Turgay Yıldız Kimdir?

Turgay Yıldız Kimdir

Birçok tiyatro oyunu ve yapımda rol alan Turgay Yıldız kimdir? Turgay Yıldız neden öldü? Turgay Yıldız kaç yaşında vefat etmiştir? Vefat haberi ile beraber sıkça araştırılmaya başlanan Turgay Yıldız neden vefat etti? Henüz 56 yaşında hayatını kaybeden Turgay Yıldız kimdir?

Turgay Yıldız oyunculuk, sunuculuk ve metin yazarlığı görevlerinde bulunmuştur. Bunların dışında yapımcılık görevinde de bulunmuştur. Hayatını kaybeden usta oyuncu Turgay Yıldız kimdir?

Turgay Yıldız Kimdir?

Turgay Yıldız 3 Mart 1965 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Usta oyuncu ilk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamlamıştır. Lisans öğrenimini 1986 ve 1987 yıllarında Ankara Üniversitesi’nde Tiyatro Bölümü’nü tamamlamıştır. Ardından TRT Ankara Televizyonu’nda metin yazarlığı görevine başlamıştır.

Yine TRT Ankara’da program sunuculuğu ve oyunculuk görevlerinde bulunmuştur. Buradan Flash Tv’ye geçiş yapmıştır. 1994 tarihinden 1999 tarihine kadar Nargile Kahvesi, Sabah Kahvesi, Akşam Traşı, Bizim Bakkal ve Düm Teke Tek isimli programlarda yapımcılık ve sunuculuk görevini Bahadır Tokmak ile beraber üstlenmiştir.

Turgay Yıldız 13 bölüm boyunca Sonradan Görmeler isimli dizide oyunculuk görevinde bulunmuştur. Ardından BRT televizyonunda 6 ay kadar Teber ile Muteber isimli haftalık kabarenin oyunculuk ve yazarlığını üstlenmiştir. İyi Egeşler isimli programı yine Bahadır Tokmak ile sunmuştur. Turgay Yıldız; yine TRT Ankara Televizyonu’nda Bu Toprağın Sesi isimli program içerisinde, Beter ile Şeker isimli dizinin oyunculuk ve yazarlığını yapmıştır.

Turgay Bostan’ın yönetmenliğinde Baba Ocağı isimli dizide rol oynamıştır. Turgay Yıldız, yine TRT Ankara Televizyonu’nda Umutla Yaşamak isimli çocuk sorunlarının konu edilmiş olduğu programın sunuculuğunu yapmıştır. ATV ekranlarında yayınlanan Büyülü Yuva isimli dizinin de yazarlığını yapmıştır. Turgay Yıldız, Abdullah Oğuz’un yönetmiş olduğu O Şimdi Mahkum isimli sinema filminde Cyrano isimli karakteri canlandırmıştır.

Ardından yine Bahadır Tokmak ile Türk Kahvesi isimli canlı yayın olan bir mizah programının sunuculuk ve yapımcılığını gerçekleştirmiştir. Komşu Köyün Delisi isimli dizide de oyuncu ve yazar olarak görev yapmıştır. TRT Ankara Radyosu’nda 10 yıl boyunca seslendirme sanatçısı ve parodi yazarı olarak görev yapmıştır.

Turgay Yıldız İstanbul Şehir Tiyatroları’nda iki yıl boyunca görev yapmıştır. Ardından üç yıl boyunca Ankara Şehir Tiyatroları’nda görev yapmıştır. 2013 ve 2014 yıllarında Alaaddin’in Sihirli Lambası isimli oyunu Erzurum Devlet Tiyatrosu’nda sergilenmiştir. 2014 yılında aynı oyun İstanbul Şehir Tiyatroları’nda da sergilennmiştir. Bu oyun 3 farklı dalda ödüle layık görülmüştür. Son olarak Turgay Yıldız, tedavi gördüğü hastanede henüz 56 yaşında yaşamını yitirmiştir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*