Tarık Akan Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Tarık Akan Kimdir Biyografisi ve Hayatı

Türk sinemasına yıllarına vermiş olan bir oyuncu Tarık Akan. Sevilen sinema jönlerinden birisi olan Tarık Akan kimdir? Bu yazımızda Tarık Akan nerelidir? Tarık Akan’ın öğrenim hayatı nasıldır? Tarık Akan ticari olarak neler yapmıştır? Tarık Akan kaç filmde oynamıştır? Tarık Akan ne zaman ölmüştür? sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.


Tarık Akan Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Türk sinemasının Damat Ferit’i, unutulmaz jönü, Tarık Akan 13 Aralık 1949 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Askerlik hizmetini Denizli’de yedek subay olarak yerine getirmiştir. Romantik komedi, aile draması ve gerilim türlerinde 111 filmde ve 4 dizide oynamıştır. Babasının mesleği subaylık olan Tarık Akan’ın çocukluğu farklı şehirlerde geçmiştir. Abla ve ağabeyinden sonra ailenin en küçük çocuğuna Tarık Tahsin Üregil ismini verdiler. Erzurum’un Dumlupınar ilçesinde ilkokula başladıktan sonra Kayseri’de eğitimini tamamlamıştır. Babasının emekliliğinin ardından İstanbul’a dönen Üregil ailesi Bakırköy’e yerleşti. Ortaokul ve liseyi Bakırköy’de tamamladıktan sonra, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü bitirip, İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsünden mezun olmuştur. Bakırköy ve eğitim sevdalısı olan Akan önceden okuduğu taş okulu alıp, Özel Taş Koleji’ni de burada kurmuştur.

1971 yılında sinemaya adım atana kadar farklı meslekler icra etmiştir; cankurtaranlık, işportacılık, ticari taksi kiralama vb. Döneminin ünlü dergisi Ses’in 1970’de sinema kategorisinde düzenlenen Sinema Artist yarışmasında birinci olduktan sonra sinemaya giriş biletini kapmıştır. İlk filmi 1971 yapımı Solan Bir Yaprak gibidir. Sinema dünyasına girişiyle Tarık Akan ismini de almıştır. Uzun boylu oluşu, giyim kuşamı ile farklı tarzı, saç stili ile jön artistler arasında yer alan Tarık Akan, Yeşilçam’ın birçok ünlü ismiyle farklı türlerde film çevirmiştir. Romantik komedi filmlerini aklımıza getirdiğimizde Gülşen Bubikoğlu ile başrolü paylaştığı yapıtlar aklımıza gelir. Bunun yanı sıra dönemin ünlülerinden Hülya Koçyiğit, Filiz Akın, Türkan Şoray, Hulusi Kentmen, Adile Naşit, Münir Özkul, Halit Akçatepe, Metin Akpınar, Zeki Alasya, Hale Soygazi, Necla Nazır, Emel Sayın, Cüneyt Arkın, Yılmaz Güney

1972 yılındaki Suçlu filmi ile, 1973 yılında En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Portakal ödülünü almaya hak kazanmış, sinemaya girişinin ilk yıllarında büyük başarı elde etmiştir. 1973 yılında Canım Kardeşim ile herkesi gözyaşlarına boğan, hafızalarda yer eden drama filmi ile klasikler arasına girdi. Başrollerini Halit Akçatepe ve Kahraman Kıral ile paylaşmıştı. Gerek döneminde gerekse kendilerinden sonraki kuşaklara armağan olan Hababam Sınıfı serisini de unutmamak gerekir. Münir Özkul, Kemal Sunal, Adile Naşit, Cengiz Nezir, Halit Akçatepe gibi birçok ümlü ismin bir araya geldiği Yeşilçam klasiğinde Ferit rolündeydi. Lakabı “Damat Ferit” olan Akan, bu rolde çapkın, genç kızların ilgi odağı olan bir genç rolündeydi. Hababam Sınıfı serisiyle Kel Mahmut, Hafize Ana, İnek Şaban, Güdük Necmi lakaplarıyla hayatımızda önemli bir yere sahip oldular ve gelecek nesillerde de bu ünlüler bu isimlerle hatırlandılar.


Tarık Akan’ın Bıraktığı Eserler

1976 yılında Türk aile kültürünün izleyiciye çok net aktarıldığı “Bizim Aile” filmi de zengin kadrosuyla unutulmaz eserlerden biri olarak hafızalara kazınmıştır. Bu yıldan itibaren romantik komedi filmlerinin dışında daha ciddi, toplumsal konulara eğilen filmlerde oynama kararı aldı. Baraj, Maden ve Sürü gibi birbirini takip eden yıllarda çevrilen filmlerde farklı tarz yapmış bıyıklı Tarık Akan olarak karşımıza çıktı. 1978 yapımı Sürü filminde Tuncel Kurtiz ve Melike Demirağ ile başrolleri paylaşan Akan, yine bu filmle ödüle layık görüldü. Döneminin politik sıkıntılarından dolayı ödül gecesinin düzenlenememesi 31 yıl sonra 2011’de o ödülü almasına engel olmayacaktı. “En İyi Film” dalında başarıları taçlandırılmıştı.

1981 yılında 12 Eylül darbesi ile ilgili Almanya’daki konuşmasının ardından, Türkiye’ye dönüşünde tutuklanan oyuncu, 12 yıl hapis istemiyle yargılandı. 2,5 aylık hücre hapsinin ardından serbest bırakıldı. Dönemin karışıklığından istifade eden birçok yayım organından birinin Akan’ın politik görüşlerini farklı yansıtması sonucu bu durumla karşı karşıya kalmıştı. 1982 yılında Yılmaz Güney ve Şerif Gören’in yönetmenliğini yaptığı “Yol” filmiyle dünyaya sesini duyurmuştu. Altın Palmiye ödülünü Cannes Film Festivali’nde almaya layık görülen bu film Tarık Akan’a En İyi Erkek Oyuncu kategorisine aday olmayı da getirmişti. 1986 yılında Yasemin Erkut ile evlenmeye karar verdiler. 1989’a kadar süren evliliklerinden 3 çocukları dünyaya geldi.


Tarık Akan’ın Ölümü

Evlendikleri yıl Barış Zeki Üregül adında oğullarını kucaklarına aldıktan 2 yıl sonra, Yaşar Özgür ve Özlem Üregül isminde ikizlerine kavuştular. Ancak kısa süren evlilikleri boşanmalarıyla son buldu. Bir daha evlenmeyen Tarık Akan, Acun Günay ile ölene dek birlikte yaşadı. 2005 yılında Nesin Vakfı başkanlığını Aziz Nesin’in oğlu Ali Nesin’den devralarak Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürüttü. Filmlerin yanı sıra dizilerde de karşımıza çıkan Tarık Akan, Koçum Benim isimli gençlik dizisinde yeni neslin de sevgilisi olmaya devam etti. 2009 yılında Deli Deli Olma filminde oğlu Barış Zeki Üregül ile birlikte rol aldı. Babasının gençliğini anımsatan Üregül, bu filmde Tarık Akan’ın gençliğini oynadığı rol ile karşımızdaydı.

Akciğer kanseri hastalığına yakalanan usta oyuncunun rahatsızlığı ilerlemiş karaciğerine sıçramıştı. Çok sıkı dostu olan Müjdat Gezen verdiği bir röportajında, Tarık Akan ile ilgili tek kızdığı noktanın hastalığına rağmen dikkat etmeyip fazla sigara içmesi olduğundan bahsetmişti. 16 Eylül 2016 yılında hayata gözlerini yumduğunda 66 yaşındaydı.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*