Vesiy Ateş Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Vesiy Ateş Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Veyis Ateş uzun yıllardır ekranlarda görülen birisidir. Peki gerek sima olarak gerekse ismen birçok kişinin tanıdığı Veyis Ateş kimdir? Veyis Ateş bir gazeteci ve televizyon programcısıdır. Veyis Ateş nerelidir? Mersin Tarsusludur. Tam ismi Abdurrahman Veyis Ateş’dir. Veyis Ateş kaç yaşındadır diye merak edenler için Ateş, 1973 yılında doğmuştur. Üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi, Din Felsefesi Bölümünde tamamlamıştır. Üniversite yılların radyoculuk yapmaya başlayan Veyis Ateş Cem Radyo’da bir sene kadar çalışmış ve böylece medyadaki hayatı başlamıştır. Üniversiteden mezun olduktan sonra radyoculuğa ara vermiş; fakat kendisini geliştirmek için Tuna Huş, Gülgün Feyman, Bengül Erdamar gibi kişilerden diksiyon dersleri almıştır.


Vesiy Ateş Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Veyis Ateş, 2001 yılında başlayarak uzun yıllar televizyon programlarıyla birlikte, özel bir okulda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği de yapmıştır. Televizyon programcısı olarak seyircilerin karşısına 2006 yılında, TV NET’te çıkmıştır. Yaklaşık 7 yıl görev yaptığı bu kanalda ana haber bülteni sunuculuğu yapmış, Habere Bakış, Bakış Açısı, Akşama Doğru, Kadir Mısırlıoğlu ile Tarih Sohbetleri, Ankara-İstanbul gibi programların sunuculuğunda görev almıştır. Veyis Ateş Şubat 2009’da Bakış Açısı programında Büyük Birlik Partisi lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nu ağırlamış ve bu program, Yazıcıoğlu’nun helikopter kazası geçirerek ölümünden önce katıldığı son canlı yayın olmuştur. Dolayısıyla Muhsin Yazıcıoğlu davetli olduğu son canlı yayın konuşmasını Veyis Ateş ile yapmıştır.

Temmuz 2010’da radyo ve televizyonlarda çalışan pek çok spiker bir araya gelerek Spikerler Derneği’ni kurmuşlardır. Derneğin kurucuları arasında yer alan Veyis Ateş aynı zamanda dernek başkanlığını da sürdürmektedir. Bu dernek, kuruluş aşamasında koyduğu hedeflere tam olarak ulaşamamış olsa da spikerlik yapan kişilerin aynı çatı altında toplanmalarına imkan veren bir oluşum olmuştur

Ağustos 2013’te TV NET’ten Habertürk TV’ye transfer olan Veyis Ateş, Ekim 2014’te Habertürk TV Ankara temsilcisi olmuş, daha sonra Ocak 2016’da da Habertürk TV Genel Müdürü olarak görev yapmaya başlamıştır. Bu görevden 5 Temmuz 2018 tarihinde Habertürk ailesi içerisinde programcı ve yazar olarak görev yapmaya devam edeceğini belirterek istifa etmiştir. Halen Akılda Kalan adlı programın sunuculuğunu sürdüren Veyis Ateş bu programda her hafta Türkiye’nin önde gelen kişilerini ağırlamaya devam etmektedir. Eşi Kevser Ateş ile 2016 yılında boşanmış olan Veyis Ateş, gazeteci, sunucu ve programcı olarak kariyerini sürdürmekte, çeşitli kitaplar da yayınlamaktadır.


Veyis Ateş’in Kitapları ve İçerikleri Hakkında

Veyis Ateş’in yazdığı iki de kitap bulunuyor. Bunlardan ilki 2006 yılında basılmış olan Etkili ve Başarılı Konuşma adını taşıyor. Bu kitabında Veyis Ateş, güzel konuşmanın doğuştan gelen bir yetenek olmadığını, sonradan çalışılarak kazanıldığını vurguluyor. Bir sanat nazarıyla bakıyor. “Görüntünüzle karşılanır, konuşmanızla uğurlanırsınız.” sözüne vurgu yapan Veyis Ateş, etkili ve güzel konuşmanın kurallarını, ilkelerini okuyucularına açıklayarak kendisini geliştirmek isteyenlere rehberlik yapmayı amaçlıyor.

İkinci kitabı, sunuculuğunu yaptığı TV programının da adı olan Akılda Kalan ismini taşıyor. Bu kitabında Ateş, her insan bir metindir ve her insanın hayatı bir hikaye anlatır tezi doğrultusunda hareket ediyor. Çeşitli kişilerin hayatlarından kesitler sunulan kitapta insan hikayeleri eşliğinde dönemin toplumsal, siyasal, kültürel, ekonomik özelliklerine ışık tutuluyor. Kitaptaki parçalar aslında bir bütün oluşturarak yakın tarihe tanıklık yapılmış; toplumun hafızasını oluşturan olaylar bizzat olayların üreticisi konumundaki kişilerin dilinden yazıya dökülmüştür. Ateş, çeşitli hayat hikayelerinden bir dönemin ve toplumun panoramasını ortaya koymaya çalışmıştır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*