Turgut Özal Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Cumhuriyet tarihinde cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık görevini üstlenmiş olan Turgut Özal’ın hayatı ile ilgili bilgi edinmek isteyen insanlar Turgut Özal kimdir? sorusu ile araştırmalarına başlarlar. Hayatı ile ilgili ilk olarak merak edilenlerin başında Turgut Özal nerelidir? sorusu gelmektedir. Turgut Özal ile ilgili tüm detayları yazımızda bulabileceksiniz.


Turgut Özal Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Turgut Özal 1927 senesinde Malatya’da dünyaya gelmiştir. Malatya’da doğmasına karşın memur olan babasının görev yeri değişiklikleri nedeni ile Bilecik, Mardin, Konya ve Kayseri gibi Anadolu’nun çeşitli şehirlerini gezerek lise eğitimini tamamlamıştır. Daha sonra üniversitelerin açtığı sınavları kazanan Turgut Özal, İstanbul Teknik Üniversite’sinde elektrik mühendisliği eğitimine başladı. Üniversite de dahil olmak üzere bütün eğitim hayatını maddi sıkıntılar içerisinde geçirmiştir. Bu nedenle ilerleyen yıllarda siyaset hayatına başlayınca çeşitli hayır işleri yapmış ve ayrıca yardımlaşma faaliyetleri yürütmüştür.

Bununla birlikte üniversitede öğrenciyken öğrenci derneklerinde çalıştı ve çeşitli gençlik faaliyetlerine katıldı. Daha sonra 1950 senesinde üniversiteden Elektrik mühendisi unvanını alarak mezun olmuştur. Turgut Özal’ın elektrik mühendisi olarak ilk görev yeri Ankara’da Devlet Su İşleri kurumu olmuştur. Daha sonra Elektrik İşleri Etüt İdare kurumunda görevini sürdürdü. Çalışmaya ilk başladığı zamanlarda ilk evliliğini yaptı fakat bu evlilik çok uzun sürmedi. Daha sonra ikinci evliliğini Semra Özal ile yapmıştır.


Turgut Özal Ve Siyasi Hayatı

Turgut Özal’ın hayatını merak eden insanların akıllarına ilk takılan soru Turgut Özal’ın memleketidir. Turgut Özal Malatyalıdır ancak çocukluk ve ilk gençlik zamanlarını Anadolu’nun çeşitli illerinde geçirmiştir. Turgut Özal ile ilgili merak edilen konulardan biri de Turgut Özal kaç yaşındadır? sorusudur. Turgut Özal 1927 yılının Ekim ayında dünyaya gelmiştir. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra elektrik mühendisliği yapan Özal, bir süre çalıştığı kurum tarafından mesleki eğitim için Amerika’ya gönderilmiştir. Amerika’dan döndükten sonra 1959 senesinde askerlik görevini yapmaya başladı. Yedek subay olarak vatani görevini yapmakta iken, 27 Mayıs darbesi olarak da bilinen 1960 darbesi oldu.

Askerlik görevini bitirdikten sonra bir süre daha eski işine devam eden Turgut Özal daha sonra başbakanlık ve devlet planlama teşkilatında müşavirlik ve müsteşarlık görevlerine getirildi. Daha sonra tekrar Amerika’ya giden Özal Dünya Bankasında müşavir olarak görev yaptı. Daha sonra 1973 senesinde Türkiye’ye döndükten sonra, siyasi hayatına başlayana kadar çeşitli yerlerde yöneticilik görevinde bulundu. 1977 yılında yapılan genel seçimler için İzmir’den adaylığını koydu. Ancak seçimi kazanamadı. Daha sonra Süleyman Demirel tarafından kurulmuş 1979 hükümetinde başbakan müsteşarı olarak göreve getirildi.


Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanlığı Dönemi

12 Eylül’de meydana gelen askeri darbe sonrasında yeni kurulan hükümette, başbakan yardımcısı görevine getirildi. Yaklaşık iki sene başbakan yardımcısı olarak çalıştıktan sonra 1982 senesinde istifa ederek yeni bir siyasi parti kurma yoluna girdi. 1983’te kurduğu Anavatan Partisi ile 1983 seçimlerinde çoğunluğun oyunu alarak birinci oldu. Yeni hükümeti kurduktan sonra 19. Başbakan unvanını aldı. Daha sonra yapılan 1987 seçiminde de birinci olarak yeni hükümet ile başbakanlık görevine devam etti.

Başbakanlık görevini sürdürürken Meclis’te oy çokluğu ile yeni cumhurbaşkanı seçildi ve 8. Cumhurbaşkanı unvanını aldı. 1989 yılında başladığı Cumhurbaşkanlığı görevine vefatına kadar devam etti. Hayatı ile ilgili bilgileri öğrenen insanlar Turgut Özal ne zaman ölmüştür? diye öğrenmek isterler. Turgut Özal cumhurbaşkanlığı görevini sürdürdüğü sırada rahatsızlandı ve 17 Nisan 1993 tarihinde vefat etti. Eşi Semra Özal ile olan evliliğinden üç çocuğu olan Turgut Özal Türk siyaset tarihinde önemli bir yere sahip olan bir devlet adamıdır.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir