Zafer Algöz Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Zafer Algöz Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Zafer Algöz Kimdir? Zafer Algöz ünlü bir tiyatro ve sinema oyuncusudur. 30 Ağustos 1961 tarihinde Kars İlimizde dünyaya gözlerini açmıştır. Kars ilinde doğmasına rağmen ünlü oyuncu aslen Erzurumludur. Ünlü oyuncunun babası ise YSE’de çalışmakta idi. Ünlü oyuncu gençlik yıllarından bu yana sürekli olarak oyunculuk kariyerini geliştirebilmek üzere çabalar sarf etti ve bu alanda kendisinin uzmanlaşmasını sağlayacak tüm eğitim faaliyetlerine katılmaya özen göstermiştir.


Zafer Algöz Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Tiyatro ve oyunculuk alanında ilk eğitimlerini Bursa ilinde almaya başlamıştır. 1975 sezonunda Bursa ilinde bulunan Bursa Devlet Tiyatrosunda gençlere oyunculuğu sevdirmek ve daha iyi birer tiyatro oyuncusu olabilmelerine olanak sağlamak adına kurulan Gençlik kursları ile ilk tiyatro eğitimini almıştır. Buradaki eğitim süreci boyunca kendisini başarılı olabilmeye ve oyunculuk mesleğinin inceliklerini öğrenerek kendini daha iyi bir yere getirebilmeyi hedefleyen ünlü oyuncu bilgisini daha da artırmak ve daha profesyonel bir eğitim alabilmek için 1980 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünü kazanmayı başarmıştır.

Oyunculuk eğitimine akademik düzeyde devam edebilme fırsatı bulan Zafer Algöz gelecekteki kariyeri için sağlam ve etkili, gerekli olan tüm adımları atmaya genç yaşta başlamıştı. Ünlü oyuncu 1980 yılında başlamış olduğu üniversite tahsilini 5 sene sonra 1985 yılında bitirerek mezun olmuştur. Mezuniyetinden sonra ise ilk tiyatro eğitimini aldığı Bursa iline dönmüş ve burada Devlet tiyatrolarında oyunculuk yapmaya başlamıştır.

Zafer Algöz Nerelidir? Ünlü oyuncu hayata Kars ilinde gözlerine açmasına rağmen memleketi Erzurum’dur. Erzurumlu Zafer Algöz 1985 yılında üniversite eğitimini tamamladıktan hemen sonra Bursa devlet tiyatrolarında göreve başlamıştır. Bursa’da 4 yıl boyunca Devlet Tiyatroları ekibinde oyunculuk yaptıktan sonra 1989 yılında İstanbul iline tayin olmuştur. İstanbul Devlet Tiyatrolarında çalışmaya başlayan ünlü oyuncu kariyer basamaklarını bir bir tırmanmaktadır. İstanbul’a tayin olması ile birlikte birçok yeni fırsat önüne çıkmış olup daha geniş bir oyunculuk piyasası ile tanışmıştır.

Ünlü oyuncu İstanbul ve diğer illerde ki tiyatroculuk kariyerinde Çok yaşa komedi, Amedeus, Ay ışığında şamata, Macbeth, Hamlet, Arturo Ui’nin önlenebilir yükselişi, Babannem yüz yaşında ve yaşar ne yaşar ne yaşamaz isimli birçok tiyatroda yer aldı. Bu tiyatrolar sayesinde hem oyunculuktaki üstün yetenek ve performansını kanıtlamış olan ünlü oyuncu hem de kendisine tiyatro oyunculuğu alanında oldukça sağlam tecrübeler katmayı başarmıştır.

Ünlü oyuncu 2010 yılında vahşet tanrısı isimli bir tiyatro oyununda da rol almıştır. Bu tiyatro oyunundaki rolü sayesinde 10. Lions Tiyatro Ödülleri arasında bulunan En iyi komedi erkek oyuncu ödülüne layık görülmüştür.


Zafer Algöz’ün Sinema Sektöründeki Kariyeri

Zafer Algöz televizyonda ilk defa Saygılar Bizden isimli dizi ile yayınlanmaya başlamıştır. Bu dizide sergilediği performansı ile beğenen ünlü oyuncu daha sonra 2014 yılında Mihrap Yerinde isimli dizi ile Türk seyircilerin karşısına yeniden çıkmış ve yine büyük bir beğeni toplamayı başarmıştır. Ünlü oyuncu tiyatro ve film alanına daha çok yönelmiş olup dizi alanında pek fazla eseri bulunmamaktadır.

Ünlü oyuncunun özellikle Cem Yılmaz ile birçok ortak yapımı bulunmaktadır. Ali Baba ve Yedi Cüceler, Tut Sözünü, Kaçma Birader, Pek Yakında, Uzun Hikaye, Sultan, Mihrap Yerinde, A.R.O.G gibi birçok filmde rol almıştır. Zafer Algöz Kaç Yaşındadır? Sorusuna oyuncu halen hayatta olduğu için 30 Ağustos 1961 tarihinde doğduğu ile cevap vermek en doğru cevap yöntemi olacaktır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*