Prof. Dr. Alpay Azap Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Prof. Dr. Alpay Azap Kimdir-Biyografisi ve Hayatı
Prof. Dr. Alpay Azap Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs bilim kurulu üyesi olan Prof. Dr. Alpay Azap kimdir? Biyografisi ve Hayatı. Alpay Azap 1969 yılında dünyaya gelmiştir. 1995 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim görüp tamamlayan Alpay Azap, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları dalında başlamış olduğu ihtisasını 2000 yılında tamamlamıştır.

Alpay Azap, 2000 ve 2001 yılları arasında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uzman olarak çalışmaya başlamıştır. Bunun ardından 2002 yılında da Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uzman olarak çalışmaya başlamıştır. 2006 yılında Doçent ünvanını kazanmıştır.

Alpay Azap Kariyeri

Alpay Azap, 2011 yılında Profesör ünvanını kazanmıştır. Hala daha aynı üniversitede öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Prof. Dr. Alpay Azap, İbni Sina Hastanesi’nde başhekim yardımcısı görevine getirilmiştir. Hala daha bu görevini sürdürmekte olan Prof. Dr. Alpay Azap, tıbbi malzeme, bilgi işlem birimi, kalite birimi ve insan kaynakları birimlerinde görev yapmıştır. Alpay Azap; hala daha kalite ve insan kaynakları birim sorumlusu olarak görev yapmaktadır.

Prof. Dr. Alpay Azap’ın KLİMİK, ESCMID ve Türk Hematoloji Derneği’nde üyeliği bulunmaktadır. 2008 ve 2011 yılları arasında KLİMİK derneğinde yeterlilik sınavı komisyon sekreterliği görevinde bulunmuştur. 2011 yılından 2017 yılına kadar KLİMİK yönetim kurulu üyeliği görevini yapmıştır. 2017 yılında başlamış olduğu KLİMİK yönetim kurulu başkanlığı görevini 2021 yılına kadar da sürdürecektir.

Prof. Dr. Alpay Azap, aynı zamanda Klimik Dergisi editörler kurulunda da yer almaktadır. Prof. Dr. Alpay Azap’ın uluslararası bilimsel dergilerde yayınlanmış olan tam 28 makalesi bulunmaktadır. Bilimsel toplantılarda ise 24 bildirisi bulunmaktadır. Bilimsel dergilerde yayınlanmış olan 30 adet makalesi bulunmaktadır. Ayrıca ulusal bilimsel toplantılarda 100 kadar poster ve sözel bildirisi bulunmaktadır.

Prof. Dr. Alpay Azap’ın özel ilgi alanları arasında ise bağışıklama, organ nakli alıcıları, kanser hastaları, gelişen enfeksiyonlar, antibiyotik direnci, yeni ortaya çıkan hastalıklar ve grip enfeksiyonlarıdır. Dünya Sağlık Örgütü de 2019 yılının Aralık ayında Çin’de başlayan Covid-19 virüsü hastalığının varlığını ortaya koymuştur. Sağlık Bakanlığı da doğru kararlar verebilmek adına bilim kurulu kurmaya karar vermiştir. Prof. Dr. Alpay Azap; aynı zamanda 2020 yılının Mart ayında Sağlık Bakanlığı Koronavirüs bilim kurulu üyesidir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*