Yılmaz Erdoğan Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Yılmaz Erdoğan Kimdir?Biyografi ve Hayatı

4 Kasım 1967 doğumlu olan Yılmaz Erdoğan Hakkari‘li olarak dünyaya gelmiş bir isimdir. İzleyicilerin genellikle sinema ve tiyatrodaki oyunculukları ile tanıdığı Erdoğan aynı zamanda kendisine ait filmlerde senarist ve yönetmen olarak da görev yapmıştır. Özellikle bu filmlerden Vizontele ile çok büyük bir çıkış yakalayan sanatçı sinema dünyasında da kendini ispat etmiş bir isimdir. Hakkari doğumlu olmasına rağmen ilk çocukluk yıllarını Ankara’da yaşamış olan sanatçı üniversite öğrenimi için İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ne gitmiştir. Buradaki öğrenimini yarıda bırakan Erdoğan içindeki oyunculuk tutkusu ve yetenekleri sayesinde Ferhan Şensoy tarafından yönetilmekte olan Nöbetçi Tiyatro isimli oyunun kadrosuna katılmaya da hak kazanmıştır.


Yılmaz Erdoğan Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Henüz ilk girdiği tiyatroda bile kendine ait senaryoları ve yönetmenlik denemeleri ile çeşitli oyunları sahneye koymayı başaran Yılmaz Erdoğan kimdir? sorusunun cevabı bu yıllarda oldukça etkin bir şekilde çalışması ile ortaya çıkmıştır. Çok yoğun bir şekilde yeni oyunlar yazarak kariyerini sürdüren sanatçı Gereği Düşünüldü isimli eleştirel oyunu ve Olacak O Kadar ismiyle Levent Kırca’yla özdeşleşmiş televizyon programındaki skeçlerin birçoğunu da yazmıştır. Dönemin ünlü televizyoncularından Yasemin Yalçın’la da birlikte çalışma fırsatı bulan Yılmaz Erdoğan bu dönemden sonra oyunculuğa da ağırlık verebileceği projelere dahil olmuştur.

BKM adıyla bilinen Beşiktaş Kültür Merkezi Oyuncuları adındaki topluluğu Necati Akpınar ile birlikte kurarak daha geniş kitlelere hitap etme fırsatı bulan Yılmaz Erdoğan nerelidir? sorusu Hakkarili olarak cevaplandırılmalıdır. BKM bünyesinde kendisinin yapmış olduğu Sen Hiç Ateşböceği Gördün Mü? oyunuyla bir dizi oyunları sergilemeye başlamıştır. Cebimde Kelimeler ile tek kişilik gösterilerde unutulmayacak bir performans ortaya koyan Erdoğan Bana Bir Şeyhler Oluyor oyunuyla da Türkiye’nin çok farklı noktalarında uzun yıllar boyunca sahnede kalmıştır. Uzun süre partnerlik yaptığı Demet Akbağ ile Haybeden Gerçeküstü Aşk oyununda evliliğe ve ilişkilere dair eleştirilerini mizahi bir dille ortaya koymayı da başarmıştır. Erdoğan’ın televizyonda tanınırlığını artıran en önemi proje ise Bir Demet Tiyatro isimli dizide canlandırdığı Mükremin karakteridir.


Yılmaz Erdoğan’ın Sinema ve Şiir Geçmişi

1967 doğumlu Yılmaz Erdoğan kaç yaşındadır? diye sorulduğunda bugüne göre bir hesap yapılmalıdır. Oyun yazarlığı ve yönetmenliği ile başarısını ispatlayan Erdoğan Vizontele filmiyle sinemada ilk kez kendini göstermiştir. Yayınlandığı dönemde Türkiye’nin en çok izlenen filmi olarak büyük bir başarı elde eden Vizontele serisi Vizontele Tuuba ile devam etmiştir. 2005 yılında beyazperdedeki yerini alan Organize İşler ile herkes tarafından bilinen bir sinema filmini ortaya çıkarmış olan sanatçı 2013 yılında da Kelebeğin Rüyası isimli filmde iki şairin yaşadıklarını beyazperdeye aktarmıştır. Ekşi Elmalar filmiyle 2015’de sinemada yönetmen kimliğiyle boy gösteren sanatçı son olarak 2019 yılında çıkan Organize İşler Sazan Sarmalı filmiyle sinema kariyerini sürdürmektedir.

Televizyon programlarındaki oyun yazarlığı ve yönetmenliği, tiyatroculuğu ve sinemadaki senaryo yazarlığı ile yönetmenliğinin yanı sıra Yılmaz Erdoğan şiirleriyle de bilinen bir isimdir. Şiirlerini okuyarak doldurduğu Kayıp Kentin Yakışıklısı ile bu alanda da takdir toplayan bir isim haline gelen Erdoğan Anladım isimli bir şiir kitabına daha sahiptir. Öykü alanında da Hüzünbaz Sevişmeler adını taşıyan bir kitap çıkarmış olan sanatçının Haybeden Gerçeküstü Konuşmalar oyununu metin haline getirdiği aynı isimli bir kitabı daha bulunmaktadır. Erdoğan yeni yetenekli gençlerin oyunculuk dünyasına kazandırılmasını sağladığı Çok Güzel Hareketler Programına devam etmektedir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*