Yiğit Özşener Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Yiğit Özşener Kimdir Biyografi ve Hayatı

Yiğit Özşener kimdir? Yiğit Özşener sektörde profesyonel çalışmalar sürdüren sinema ve tiyatro oyuncusudur. Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nde 1996 yılında tamamlamıştır. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Kuleli Askeri Lisesi’nde İngilizce öğretmenliği yaparak yedek subay rütbesi ile askerlik görevini gerçekleştirmiştir. 1997- 1999 yıllarında Koç Üniversitesi’nde İşletme üzerine master eğitimini tamamlamıştır.

Lisans ve master eğitimlerini oyunculuktan çok farklı alanlarda tamamlasa da 1994 yılında Studio Oyuncuları Topluluğu’nda oyunculuk eğitimi almış ve 2001 yılına kadar bu toplulukta çeşitli oyunlarda yer almıştır. Tiyatro oyunculuğu sayesinde Bulgaristan’da, Macaristan’da çeşitli oyunlarda rol alma fırsatı elde etmiştir. Tiyatro alanında profesyonel çalışmalar yürüten Yiğit Özşener 2001 yılında kurulan Dükkan Tiyatro Topluluğu’nun kurucu üyesidir. Tiyatro, sinema ve dizi üzerine pek çok çalışmada yer alan Özşener İngilizce ve Fransızca bilmekte ve seslendirme yapmaktadır.

Yiğit Özşener’in yer aldığı ilk tiyatro oyunu 1995 yılında Şahika Tekand’ın kaleme alıp yönettiği Gergedanlaşmak, ilk dizi 2000 yılında çekilen Üzgünüm Leyla, ilk sinema filmi ise 2001 yılında çekilen Herkes Kendi Evinde’dir.

Yiğit Özşener kaç yaşındadır sorusuna cevaben 6 Nisan 1972 tarihinde dünyaya geldiği verilebilir. Pek çok reklam filmi, kısa film, seslendirme çalışmalarında da yer alan Özyiğit oyunculuk kariyerine 1997 yılından bu yana devam etmektedir.

Yiğit Özşener’in Oyunculuk Kariyeri

Kariyerini 1995 yılından bu yana sürdüren İzmirli oyuncu ağırlıklı olarak tiyatroya yönelse de ekranlara taşınması 2000 yılında Turkcell hazır kart reklamında Nil Karaibrahimgil ile yer almasından sonra gerçekleşmiştir. 2002 yılında rol aldığı O Şimdi Asker filminde Ömer karakterine hayat vermiş, bedelli askerlik konusuna bir eleştiri nitaliğinde olan bu yapımın bir parçası olmuştur.

Pek çok filmde rol almasına karşın Yiğit Özşener beyaz perdedeki ününü Kaybedenler Kulübü ile yakalamıştır. 2011 yılında çekilen filmde Yiğit Özşener başrollerden biri olan Mete’ye can vermiştir. Diğer başrol olan Nejat işler ile birlikte modern yaşamın içinde sıkışan insanların, amaç arayışlarını gözler önüne seren Yiğit Özşener bu film ile beyaz perdedeki yerini sağlamlaştırmıştır. 2011 yılında vizyona giren Dedemin İnsanları filminde sergilediği performansı ile başarılı bir oyunculuğa imza atan Yiğit Özşener farklı türlerde oyunculuğunu sergileyebilse de dram türünde daha çok çalışma gerçekleştirdiğini yansıtmıştır.

Yiğit Özşener’in tiyatro ile olan bağı oyunculuk kariyerinden önce başlamaktadır. 1994 yılında Studio Oyuncuları Topluluğu’nda aldığı oyunculuk eğitimi sayesinde yeteneğini sahnede sergileyebilecek fırsatı olmuş 2001 yılına kadar bu toplulukta çeşitli oyunlarda yer almıştır. Yiğit Özşener’in yer aldığı ilk tiyatro oyunu 1995 yılında Şahika Tekand’ın kaleme alıp yönettiği Gergedanlaşmak’tır. Tiyatro sayesinde Bulgaristan’da, Macaristan’da farklı oyunlarda yer almış, 2001 yılında kurulan Dükkan Tiyatro Topluluğu’nun kurucu üyesi olmuştur.

Televizyon dizilerinde boy gösteren Yiğit Özşener’in öne çıktığı dizilerden bir tanesi Ezel’dir. Başrolde Kenan İmirzalıoğlu’nun yer aldığı geniş bir izleyici kitlesi yakalayan dizi Yiğit Özşener’in popülerliğini arttırmıştır.

Ortaokul ve lisede aldığı eğitimler ile Fransızca ve İngilizce öğrenen Yiğit Özşener seslendirme çalışmalarında da yer almaktadır.

Yiğit Özşener’in Aile Hayatı

Yiğit Özşener’in babası avukat annesi ise ev hanımıdır. Yiğit Özşener nerelidir sorusu pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. Yiğit Özşener 6 Nisan 1972 tarihinde İzmir Karşıyaka’da dünyaya gelmiştir, İzmirlidir. Donanımlı bir eğitim programı içerisinde yetişen Yiğit Özşener ortaokulda Fransızca, lisede de İngilizce öğrenmiştir. Lisans ve master eğitimleri her ne kadar mesleğinden uzak olsa da Yiğit Özşener oyunculuk için gerekli eğitimleri kendi çabaları ile edinmiştir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*