Yıldız Kenter Kimdir? Yıldız Kenter ne zaman öldü?

Yıldız Kenter Kimdir? Yıldız Kenter ne zaman öldü?

Türk tiyatro dünyasının en önemli isimlerinden birisi olan Yıldız Kenter, 16 Kasım 2019 günü akciğer rahatsızlığı sebebiyle yoğun bakıma alınmıştır. Bugün de usta sanatçının vefat haberi tüm sanat dünyasını üzdü. Dolayısıyla Yıldız Kenter‘in hayatı araştırılmaya başlamıştır. Peki Yıldız Kenter kimdir? Kaç yaşında öldü ve nerelidir? Usta sanatçı Yıldız Kenter hakkında merak edilen tüm detayları yazımı içerisinde bulabileceksiniz.

Tiyatro sanat yaşamı boyunca birçok tiyatro oyununda oynamış olan Yıldız Kenter, 1981 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir. Yıldız Kenter 11 Ekim 1928 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Gerçek adı Ayşe Yıldız olan usta sanatçının annesi İngilizdir. Sonradan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını alarak Nadide Kenter olarak ismini değiştirmiştir. Babası ise Türk bir diplomat olan Ahmet Naci Kenter’dir.

Öğrenimini Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümü‘nü sınıf atlayarak bitirmiş olan Yıldız Kenter, 11 yıl boyunca Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çalışmıştır. Ardından Rockefeller bursu kazanan usta sanatçı, Amerika’da oyunculuk öğrenimine devam etmiş ve yeni teknikler üzerinde çalışmıştır. Bu çalışmaların sonucunda Ankara Devlet Konservatuarı’nda hoca olarak göreve getirilmiştir.

Usta sanatçı Yıldız Kenter 1959 yılında Devlet Tiyatrosu’ndan ayrılmıştır. Yine bir usta olan Muhsin Ertuğrul ile beraber 1 yıl kadar çalışmıştır. Yıldız Kenter eşi ve kardeşi ile birlikte Kent Oyuncuları Topluluğunu kurmuştur. Ardından İngiltere ve Amerika’da Oyunculuk Metotları ve Değişen Eğitim Metotları üzerinde çalışmalar yapmıştır. Yıldız Kenter 1962 yılında vermiş olduğu tiyatro hizmetlerinden dolayı Yılın Kadını seçilmiştir.

Yıldız Kenter 1968 yılında İstanbul’da Kenter Tiyatro binasını kurmuştur. Bir sinema sanatçısı olarak 3 kere Altın Portakal ödülüne layık görülmüştür. Yıldız Kenter Amerika, Sovyetler Birliği, İngiltere, Hollanda, Danimarka, Kanada, Yugoslavya, Kıbrıs ve Almanya’da İngilizce ve Türkçe olarak birçok oyun oynamıştır. 100’ün üzerinde oyun oynamış olan Yıldız Kenter, Çehov, Albee, Sergey Kokovkin, Neil Simon, Arthur Miller ve Tennessee Williams gibi isimlerin yanı sıra Necati Cumalı, Güner Sümer, Zeki Özturanlı ve Muzaffer İzgü gibi Türk yazarlarının oyunlarını sahneye koyarak oynamayı başarmıştır.

Ödüllerine ve Müthiş Kariyerine Devam Eden Yıldız Kenter

Yıldız Kenter 1984 yılında Roma’da Adalaide Ristori ödülüne layık görülmüştür. Yıldız Kenter 37 yıl boyunca sahne hocalığı yapmıştır. Profesör Yıldız Kenter 1989 yılında Bastia Film Festivalinde “Hanım” filminde oynamış olduğu rol ile “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne layık görülmüştür. 1991 yılına gelindiğinde tiyatroya yapmış olduğu üstün hizmetlerinden dolayı The Melvin Jones ile ödüllendirilmiştir. 3 kez aynı dalda Avni Dilligil ödülünü de almayı başaran Yıldız Kenter, 1994 yılında Konken Partisi oyununda Fonsla rolü “Olağanüstü Yorum” ödülüne layık görülmüştür.

Türk Tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter, Finlandiya Dünya Kadın Kuruluşu tarafından da yüzyılın en başarılı yüz kadınından birisi olarak onurlandırılmıştır. 1995 yılına gelindiğinde Yıldız Kenter‘e Kültür Bakanlığı tarafından tiyatroya yapmış olduğu katkılar sebebiyle “Onur” ödülü verilmiştir. Yine 1995 yılında Mevlana Kardeşlik ve Barış Ödülü‘ne layık görülmüştür. Magazin Gazeteceleri Derneği tarafından 1996 yılında Jülide rolü nedeniyle En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülmüştür.

Profesör Yıldız Kenter‘e Uluslararası İstanbul Festivali tarafından 19 Mayıs 1997 tarihinde tiyatroya yapmış olduğu katkılar sebebiyle onur ödülü Dame Diana Rigg tarafından teslim edilmiştir. 1998 yılında Ankara Sanat Kurumu tarafından “Yılın Kadın Sanatçısı” ödülüne layık görülmüştür. Aynı yıl Muhsin Ertuğrul tarafından onur ödülüne layık görülmüştür. Ve yine 1998 yılında Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür ve Sanat Ödülü’ne sahip olan Yıldız Kenter, Martı isimli oyundaki Madam Arcadina rolü ile 1999 yılında En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülmüştür.

Profesör ve büyük usta Yıldız Kenter, 16 Kasım 2019 Cumartesi günü akciğer rahatsızlığından dolayı hastaneye kaldırılarak, yoğun bakıma alınmıştır. Türk tiyatrosunun 91 yaşındaki usta ismi Yıldız Kenter, kaldırılmış olduğu Amerika Hastanesi’nde saat 19:00 sıralarında 17 Kasım Pazar 2019 tarihinde hayatını kaybetmiştir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir