Usta Sanatçı Edip Akbayram Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Usta Sanatçı Edip Akbayram Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Edip Akbayram kimdir? Usta sanatçı Edip Akbayram kaç yaşındadır? 26 Aralık 1950 doğumludur. Edip Akbayram nerelidir? Gazianteplidir. Sevimli mi sevimli bir bebek olan Edip, daha minicikken hayatın kötülüğü ile karşı karşıya kaldı. Henüz dokuz aylık olmuşken çocuk felci denen illet hastalığa yakalandı. Küçük bedeni ile bu koca yükün altına giren usta sanatçı, hastalığın pençesinde çocukluğunu geçirdi. Hastalığına rağmen öyle hayat doluydu ki hiç bir şey müziğe olan sevdasına engel olamadı.

Edip Akbayram’ın müziğe karşı tutkusu küçük yaşlardayken dallanıp budaklanmaya başladı. O kadar büyük bir tutkuydu ki bu, günlerce haftalığını biriktirerek dönemin en ünlü isimlerinin konserine bilet alırdı. Konserlere büyük bir mutluluk içerisinde gider, sanatçıların her hareketini özenle takip eder ve daha sonra da eve gelerek ayna karşısında bire bir taklitlerini yapmaya çalışırdı. Sanata ve sanatçıya karşı böylesine büyük bir sevdaydı onunki. Bu tutku Akbayramın peşini hiçbir zaman bırakmıyor ve her geçen gün daha da kamçılanıyordu. Çocukluk dönemlerinde sanata karşı olan sevgisine ve tutkusuna daha fazla direnemeyen usta sanatçı, bir orkestra kurarak amatör şekilde evlerinin karşısında ki düğün salonunda çalışmaya başladı.

Edip Akbayram’ın Eğitim Hayatı ve Seçimleri

Lise yıllarında da sanata karşı olan ilgisini devam ettiren Akbayram, Pir Sultan’dan tutun da Karaoğlan’ın deyişlerine kadar besteler ile çalıp söyledi. Lise yıllarında yine çok büyük bir başarıya imza atarak ‘’Kendim Ettim Kendim Buldum’’ adlı ilk plâğını yaptı. Bu plâğı çıkardığı zaman grubunun ismi ise ‘’Siyah Örümcekler’’ adını taşıyordu. Akbayram’ın plâğı ‘’Siyah Örümcekler – Gaziantep Orkestrası’’ ve ‘’ Edip Akbayram ve Siyah Örümcekler’’ şeklinde adlandırılarak iki farklı şekilde baskıya sunuldu. Kısa sürede sanata olan aşkı ile birlikte çıktığı yolda, hızla ilerleyen usta sanatçı zorlukları tek tek aşıyordu.

Gaziantep ile çıktığı yola, Adana ile devam etti. Adana Akbayram’ın sanat hayatında önemli dönüm noktalarından bir diğeridir. Bu şehirde Akbayram kendi kurduğu orkestra ile ilk defa sahnede yerini aldı. Sahne ışığı o kadar büyüleyiciydi ki, burada ‘’Beyaz Saray’’ adlı bir gazinoda dinleyicileri ile buluşmak üzere çalışmaya başladı. Tüm bunlar sırasında 1968 yılında liseyi bitirerek İstanbul’a gitti. İstanbul’da üniversite sınavlarına hazırlandı ve hedefi olan doktorluk için ter döktü. Sınav sonuçları açıklandı, diş hekimliğini kazandı.

Müzik ve diş hekimliği arasında kaldı, ikisinden birisini tercih etmek zorundaydı. Müziği tercih etti. 1971 yılında Altın Mikrofon yarışmasına başvurdu. ‘’Kükredi Çimenler’’ adlı bestesiyle birinci oldu. 1974 yılında ise Dostlar Orkestrası’nı kurarak Anadolu pop müziğinin değerli bir ismi haline geldi. ‘’Kara Kuzu’’, ‘’Deniz Üstü Köpürür’’ ve ‘’Garip’’ isimli 45’liklerle ödüller almaya devam etti. Bu sayede ünü yurt genelinde duyulmaya başladı. Sanata olan aşkı onu her geçen gün daha ileriye taşıdı.‘’Aldırma Gönül’’ ve ‘’eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’’ isimli parçalarıyla satış rekorlarını alt üst ederek altın plâk kazandı. Sanatçının 250 adet ödülü bulunmaktadır. 1979 yılında Ayten Hanım ile yollarını birleştiren ünlü sanatçının evliliğinden Türkü ve Ozan isimli iki çocuğu dünyaya geldi. Birisi kız birisi erkek olan iki çocuğu ile geniş bir aile oldu.

Ünlü Sanatçı Edip Akbayram’ın Albümleri

Sanatını aşkla icra eden Akbayramın oldukça fazla albümü bulunmaktadır. İlk albümünün adı ‘’Nedir Ne Değildir?’’, bu albümü 1977 yılında çıkarmıştır. Dostlar, Yeni Gelen Güne Türkü, Özgürlük, Şahdamar, Senden Haber Yok, Hava Nasıl Oralarda, Unutamadıklarım gibi daha pek çok albümü vardır. Son albümü ise 2012 yılında çıkardığı ‘’Mayıs’’ albümüdür.


 

Yazımızı Buradan Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir