Salih Kalyon Kimdir?

Salih Kalyon Kimdir

Tiyatro oyuncusu ve sinema oyuncusu Salih Kalyon Türkiye’den hemen her kuşağın yakından tanıdığı bir isimdir. Çünkü çok farklı projelerde, uzun yıllardan beri aralıksız görünmeye devam ediyor. Bu yüzden de internette pek çok kişi Salih Kalyon kimdir diye arama yapıyorlar. Özellikle de Salih Kalyon nerelidir gibi acaba kendi memleketinden mi diye merak edilmektedir.

Salih Kalyon kaç yaşındadır diye merak edenler için Kalyon, 2 Şubat 1946 tarihinde Ağrı’da dünyaya gelmiştir. Bu yüzden Ağrılı ünlülerden bir tanesidir. Fakat aile tarafından da Trabzon Çaykaralıdır. Babası Abdurrahman Kalyon’dur ve saatçilik yapmak üzere yıllar önce Koldere köyünden ayrılarak Ağrı’ya gitmiştir. Salih Kalyon da bu sebeple Ağrı’da dünyaya gelmiştir. Ortaokula kadar okuyan Salih Kalyon, daha sonra tahsiline devam etmemiştir.

Salih Kalyon’un Oyunculuk Kariyeri

Salih Kalyon 18 yaşındayken, 1964 yılında İstanbul’a gelmiştir. Tiyatrolarda yer almaya başlamış, bununla birlikte sinema filmlerinde, dizilerde de izleyicilerle buluşmaya başlamıştır.

Ankara Sanat Tiyatrosu’nda 1964 yılında profesyonel oyunculuğa başlayan Salih Kalyon, yine aynı yıl Asaf Çiyiltepe-Güner Sümer ikilisi tarafından yönetilen Ankara Sanat Tiyatrosu’na girmiştir. Cahit Atay’ın Sultan Gelin adlı oyunuyla ilk profesyonel oyunculuk deneyimini yaşamıştır. Bir yıl sonra ise yeniden Ankara Sanat Tiyatrosuna dönüş yapmıştır. Burada Ayak Bacak Fabrikası, Kuyruklu Yıldız, Müfettiş, 72. Koğuş gibi oyunlarda oynamıştır. Yine Durand Bulvarı, Linç, Ana, Tozlu Çizmeler rol aldığı oyunlardan bazılarıdır.

Salih Kalyon 1976 yılında Ankara Çocuk Tiyatrosu (AÇT) adı altında kendi tiyatro topluluğunu kurmuştur. Bu topluluğu 20 yıl boyunca devam ettirmiş, pek çok başarılı proje hayata geçirmişlerdir. Salih Kalyon, 1996 yılında tiyatro çalışmalarına iki yıl ara vermiş ve ardından 1999 yılında Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü oyunuyla yeniden bir kez daha sahnelere geri dönmüştür.

1989-2002 yılları arasında ekranlara gelen Bizimkiler dizisinin en akılda kalan oyuncularından birisi olan Salih Kalyon, bu dizide Sedat karakterini canlandırmıştır.

Aslında Kalyon’un sinema oyunculuğu 1976 yılındaki Nereye Bakıyor Bu Adamlar filmindeki balıkçı rolüyle başlamıştır. Bir yıl sonra Güneşli Bataklık’ta devrimci rolünde yer almış, 1980’de Talihli Amele, 1982’de Islak Mendil filmlerinde yer almıştır. 1985 yılı Salih Kalyon için çok verimli geçmiş, bu yıl Bay Alkollü Takdimimdir, Bir Avuç Cennet, Züğürt Ağa, Çıplak Vatandaş filmlerinde çeşitli rollerde yer almıştır.

1986 yılında Salih Kalyon Asiye Nasıl Kurtulur, Merdoğlu Ömer Bey filmlerinde, 1987’de Belene, Bir Muharririn Ölümü, Kuruluş Osmancık dizilerinde oynamıştır. Bizimkiler’de rol aldığı dönemlerde sadece orası ile sınırlı kalmamış, 1989’da İz Peşinde dizisinde, 1990’da Başka Olur Ağaların Düğünü dizisinde, 1991’de Uzlaşma adlı sineme filminde oynamıştır.

Ankara Sanat Tiyatrosunda yer aldığı gibi Kalyon, Yılmaz Erdoğan’ın BKM oyuncuları topluluğunda da çalışmıştır.

Salih Kalyon’un Son Dönemde Yer Aldığı Dizi ve Filmler

2008 yılında oyuncu Tolga Çevik’le birlikte Komedi Dükkanı adlı eğlence programında oynamıştır. Yıllar içinde oyunculuktan hiç kopmayan Salih Kalyon her yıl an az bir projede yer almayı başarmıştır. Hatta bazı yıllar iki, üç projede bulunduğu zamanlar dahi olmuştur. 2009 yılında Adabı-ı Muaşeret, 2010’da Eyvah Eyvah, New York’ta Beş Minare, 2011 yılında Eyvah Eyvah 2, Sümela’nın Şifresi: Temel filmlerinde bulunmuştur.

Daha sonraki yıllarda da oyunculuk kariyerine devam eden Salih Kalyon2018 yılında Düğüm Salonu adlı filmde Cemil karakterini canlandırmıştır. 2019 yılında Çukur dizisine girmiş, burada Aliço karakterinin babası rolünde bulunmuştur.

Salih Kalyon 1971 yılında İnci Kalyon ile evlenmiş ve çiftin bir kızı dünyaya gelmiştir. İnci Kalyon 23 Eylül 2018 tarihinde vefat etmiştir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*