Pakize Suda Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Pakize Suda Kimdir? Biyografi ve Hayatı

1952 yılında doğan Pakize Suda aslen İzmirli bir sinema oyuncusudur. İzmir’de doğmuş olmasına rağmen ailecek kökenleri Girit’e kadar uzanan Suda, opera sanatçısı bir ablaya sahiptir. Babası İzmir’de tanınan gazetecilerden biri olan Orhan Suda olan Pakize Suda ilk öğreniminde İzmir Kız Lisesi’ni bitirerek derecesini almıştır.


Pakize Suda Kimdir? Biyografi ve Hayatı

1969 yılında henüz 17 yaşındayken katıldığı bir yarışma ile Suda, Ege Güzeli seçilmiştir. Bu yarışmada aldığı derece ile birlikte yolu açılan Pakize Suda, önce kısa bir süre şarkıcılık yapmış bunun ardından bazı filmlerde aldığı yan rollerle başlayan kariyerine sinema oyuncusu olarak devam etmiştir.

Kariyerinin ilk yıllarında uzun sürmeyen şarkıcılık deneyimlerine imza atan Pakize Suda, 1978 Dünya Kupası döneminde yaptığı bir şarkıyla popüler hale gelmiştir. Biz Kadınlar isimli şarkı bir süre dillerden düşmeyen bir şarkı olarak kalmıştır. Aynı 70’li yılların içinde Fenerbahçe’de oynayan futbolculardan biri olan Alpaslan Eratlı ile hayatını birleştiren Suda, 1980’li yıllarda da Gökhan Güney ile bir araya gelmiştir. Güney’den 1987 yılında ayrılan Pakize Suda, bu dönemin ardından Beyaz Kelebekler müzik grubunun davulcusu olan Turgut Akyüz ile birlikte olmuştur. Özel hayatıyla sık sık gündeme geldiği dönemlerde Pakize Suda kimdir? diye sorulduğunda Suda, televizyon programları ile bilinen bir kişi olmuştur.

Öztürk Serengil tarafından sunulan Gülünüz Güldürünüz isimli yarışma programında jüri üyesi olarak görev yapmış olan Pakize Suda, daha sonra Star TV’de yayınlanmakta olan Ünlüyüz Sirkteyiz Daha Ne Olsun? isimli farklı konsepte sahip bir yarışma programı ile izleyicilerin karşısına çıkmıştır. Çeşitli televizyon programları ve filmlerle devam eden kariyerinde 90’lı yılların sonuna doğru ilk kez gazetelerde yer almaya başlayan Pakize Suda, Hürriyet Gazetesi’nden başladığı köşe yazarlığını bir süre bu gazetede devam ettirdikten sonra uzun süre Habertürk Gazetesi’nde sürdürmüştür. Aynı zamanda televizyona da kariyerinin önceki dönemlerinden farklı olarak yarışma konseptine sahip olmayan programlarla devam eden Suda, 2007 yılında Türk televizyon tarihinin en çok izlenen gündüz kuşağı programına da Kanal D’de yayınlanan Müge Anlı ile Birlikte Dobra Dobra programıyla imza atmıştır.

Pakize Suda’nın Dizi Film ve Programları

Gündüz kuşağında sunduğu programın ardından daha sonra Bloomberg HT olarak değişecek olan Kanal 1’de Lezzete Yolculuk isimli yörelerin kültürlerinin ve yemeklerinin tanıtıldığı bir program yapan Pakize Suda nerelidir? diye sorulduğunda cevabın İzmir olduğunu hatırlamak gerekir. Sezen Aksu ile uzun yıllardan beri dost olan Suda 45’lik plak şeklinde iki plağının yanı sıra Ağız Tadıyla Sevişemedik ve Yenmiş Yutulmuş Sözler isimli iki kitabıyla da bilinirliğini artırmıştır.

İlk kez 1971 yılında rol aldığı Feride filmiyle birlikte sinema dünyasında kendini göstermiş olan Pakize Suda bu dönemin ardından 1972’de Tarkan Altın Madalyon’da, 1973’te Kurt Kapanı’nda 1987’de Küçüğüm’de önemli roller alarak ekrandaki yerini sağlamlaştırmıştır. 90’lı yılların sonlarına doğru hızlanan kariyerinde 1996’de Başka İstanbul Yok ve 1998’de yayınlanan Erguvan Yılları’nda yol alan Suda, 2002 ile 2007 yılları arasında da çok sayıda projede kendine yer bulmuştur. Özellikle Pembe Patikler dizisindeki Hadiye Yenge ve Hayat Bilgisi’ndeki Pakize karakterleri ile yeni nesil gençlerin de tanıdığı bir isim haline gelmiştir. 2006 yılında çevrilen Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu filminin yanında Suda, yine aynı yılda Sevda Çiçeği’nde Nazan Anne karakterine hayat vermiş ve 2007 yılında Çılgın Dershane’de de rol almıştır. Pakize Suda kaç yaşındadır? diye merak edildiğinde doğum yılının 1952 olduğu hatırlanmalıdır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*