Prof. Dr. Ateş Kara Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Prof. Dr. Ateş Kara Kimdir-Biyografisi ve Hayatı
Prof. Dr. Ateş Kara Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Ateş Kara Kimdir? Biyografisi ve Hayatı. Prof. Dr. Ateş Kara; çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanıdır. Aynı zamanda da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çocuk sağlığı ve hastalıkları öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir.

Ateş Kara, 1968 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. 1987 yılında öğrenimini Ankara Lisesi’nde tamamlayan Ateş Kara, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanmıştır. Lisans eğitimini 1994 yılında tamamlamış olan Ateş Kara, yüksek lisansını da Hacettepe Üniversitesi’nde çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında tamamlamıştır. Yine aynı yerde ve çocuk enfeksiyon hastalıkları konusunda 2002 yılında doktorasını da tamamlamıştır.

Prof. Dr. Ateş Kara; Hacettepe Üniversitesi’nde çocuk sağlığı ve hastalıkları anabilim dalı başasistanlığı görevini 1998 ve 1999 yılı arasında gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda 2002 yılında çocuk enfeksiyon hastalıkları ünitesinde de yan dal ihtisasını tamamlamıştır. Ateş Kara; 2004 yılında pediatri doçent ünvanını almaya hak kazanmıştır. Ateş Kara, 2010 yılında ise profesör unvanına hak kazanmıştır.

Prof. Dr. Ateş Kara; Hacettepe Üniversitesi çocuk sağlığı ve hastalıkları öğretim üyesidir. Enfeksiyon hastalıkları derneği genel sekreterlik görevini de beraberinde yürütmektedir. Birçok kamu kurum ve kuruluşlarında da danışmanlık hizmetinde bulunmaktadır.

Prof. Dr. Ateş Kara; Dünya Sağlık Örgütü’nde de danışmanlık yapmıştır. Önceden ebola salgını ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü’nün 25 kişilik çalışma grubunun içerisinde yer almıştır. Çin’de ortaya çıkan Covid-19 virüsü ile birlikte Dünya Sağlık Örgütü pandemi kararı aldı. Bu sebeple doğru kararlar alabilmek için Sağlık Bakanlığı tarafından Koronavirüs Bilim Kurulu kurulmuştur. Prof. Dr. Ateş Kara da 10 Mart 2020 tarihinde oluşturulmuş olan bu bilim kurunun üyelerinden birisidir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*