Zeki Alasya Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Zeki Alasya Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Zeki Alasya Kimdir? Biyografisi ve Hayatı. Zeki Alasya yıllar geçse de hemen herkesin pek çok filmini keyifle izlediği oyunculardan birisidir. Ekranlarda gören herkes tarafından tanınır. Fakat hayatı hakkında herkesin bilgi sahibi olması mümkün değildir. Peki Zeki Alasya kimdir, Zeki Alasya kaç yaşındadır ve nerelidir? Tiyatro, sinema ve dizi film oyuncusu Zeki Alasya’nın tam adı Zeki Şenol Alasya’dır. 18 Nisan 1943 tarihinde İstanbul Şehzadebaşı’nda dünyaya gelmiştir. Aslen Kıbrıslı bir ailenin çocuğudur. Robert Kolejinde öğrenim gören Alasya, okul yıllarında bir taraftan da tabelacılık yapmıştır.


Zeki Alasya Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Sanat hayatına ilk olarak 1959 yılında Milli Türk Talebe Birliği Tiyatrosunda amatör olarak başlamış, bir süre redaktörlük ve rehberlik yapmıştır. 1964 yılında Arena Tiyatrosunda ilk profesyonel oyunculuk deneyimini yaşamış, Mister Nato, Kargalar Okulu, Şampanya, Viski gibi çeşitli oyunlarda rol almıştır. 1965 yılında Ulvi Uraz Tiyatrosuna geçmiş, bir süre de orada sahne almıştır. 1967 yılına gelindiğinde Metin Akpınar, Ahmet Gülhan, Haldun Taner’le birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu ‘nu kurmuşlardır. Zeki Alasya Devekuşu Kabare Tiyatro’sunun bütün oyunlarında oyuncu, yazar ya da yönetmen olarak görev almıştır.


Oyuncu ve Yönetmen Olarak Zeki Alasya

Zeki Alasya filmlerde oynamaya 1973 yılında başlamıştır. Metin Akpınar ile birlikte pek çok filmde görev almışlar ve sinema filmlerinin vazgeçilmez ikililerinden birisini oluşturmuşlardır. İkili, 37 yıl boyunca pek çok filmde rol almış ve “Zeki ile Metin” olarak bir bütün olarak anılmaya başlamışlardır. 1977 yılında Zeki Alasya yönetmenlik de yapmaya başlamış ve yönettiği birçok filmde oyuncu olarak yer almayı sürdürmüştür. Oyuncu olarak görev yaptığı ve her biri Türk sinemasının şaheserleri içinde yer alan bazı filmleri arasında Karaoğlan Geliyor, Sev Kardeşim, Tatlı Dillim, Hamsi Nuri sıralanabilir. Ayrıca bunun dışında Kaynanam Kudurdu, Yalancı Yârim, Köyden İndim Şehre, Mavi Boncuk filmlerinde de yer almıştır. Mirasyediler, Salak Milyoner, İmparator, Şenlik Var, Zeki Metince, Hasip İle Nasip, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Aslan Bacanak, Cafer’in Çilesi, Hababam Sınıfı Merhaba, Pardon, Aşk Geliyorum Demez gibi filmler de en önemli rol aldığı filmler arasında sayılabilir.

Zeki Alasya sadece sinema filmlerinde değil birçok televizyon dizisinde de rol almıştır. İlk olarak 1988 yılında Güler Misin Ağlar Mısın dizininde Zeki rolünde yer almış, daha sonra da Hastane, Yerim Seni, Adada Bir Sonbahar, Cennet Mahallesi, Yabancı Damat, Zağara Ve Diğerleri, Oyun Bitti, Akasya Durağı, Görgüsüzler, Bizim Okul, Arka Sokaklar, Küçük Ağa gibi dizilerde kimi zaman konuk oyuncu kimi zaman başrol oyuncusu olarak rol almıştır. Kariyerinin son yıllarında daha çok dizilerde görev alan Zeki Alasya’nın son rol aldığı sinema filmi 2009 yılı yapımı Aşk Geliyorum Demez olmuştur.


Zeki Alasya’nın Aile Hayatı ve Ölümü

Zeki Alasya 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından kendisine devlet sanatçısı unvanı verilmiştir. Rol aldığı filmler ve başarılarından dolayı pek çok ödüle de aday gösterilmiş, birçok ödülün kazananı olmayı başarmıştır.

Zeki Alasya ilk olarak Oya Alasya ile evlenmiş ve çift 1987 yılında boşanmıştır. Bu evlilikten çiftin Zeynep adında bir kızları dünyaya gelmiştir. Oya Alasya’dan boşandıktan sonra Zeki Alasya Sema Yunak ile birliktelik yaşamış, bu birliktelik 13 yıl devam etmiştir. Zeki Alasya 2008 yılında kendisinden 30 yaş küçük olan Jülide Atak ile evlenmiştir.

Zeki Alasya ne zaman ölmüştür diye merak edenler için Alasya, 22 Nisan 2015 tarihinde karaciğer rahatsızlığından dolayı hastaneye kaldırılmış ve 8 Mayıs 2015 tarihinde vefat etmiştir. 10 Mayıs 2015’te Levent Camiinden alınan cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığına defnedilmiş, ölümüyle sevenlerini hüzne boğmuştur.


 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*