Toprak Sergen Kimdir?

Toprak Sergen Kimdir

Türk televizyonlarında bazı isimler çeşitli dönemlere damgasını vuruyor. Bir süre sonra ortadan kayboluyor. Toprak Sergen bunlardan birisi. Fakat onu diğerlerinden ayıran birçok özellik var. Bu yüzden de zaman zaman ismi gündeme geliyor. Toprak Sergen kimdir diye internette araştırmalar yapılıyor.

Toprak Sergen çok yönlü bir kişilik. Onu sinema, tiyatro, dizi oyuncusu ve seslendirme sanatçısı olarak tarif etmek mümkün. Bütün bu özelliklere sahip olan Toprak Sergen kaç yaşındadır diyenler için Sergen, 1 Ocak 1968 tarihinde dünyaya gelmiştir. Sanatçı Burak Sergen’in kardeşidir. Toprak Sergen nerelidir diyenler için Sergen Ankara’da doğmuştur. Ankaralı ünlülerden birisidir.

Sergen, ilkokul beşinci sınıftayken Radyo Çocuk Kulübü sınavlarına girmiş ve kazanmıştır. Daha sonra orada çalışmaya başlamış, 3 sene Kayseri Koleji’ne yatılı olarak okumaya gitmiştir. Kayseri’de bulunduğu dönemde tiyatroya ara vermiş, Ankara’ya döndüğünden yeniden Radyo Çocuk Kulübüne devam etmiştir. Ardından konservatuvar sınavlarına girerek birinci basamağı dahi kazanamadan elenmiş, aynı yıl Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesini birincilikle kazanmıştır.

Okulu da birincilikle bitirmiş, yeniden üniversite sınavlarına girerek 3 sene Uluslararası İlişkiler okumuştur. Ardından tiyatro oyunculuk bölümüne geçen Toprak Sergen, 4 sene oyunculuk okumuştur. Ardından 4 sene de Tiyatro Yönetmenliği bölümünü okumuştur. 19 yaşında Radyo Tiyatro Kulübü’nde idarecilik yapmaya başlamıştır.

Toprak Sergen’in Kariyeri

Toprak Sergen ortaokul son sınıf öğrencisiyken seslendirmeye başlamış, pe çok film ve dizide seslendirme yapmıştır. Devlet tiyatrosu sınavına kız arkadaşının yanında eşlik etmek için gitmiş, kendini sınavda bularak kazanmıştır. Buna müteakip de sınavı kazanarak Devlet Tiyatrosu Sanatçısı olmuş, Trabzon Devlet Tiyatrosunda göreve başlamıştır. Trabzon’da 6 ay boyunca görev yapmış, burada Türkiye’nin ilk özel radyosunun genel yayın yönetmenliğini yaparken hafta sonları İstanbul’a gelip giderek Best FM’de program yapmaya başlamıştır. Daha sonra da İstanbul’a tamamen gelmiştir.

Toprak Sergen, TRT’de pek çok görevlerde bulunmuştur. Radyo sunuculuğu, TV programcılığı bunlardan bazılarıdır. Televizyon reklam filmlerinde, sabah kuşağı programlarında, reklam filmlerinde, çeşitli yarışma programlarında yer almış, seslendirme çalışmaları yapmıştır. Albüm adında bir de müzik albümü çıkararak müzik dünyası içinde de yer almıştır.

1998 yılında Kara Harp Okulu’nda kısa dönem askerlik yapan Sergen, çeşitli yarışma programlarında görev almış, çocuklara ve kadınlara yönelik pek çok yarışmanın sunuculuğunu yapmıştır.

Sergen özellikle seslendirme çalışmalarıyla büyük ün yapmış, Voltran, He-man gibi çizgi filmleri seslendirmiştir. James Dean, John Travolta, Brad Pit, Tony Curtis, Tom Cruise ve Matt Dillon gibi ünlüleri sinema filmlerinde seslendirmiştir. 1989 ile 1992 yılları arasında amatör bir rock grubunun vokalistliğini yürütmüştür.

2004 yılında ATV kanalında yayınlanan Ünlüler Çiftliği adlı yarışmada birinciliği elde etmiştir. Sunuculuğunu Seray Sever’in yaptığı yarışma programında İsmet Özhan, Banu Alkan, Ali Güven, Güllü, Ceylan, Tuğba Altıntop, Hilal Cebeci, Ali Atik katılmıştır. Toprak Sergen Şans Kasası adlı yarışma programının da sunuculuğunu yapmıştır.

Toprak Sergen’in Ekranlardan Uzak Yaşamı

Son dönemde ekranlardan uzak bir hayat seçen Toprak Sergen, Kaş’ta işletmeciliğini kendisinin yaptığı bir otelin sahibidir. Butik otel formatında işletmecilik yapmakta, diğer taraftan da profesyonel su altı dalgıçlığı yapmaktadır. 2013 yılında Dalyan’a bağlı Eskiköy’de bir çiftliğe taşınmış, burada yaşamaya devam etmektedir.

Toprak Sergen ekranlardan uzak kaldığı dönemde herşey.tv.tr sayfasını kurmuş, burada çok geniş bir izleyici kitlesi elde etmeyi başarmıştır. 2001 yılında Kırık Zar filminde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü, 2000 yılında Ay Işığında Saklıdır filminde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almıştır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*