Ceylan Kimdir?

Ceylan Kimdir

Türk müzik dünyasında bir dönem “küçük” ile isimleri başlayan sanatçılar vardı. Küçük yaşta şöhrete kavuşan isimler ekranlarda yer alıyor ve bir taraftan şarkıları, klipleri diğer taraftan filmleri, dizileri ile büyük ilgi görüyorlardı. Zaman ilerledikçe onların yaşları büyüdü; fakat çoğu kişinin hafızasında hala küçük… olarak kalmaya devam ettiler. Bunların bir kısmı kısa sürede ekranlardan yok olup giderken bazıları sanatlarını ve kariyerlerini emin adımlarla sürdürerek her zaman gündemde kalmayı başardılar. İşte bunlardan birisi de Ceylan’dır. Peki Ceylan kimdir?

Ceylan, ünlü türkücülerden birisidir ve yıllardır pek çok projenin içerisinde yer almıştır. Bu yüzden Ceylan kaç yaşındadır diye hayranları tarafından hala merak ediliyor. Ceylan, 26 Haziran 1974 tarihinde dünyaya gelmiştir. Tam adı Ceylan Avcı olan ünlü türkücü babasının işi dolayısıyla küçük yaştan itibaren müzik dünyasının içerisinde yer almıştır. Henüz 10 yaşındayken 1984 yılında şarkıcılığa başlamış, o dönem seslendirdiği eserlerle çok geniş bir yankı uyandırmıştır.

Ceylan’ın Müzik ve Sinema Kariyeri

Ceylan nerelidir diye merak edenler için Ceylan, İstanbul doğumludur. Fakat ailesi aslen Tuncelili olduğu için Ceylan’ı da Tuncelili sanatçılar arasında sayabiliriz. Çocukluk yılları Almanya’da geçen Ceylan ilk olarak 1983 yılında bir müzik Yarışmasına girmiş, burada birincilik kazanmıştır. 1984 yılında ailesiyle birlikte Türkiye’ye dönmüş, henüz 10 yaşında ilk albümünü çıkarmıştır. Bu yüzden herkes onu “Küçük Ceylan” olarak adlandırıp tanımıştır.

1984 yılında Yaktı Beni albümüyle başlayan müzik kariyeri 1985 yılında Bir gün Bana Döneceksin ile devam etmiştir.

Küçük Ceylan 1986 yılına gelindiğinde üçüncü albümü Seni Sevmeyen Ölsün’ü çıkarmış, bu albüm 1.300.000 satış rakamına ulaşmıştır. Aralıksız hemen her yıl bir iki albüm çıkaran Ceylan müzik dünyasından hiç kopmamıştır.

1999 ve 2001 yıllarında Kral TV tarafından iki kez En İyi Kadın Türk Halk Müziği Sanatçısı seçilen Ceylan, 2005 yılında Ah Gönlüm albümünü çıkarmış, bu albüm ile Mü-yap tarafından altın plakla ödüllendirilmiştir.

2009 yılında Türkülerin Ceylan’ı, 2011 yılında Arabesk, 2012 yılında Kendisi Lazım, 2014 yılında da Bana Bir Şey Söyle adlı albüm çalışmalarına imza atmıştır.

Ceylan kariyeri boyunca pek çok sinema filminde rol aldığı gibi bazı dizilerde de ekranlara çıkmıştır. İlk sahneye çıktığı dönemlerde büyük bir furya olan şarkıya klip ve film yapma, onda da kendini göstermiş, 1985 yılında Garibim Ceylan ve Yetim adlı filmlerde rol almıştır. Daha sonra 1986 yılında Ana Kucağı ve Aşk ve Para filmlerinde, 1987 yılında Annem, Yuvasızlar; 1988’de Acı Gurbet, Ağlıyorum, Sığıntı; 1989’da Beni Benle Bitirdiler, Güneş Yine Doğacak, Hep Ezildim, Yüzünü Şeytan Görsün, Çingene adlı filmlerde rol almıştır.

1990 yılında ve sonrasında da sinema filmlerinde rol almış olan Ceylan, son olarak 1994 yılında Şenlik Var adlı filmde ekrana çıkarken 1998 yılında Aynalı Tahir adlı televizyon dizisinde bulunmuştur.

Ceylan’ın Evlilikleri

Ceylan, 1991 yılında halasının oğlu Erhan Bozkurt ile Almanya’da evlenmiş; fakat bu evliliği çok uzun sürmemiştir. Bu evlilikten 1992 doğumlu Melodi adında bir kızı bulunmaktadır. 1995 yılında Yıldıray Gürgen ile birlikte olmuş, 1995 yılında bu birliktelikten Yiğitcan isminde bir oğlu dünyaya gelmiştir. 2000 yılında İbrahim Tatlıses’in oğlu Ahmet Tatlı ile evlenen Ceylan’ın bu evliliği 2002 yılına kadar devam etmiştir. Dördüncü evliliğini ise 2006 yılında türkücü Murat Kurşun ile yapmış, bu da bir yıldan kısa sürmüştür. 20 Eylül 2011 tarihinde iş insanı Güncal Tanören ile evlenen Ceylan 2012 yılında bu evliliğini de bitirmiştir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*