Tayfun Eraslan Kimdir?

Tayfun Eraslan Kimdir

Şimdiye kadar pek çok tiyatro oyununda rol almış, televizyon dizilerinde ve sinema filmlerinde boy göstermiş ve pek çok tiyatro oyununu yönetmiş olan Tayfun Eraslan kimdir? diye merak edenler için bu yazımız, merak edilenlerin giderilmesi bakımından oldukça önemli olacaktır.

İlk olarak Tayfun Eraslan kaç yaşındadır? sorusuna cevap vermek gerekirse, Tayfun Eraslan 1 Ocak 1967 yılında Almanya’da doğmuştur. Gurbetçi bir ailenin çocuğudur. Bununla birlikte ilkokulu Sakarya’da okumuştur. Ortaokul ve liseyi ise Kocaeli ve Gölcük’te tamamlamıştır. Tayfun Eraslan nerelidir? diye merak edenler için cevap; Tayfun Eraslan İzmitli’dir. Tiyatroya olan ilgisi lise yıllarında başlayan oyuncu bu dönemlerde çeşitli müsamerelerde yer almıştır.

Üniversiteye Ankara’da Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde başlayan Tayfun Eraslan, eğitimi sırasında tiyatro topluluğuna kaydolmuş, bu toplulukla birlikte çeşitli oyunlarda sahneye çıkmıştır. Bu dönemde seslendirme sanatçısı olmak için TRT’nin açtığı sınava katılmış ve sınavda başarılı olarak Devlet Tiyatrosu‘nun önemli isimleriyle birlikte kayıtlara girmiştir. Üçüncü sınıfta Kamu Yönetimi bölümünü bırakan oyuncu, konservatuvar sınavlarına girerek Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Anasanat Dalı bölümünü kazanmış ve bu bölümden 1992 yılında mezun olmuştur.

Devlet Tiyatrosu Yılları

Konservatuvardan mezun olduktan sonra 1993 yılında Adana Devlet Tiyatrosu’na atanan oyuncu burada dokuz yıl kalmıştır. Adana’da geçen dokuz başarılı yılın ardından Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’na müdürlük yapmıştır. Burada da iki yıl kalan sanatçı daha sonra Ankara Devlet Tiyatrosu’na müdür olarak davet edilmiştir. Müdürlükten sonra Sanat Yönetmenliği’ne başlayan oyuncu, oyunculuktan hiç vazgeçmemiş, tiyatronun yönetim kısmından ayrılarak oyuncu ve rejisör olarak kariyerine devam etmiştir. Bu kararın ardından 2007 yılında İzmir Devlet Tiyatrosuna geçiş yapan oyuncu burada hem çeşitli oyunlarda yer almış hem de çeşitli oyunları yönetmiştir. 2015 yılından beri de İzmir Devlet Tiyatrosu müdürlüğünü yapmaktadır.

Oynadığı Televizyon Dizileri

Tayfun Eraslan, televizyon kariyerine TRT 1’de yayınlanan mini dizi olan 1999 yapımı Kurtlar Sofrası ile başlamıştır. Ardından yine mini bir dizi olan Tutku Çemberi ile kariyerine devam etmiştir. Yine bir TRT dizisi olan ve 2002 yılında ilk bölümü yayınlanan Bizim Evin Halleri adlı dizide 2004 yılından itibaren görev almaya başlamıştır. 2005 yılında bu diziden ayrılarak Kanal D’de yayınlanan Gümüş adlı dizide Levent Karakterine can vermiştir.

2006 yılında Kanal D’de yayınlanan ve Susurluk Kazası sonrasındaki olayları anlatan bir polisiye dizisi olan Kod Adı adlı dizi ile televizyon kariyerine devam eden Tayfun Eraslan bu dizinin ardından 2008 yılında Fox Tv’de yayınlanan Ateşten Koltuk adlı dizide oynamıştır. 2009 2010 yılları arasında bir Orhan Kemal romanından uyarlama olan Hanımın Çiftliği dizisinde Zekai rolüyle sevenlerinin karşısına çıkan Tayfun Eraslan daha sonra 2011 yılında Derin Sular adlı dizide Ali Rıza karakterine can vermiştir. 2013 yılında TRT 1’de yayınlanan Eski Hikaye adlı dizide Berkes Bey karakterini canlandıran oyuncu bu dizinin ardından uzun bir süre televizyon dizilerinde ara vermiş, 2020 yılı itibari ile de Show TV de yayınlanan Alev Alev adlı diziyle televizyon dizilerine tekrar geri dönmüştür.

Sinema Filmleri

Evli ve bir çocuk babası olan Tayfun Eraslan özellikle 2005 yılında vizyona giren Kurtlar Vadisi Irak filminde canlandırdığı Süleyman Aslan karakteriyle beğeni toplamıştır. Pek çok televizyon dizisi ve sinema filminde rol alan oyuncu ayrıca çok sayıda tiyatro oyununda görev yapmış ve birçok tiyatro oyununun yönetmenliğini yürütmüştür. Duayen oyuncu, oyunculuğunun yanı sıra yönetim kısmındaki başarılarıyla da Türk tiyatrosuna büyük katkıda bulunmuştur.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*