Erdal Özyağcılar Kimdir?

Erdal Özyağcılar Kimdir

Sanat kariyeri boyunca Bizimkiler dizisinin Şükrü Başaran’ı başta olmak üzere pek çok karaktere hayat veren ve izleyicilerin gönüllerinde taht kuran Erdal Özyağcılar kimdir? ve Erdal Özyağcılar nerelidir? Soruları pek çok kişi tarafından merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Erdal Özyağcılar’ın biyografisi ile ilgili merak edilenlerin tümü bu yazımızdadır.

Erdal Özyağcılar, Türk tiyatro, sinema, dizi oyuncusu ve dublaj sanatçısıdır.  4 Ağustos 1948’de Bursa İznik’te dünyaya gelmiştir.  Dolayısıyla sanatçı Bursalıdır. Bursa Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanmış fakat eğitimini yarıda bırakarak İstanbul Belediye Konservatuarı’na girmiştir. Dolayısıyla uzun yıllar boyunca İstanbul Şehir Tiyatroları’nda çalışmış ve sahnelenen pek çok oyunda başarılı bir şekilde rol almıştır.

Yolcu, Zengin Mutfağı, Beş Para etmez Oyun İstanbul Şehir Tiyatrolarında rol aldığı oyunlardır birkaçıdır. Sanatçı, Şehir Tiyatrolarındaki görevinden emekli olarak ayrılmıştır. Aynı zamanda Kenter Tiyatrosu ve Dormen Tiyatrosu kadrolarında yer almıştır. Bununla birlikte eşi Güzin Özyağcılar ile Gazete Tiyatrosu’nun kurucuları arasındadır.

Konservatuar öğrencisi iken Güzin Özyağcılar ile tanışmış ve 1972 yılında Güzin Hanım ile nikah masasına oturmuştur. Güzin Özyağcılar da tıpkı eşi gibi tiyatro, sinema ve dizi sanatçısıdır. Bizimkiler ve Karadağlar dizileri çiftin birlikte rol aldığı TV dizilerindendir. Erdal Özyağcılar ve Güzin Özyağcılar çiftinin bu evliliklerinden Seyfettin Emrah (d.1972) ve Zeynep (d.1985) adında iki çocuğu dünyaya gelmiştir.

Erdal Özyağcılar’ın Sanat Kariyeri

Sanat kariyerine tiyatro sanatçılığı ile başlayan Erdal Özyağcılar; tiyatro sanatçılığının yanı sıra pek çok sinema ve dizi filminde de rol almıştır. Rol aldığı projelerde canlandırdığı karakterler ile adından daima övgü ile söz ettirmiş ve izleyicilerin hafızalarına kazınmıştır.

Sanatçının sinema dünyası ile tanışması 1966 yılında rol aldığı, yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın, yazarlığını Yaşar Kemal’in yaptığı Ölüm Tarlası adlı sinema filmi ile olmuştur.  Sanatçı bu sinema filminde ilk sinema oyunculuğu deneyimini yaşamıştır. Daha sonra Kibar Feyzo’nun Zülfo’su, Çöpçüler Kralı’nda Hacer’in ağabeyi, Züğürt Ağa’nın Selman’ı, Yılanların Öcü’nde Hacı Eli rollerindeki yüksek performansı ile kendini daha da geniş kitlelere sevdirmiş ve tanıtmıştır. 1986 yılında 23. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde Yılanların Öcü adlı sinema filminde Hacı Eli rolündeki unutulmaz ve eşsiz performansı ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülünü almaya layık görülmüştür.

Sinema sektörünün sevilen ve beğenilerek izlenen ismi Erdal Özyağcılar son yıllarda daha çok TV dizisi çalışmalarına ağırlık vermiştir.  1989-2002 yılları arasında tam 13 yıl kesintisiz olarak rol aldığı Bizimkiler dizisinde Şükrü Başaran karakteri ile izleyicilerin hafızalarında yer etmiştir. Daha sonra Perihan Abla, Şehnaz Tango,  Elveda Rumeli adlı dizilerde başrol oynamıştır. Oynadığı bu roller ile ününü daha da pekiştirmiştir. Yabancı Damat dizsinde Gaziantepli bir baklava ustasını canlandırdığı karakter ile kendisini yeni nesillere ve daha geniş kitlelere tanıtmış ve sevdirmiştir.

Rus yazar Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler adlı romanından uyarlanan ve 2010 yılında yayınlanan Karadağlar dizisinde Eşi Güzin Özyağcılar ve kızı Zeynep Özyağcılar ile birlikte rol almıştır.

2014 yılında Yeni Tiyatro Dergisi Emek Ödülüne layık görülen sanatçı

Usta oyuncu Erdal Özyağcılar 2019 yılında TRT’de yayınlanan Şampiyon dizisinde Yaman Günaltay karakterine hayat vermiştir.

Erdal Özyağcılar Kaç Yaşındadır?

Türk tiyatro, sinema ve dizi dünyasının usta oyuncusu Erdal Özyağcılar bugün kaç yaşındadır? Sorusunun cevabını ise siz değerli okurlara bırakıyoruz. 1948 doğumlu olan usta sanatçı, sanat kariyerinde olduğu gibi aile ve özel hayatı ile de sürekli merak konusu olmaktadır. Erdal Özyağcılar Fenerbahçeli olup, halen sinema, dizi oyunculuğu kariyerini devam ettirmektedir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*