz. Çünkü Tarkan’ın ilk albümüyle elde ettiği başarı, bir sonraki çıkardığı albümlerde de aynı şekilde yükselen bir ivmeyle devam etmişti.


Tarkan Tevetoğlu’nun Başarılı Müzik Albümü Serüveni

Tarkan çıkardığı ve birçok kişi tarafından sevilen çeşitli müzik albümleriyle çok sayıda konserler vermiş ve pek çok insanın sevgisini kazanmayı başarmıştır. Daha sonra başarıları ardı ardına gelmeye devam edecek olan müzik albümlerin ilk piyasaya sürüleni ise, Kıl Oldum Abi isimli albümüdür. Tarkan her ne kadar müzik konusunda kendisini yeterince geliştirmiş olsa da çevresindeki değerli müzik insanlarının desteğine de çok önem vermiştir. İlk albümünden sonraki çalışması olan Aa Acayipsin isim çalışmasında kendisine ünlü şarkıcı Sezen Aksu da eşlik etmiştir. Tarkan Tevetoğlu başarılı müzik kariyerini yurtdışındaki sevenleriyle buluşarak da sürdürmeye devam etmiştir. Yine çok iyi ticari kazanımlar sağladığı Ölürüm Sana isimli başarılı şarkılarının yanı sıra 2000’li yıllarda Tarkan için oldukça başarılı bir yıl olmuştur. Çünkü bu dönemde de birçok güzel çalışmaya imza atmıştır. Özellikle 2002 Dünya kupasında Türkiye Futbol Milli takımımıza destek sağlayan Bir Oluruz Yolunda isimli parçası da herkesin hafızalarına adeta kazınmıştır. Yine bu yıllarda;

  • Kuzu Kuzu,
  • Hüp,
  • Dudu ve
  • Özgürlük İçimizde gibi başarılı şarkılarıyla müzik dünyasına damga vurmayı başarmıştır.

Tarkan Tevetoğlu’nun Elde Ettiği Önemli Başarıları

Tarkan günümüzde gelmiş geçmiş en başarılı müzik insanlarından biri olarak kabul ediliyor. Çünkü çıkardığı albümler yaklaşık olarak 15 milyondan fazla satılmayı başarmıştır. Bu albümler sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da insanların yoğun ilgisini çekmiş ve bir rekora imza atmıştır. Bundan dolayı Tarkan’ın almış olduğu bir Dünya Müzik Ödülü bulunmaktadır. Yine bunların yanında Altın Kelebek Ödülü ve Kral Müzik ödülü gibi en değerli ödüllerinde sahibi olmayı başarmıştır. Tarkan aynı zamanda katılmış olduğu birçok sosyal yardım projesi sayesinde insanlara birtakım katkılar sağlamaya çalışmıştır. Tarkan Tevetoğlu özel hayatında ise 2016 yılında Pınar Dilek ile hayatını birleştirmiş ve bir çocuk sahibi olmuştur.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*