Uğur Yıldıran Kimdir?

Uğur Yıldıran Kimdir

Başarılı Türk dizilerinin kadrolarında yer alan ve oyunculuğuyla beğeni toplayan Uğur Yıldıran kimdir? ve kariyerinde nasıl bir yol takip etmiştir, nerelidir, hangi eğitimleri almıştır, hangi dizilerde oynamıştır ve buna benzer bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Uğur Yıldıran kaç yaşındadır? Uğur Yıldıran, 26 Temmuz 1981 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Uğur Yıldıran nerelidir? sorusunun cevabı ise Denizlili’dir. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini İstanbul’da tamamlayan oyuncu üniversite eğitimini Ankara’da tamamlamıştır. Gazi Üniversitesi Spor Akademisi Jimnastik bölümünden mezun olmuştur. Dans ile de ilgili olan oyuncu ilk çıkışında 2009 yılında Eurovision‘a katılan Hadise’nin “Düm Tek Tek” adlı şarkısındaki dans grubunda yer almasıyla gerçekleştirmiştir.

Ardından Kanal D’de yayınlanan “Dans Eder Misin?” adlı dans yarışmasında yeteneklerini sergilemiştir. Yonca Evcimik, Uğurkan Erez, Tan Sağtürk ve Asena gibi isimlerin jüri üyesi olarak yer aldığı yarışma programından üçüncü haftada elenmiştir. Yarışmanın ardından çeşitli video kliplerde dansçı olarak yer alan Uğur Yıldıran 2014 yılına kadar kariyerine dans ederek devam etmiştir.

Daha sonra ekranlarda oyuncu olarak boy göstermeye başlayan Uğur Yıldıran, 2014 ve 2016 yılları arasında TRT’de yayınlanan Filinta adlı dizide canlandırdığı “Garbis” rolüyle oyunculuk hayatına başlamıştır. Osmanlı döneminde geçen bir polisiye dizisi olan bu dizinin senaristliğini Ömer Genç ve Altuğ Küçük paylaşmıştır. Oyuncu kadrosunda son derece önemli kişilerin bulunduğu dizi, döneminde oldukça izlenen ve beğenilen diziler arasında yer almıştır.

2015 yılında Filinta dizisinin oyuncu kadrosundan ayrılan Uğur Yıldıran, 2016 ile 2017 yılları arasında yayınlanan ve Show TV kanalıyla izleyicilerle buluşan İçerde dizisinin oyuncu kadrosunda yer almıştır. Aksiyon, polisiye ve dram türünde olan ve ABD yapımı Köstebek filminden uyarlanan dizide “Komiser Selim” karakterine can vermiştir. Yapımcılığını Kerem Çağatay’ın, yönetmenliğini de Uluç Bayraktar’ın yaptığı dizi oldukça ses getirmiş ve Uğur Yıldıran‘ın daha büyük kitleler tarafından tanınmasına vesile olmuştur. Dizisinin oyuncu kadrosunda yer alan Çetin Tekindor, Çağatay Ulusoy, Aras Bulut İynemli ve Mustafa Uğurlu gibi önemli ve büyük oyuncularla birlikte çalışma imkanı bulan Uğur Yıldıran, dizinin son bölümleri yaklaşırken senaryo gereği ölerek diziden ayrılmıştır.

Kariyerinin Zirve Noktası

Uğur Yıldıran’ın kariyerinin zirve noktası şüphesiz ki Çukur dizisidir. Oldukça beğenilen ve çok izlenen bir dizi olan Çukur dizisinde canlandırdığı “Kemal” karakteriyle akıllara kazınmış ve oldukça başarılı olmuştur. Aksiyon ve dram türünde olan dizi 2017 yılında başlamıştır. İstanbul’daki Çukur adlı bir mahalleyi ve bu mahallede yaşananları anlatan dizinin yönetmenliğini Sinan Öztürk, senaryosunu Gökhan Horzum ve Damla Serim üstlenmektedir. Show TV de yayınlanan dizi, oyuncu kadrosu, müzikleri ve senaryosu ile oldukça beğenilen, ilgiyle takip edilen diziler arasındadır.

Uğur Yıldıran, adını en çok duyurdu dizi olan Çukur dizisinden 92. bölümde yani üçüncü Sezon 12. bölümde senaryo gereği karakterinin ölmesi nedeniyle ayrılmıştır. Uğur Yıldıran, dizide oynadı “Kemal” karakteriyle izleyici tarafından çok sevilmiş ve beğenilmiş, oyuncunun diziden ayrılması dizi izleyenlerini oldukça üzmüştür. Oyuncu kadrosunda Perihan Savaş, Aras Bulut İynemli, Müfit Kayacan, Damla Sönmez gibi usta oyuncuları barındıran dizide başarılı oyunculuğuyla izleyenlerin hafızalarında iz bırakmıştır.

Aksiyon Yönetmenliği

Uğur Yıldıran, başarılı oyunculuğunun yanında aksiyon yönetmenliği ile de kariyerine artılar katmıştır. İçerde ve Çukur dizilerinde oyunculuğunun yanında aksiyon yönetmenliği de yapmıştır. Bu dizilerin dövüş sahnelerinde yönetmenlik yaparak yeteneklerini ortaya koymuştur. Dans eğitimini ve yeteneklerini dövüş teknikleri ile birleştirerek aksiyon sahnelerine farklı açılar katmış ve ortaya başarılı sonuçlar koymuştur.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*