Ayşegül Atik Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Ayşegül Atik Kimdir-Biyografisi ve Hayatı
Ayşegül Atik Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Ayşegül Atik Kimdir? Biyografisi ve Hayatı isimli biyografi yazımızı sizlere sunuyoruz. İlk olarak 1980’li yıllarda eşi olan Ali Atik ile birlikte “Önce alışveriş sonra fiş” sloganlı reklamlarda oynamıştır. 1948 yılında Ankara’da dünyaya gelen Ayşegül Atik’in, gerçek ismi Mürşide Ersoy’dur. Babası subay olan Ayşegül Atik; beş kardeştir. İlk ve orta öğrenimini Ankara TED kolejinde tamamlamıştır. Ardından da Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olmuştur.

Ayşegül Atik; mezun olmasının ardından Devlet Tiyatrosu’nda Ezgiler Ezgisi, Ceza Kanunu, Yollar Tükendi ve Gömü isimli oyunlarda rol almıştır. 1978 yılında Devlet Tiyatrosu’ndan ayrılmıştır. Birçok tiyatro topluluğunda çalışmış olan Ayşegül Atik; henüz TRT tek kanal dönemi iken eşi Ali Atik ve Levent Kırca ile beraber birçok skeçte yer almıştır.

1980’li yıllarda Ali Atik ile beraber “Önce alışveriş sonra fiş” sloganına sahip olan KDV reklamlarında oynamıştır. 1977 senesinde Ali Atik ile evlenen Ayşegül Atik, 2002 yılında boşanmıştır. Bu evlilikten Argun ve Alper adından iki oğlu bulunmaktadır.

Ayşegül Atik; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan Yakın Doğu Üniversitesi’nde de oyunculuk anasanat dalı öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. 2001 yılına gelindiğinde Ayşegül Atik Tiyatrosu’nda “Gizli Bahçe” isimli oyunu oynamıştır. 2002 yılında Birol Güven’in yönetmiş olduğu başrollerinde ise Arzu Balkan, Hatice Aslan, Levent Ülgen, Büşra Pekin, Ali Sunal, Ali Erkazan isimli oyuncular ile birlikte “En Son Babalar Duyar” dizisinde birlikte oynamışlardır.

Ayşegül Atik 2007 senesinde ise Yıldız Kenter, Tarık Papuççuoğlu, Gürgen Öz, Ege Aydan, Murat Akkoyunlu ile birlikte “Kısmetim Otel” isimli dizide rol oynamıştır. Ardından Necati Akpınar’ın yapımcılığını üstlendiği “Şen Yuva” isimli dizide Ceyda Düvenci, Altan Erkekli, Alper Kul, Levent Üzümcü, Osman Berk Selvi, İrem Sak, Erdem Yener, Meltem Yılmazkaya ile birlikte rol oynamıştır.

Son olarak 2017 senesinde Fox televizyonu ekranlarında oynayan “Dayan Yüreğim” isimli diziye 4. Bölümü itibariyle giren Ayşegül Atik; Bülent Alkış, Mehmet Aslan, Bora Akkaş, Cansel Elçin, Ece Uslu ve Nilay Deniz ile birlikte rol almıştır. Ayşegül Atik’in ölümü sevenlerini oldukça üzmüştür. Bodrum’daki evinde 72 yaşında kalp krizi geçirerek 9 Haziran 2020 tarihinde ölmüştür. Haber tiyatro camiasını oldukça üzmüştür.

Ayşegül Atik’in Oynadığı Dizi ve Filmler

 • 2017 – Dayan Yüreğim (Türkan)
 • 2017 – Yaşamak Güzel Şey
 • 2015 – Ali Kundilli 2 (Alinin Babaannesi)
 • 2010 – Şen Yuva (Gülümser)
 • 2007 – Kısmetim Otel (Ayten Kısmetim)
 • 2002 – 2003 – En Son Babalar Duyar (Şükran Yalçın)
 • 1989 – Alıştık Artık
 • 1986 – Sen de mi Şakir
 • 1983 – Kartallar Yüksek Uçar (Özlem Onursal Seslendirmesi)
 • 1979 – Tatlı Çarşamba (Ayşegül)
 • 1978 – Taşı Toprağı Altın Şehir (Fatma)

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*