Selçuk Sultanı Alpaslan Kimdir?

Selçuk Sultanı Alpaslan Kimdir?

Alpaslan; Selçuk türklerinin ikinci sultanı olarak bilinmektedir. Bizanslıları Malazgirt Ovası’nda bozguna uğratmıştır. Alpaslan, Anadolu’yu Türklerin yurdu haline getiren bir sultandır. Gerçek ismi Muhammed olan Alpaslan unvanı olduğu bu adını kullanmıştır. Peki Alpaslan kimdir? Alpaslan kaç yılları arasında yaşamıştır? Alpaslan’ın hayatı nasıldı? sorularının cevaplarını yazımız içerisinde bulabileceksiniz.


Selçuk Sultanı Alpaslan Kimdir?

Alpaslan; Selçuklu devleti kurucularından olan Horasan valisi olan Çağrı Bey’in oğludur. Aynı zamanda Selçuklu sultanı olan Tuğrul Bey’in de yeğenidir. Alpaslan, Sleçuklu Devleti’nin kuruluş döneminde ve oldukça zor koşullarda yetişmiştir. Çeşitli kaynaklara bakıldığında doğum yılının 1029 ve 1032 tarihleri arasında olduğu yazılmaktadır. Tarihçiler, Alpaslan’ı çok yiğit bir savaşçı olarak tanımlamaktadırlar. Alpaslan, çok küçük yaşta ata binmeyi ve ok atmayı öğrenmiştir. Gençlik yıllarında arkadaşları ile birlikte kurduğu birliği ile Dandanakan Savaşı’na katılmış ve başarısı ile dikkat çekmiştir.

Babasının ölümü üzerine Alpaslan, Horasan Valiliği’ni üstlenmiştir. Amcası olan Tuğrul Bey’in de 1063 yılında ölmesi sonucu Slçuklu’da taht kavgaları başlamıştır. Tuğrul Bey’in oğlu olmadığı için tahta Alpaslan’ı layık görmüştür. Ancak abisi olan Kavurd tahta kendisi çıkmak istemiştir. Alpaslan da abisi ile yaptığı savaşta galip gelmiş ve Selçuklu Devleti’nin başına geçmiştir. Böylece taht kavgalarını bitirmiş olan Alpaslan, 1064 yılı itibariyle seferlere çıkmaya başlamıştır. İlk olarak ordusu ile birlikte Buhara’ya gitiş ve ardından Harzem’i fethetmiştir.

Alpaslan, 1071 yılında Türk tarihinin en önemli zaferlerinden birisi olan Malazgirt Savaşı’nı kazanmıştır. Bu dönemde Bizans, adeta bir fetret devri yaşamıştır. Alpaslan, dönemin Bizans İmparatoru olan Romen Diyojen’in canını bağışlamıştır. Ülkeyi yıllık olarak vergiye bağlamış ve onu esir tutmuştur. Romen Diyojen, fidyesi ödendikten sonra ülkeye döndüğünde tahta 7. Mikhail’in çıkmış olduğunu görmüş. Tahtını geri almak adına yaptığı savaşlarda da kaybetmiştir. Ardından Kilikya’ya kaçmış ve bir kalede yakalanmıştır. Gözlerine mil çekilerek Proti Adası’nda sürgüne gönderilmiştir. Gözlerine çekilen mil sonrası yaradan enfeksiyon kaparak ölmüştür. Dolayısıyla Romen Diyojen’in imzalamış olduğu vergi ödeme olayı hükmünü yitirmiştir.

Kaynaklara göre Alpaslan 1072 yılında esir aldığı kişi tarafından öldürülmüştür. Bazı kaynaklara göre de Alpaslan’ın savaş sırasında esir aldığı biri tarafından öldürüldüğü söylenmektedir. Bundan sonraki süreçteki Türkmen takviminde 2002 yılından 2008 Temmuz ayına kadar olan süredeki Ağustos ayları Alpaslan olarak isimlendirilmiştir. Yusuf Halaçoğlu da 2005 yılından beri bazı kazılarda bulundu ve Alpaslan’ın mezarının Merv şehrinde olduğunu tespit etmiştir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*