Oya Aydoğan Kimdir?

Oya Aydogan Kimdir

 “Oya Aydoğan kimdir?” diye sorulduğu zaman pek çok kişi farklı cevaplar verecektir. Sinema ve dizi oyuncusu diyende olacaktır, şarkıcı veya sunucu diyende. Bu cevapların hiçbiri yanlış değildir. Ancak hepsi eksiktir. Oya Aydoğan’ı yakından tanımaya ne dersiniz?

Oya Aydoğan’ı daha yakından tanımak için cevap arayacağımız ilk soru şu olacaktır: Oya Aydoğan kaç yaşındadır? Muhtemel ikici soru ise şu olacaktır: Oya Aydoğan nerelidir?  10 Şubat 1957 yılında Erzincan’da doğan Aydoğan’ın aslen nereli olduğu bilinmese dahi Erzincanlı olduğu tahmin edilmektedir. Babasının ismi Cemal, annesinin ismi ise Güldane’dir. Bir de abisi bulunmaktadır ve ismi Ayhan’dır.

Erzincan doğmuş olmasına rağmen çocukluğu İstanbul Beyoğlu’nda geçen Aydoğan’ın küçük yaştan beri tek istediği şey, artist olmak olmuştur. Bu isteğinin oluşması ve pekişmesinde yaşadığı konumun rolü bir hayli büyüktür. Çünkü yaşadığı semt olan Beyoğlu, Yeşilçam artistleri ile karşılaşmasına vesile olmuştur. Ancak bu hayali uzun bir süre babası tarafından olumlu karşılanmamıştır.

Eğitim hayatına gelecek olursak Oya Aydoğan’ın ortaokulu Fransız Kız Ortaokulu’nda, liseyi ise Saint Michell Fransız Lisesi’nde okuduğu bilinmektedir.

Kariyeri

Artist olma hayalinin gerçek hayattaki ilk tezahürü, sinemaya giriş yaptığı yıl olan 1972’de olmuştur. İlk oyunculuk yaptığı film ise Kabadadayılar Kralı’dır. 1975 yılında ise Alev Gün adıyla katıldığı güzellik yarışmasını kazanmıştır. Ancak bu ödülü ailevi sebepler dolayısıyla kısa bir süre sonra iade etmek zorunda kalmıştır. 1976 yılında katıldığı 8. Sinema Artisti yarışmasında da galip gelen Aydoğan’ın yıldızının parlaması da bu iki yarışma ile olmuştur. Sonrasında ise sinema yapımcıları tarafından başrol oyunculuğu teklifleri gelmeye başlamıştır. Aynı yıl içerisinde Deli Şahin ve Beyazperdeler isimli bir filmlerinde rol oynadığı da bilinmektedir.

1977 yılında da çeşitli filmlerde yer alan Aydoğan, 1978 yılında ise rol aldığı filmlerden olan Neşeli Günler ve Yüz Numaralı Adam filmleri ile Yeşilçam’ın çok büyük ustaları ile aynı projeyi paylaşmıştır. İlk dizi oyunculuğu da yine bu yılda olmuştur. Rol aldığı dizinin ismi ise Denizin Kanı’dır.

Ünlü oyuncu kariyeri boyunca toplamda 51 filmde yer alarak 51 karaktere can vermiştir. Kadir İnanır ile beraber rol aldığı Doktor filmi, İbrahim Tatlıses ile rol aldığı Tövbe filmi, Ferdi Tayfur ile birlikte rol aldığı Kalbimdeki Acı filmi kariyerinde bir hayli önemlidir. Bu filmlerin yanı sıra; Yedi Bela Hüsnü, Sevginin Bedeli, Kan Damlaları, Bayan Perşembe, Türkler Çıldırmış Olmalı ve Kedi Özledi filmleri, rol almış olduğu yapıtlardandır.

Televizyonculuk kariyerinde ise yer aldığı dizi sayısı toplamda 13’tür. Bu dizlerden en bilineni ise şüphesiz ki Bez Bebek’tir. Bez Bebek dizisinin yanı sıra yer aldığı dizilerden bazıları şunlardır: Evdeki Yabancı, Pembe Patikler ve Kısmetim Otel. 2011 yılında ise Şekerli Kahve programının sunuculuğunu Emel Müftüoğlu ile birlikte yapmıştır. Sunuculuk yaptığı bir diğer program da Söylemezsem Olmaz’dır.

Özel Hayatı ve Ölümü

İlk evliliğini 1979 yılında Haluk Ulusoy ile gerçekleştirmiştir. Bu evliliğin gerçekleşmesine ailelerinin rızası olmadığı için gizlice nikah yapılmıştır. Ancak yine de Oya Hanım ve Haluk Bey’in aileleri razı olmamıştır ve dört gün sonrasında boşanma davası açılmıştır. İkinci evliliği ise gazinocu Tamer Taylan ile olmuştur. Ancak bu evlilikte boşanma ile son bulmuştur ve üçüncü evliliğini gerçekleştirmiştir. Oya Aydoğan’ın üçüncü eşi ise Lütfi Demirbağ’dır. Bu evliliklerinden Gurur isminde bir erkek çocukları olmuştur. Ancak kısa bir süre sonra şiddetli geçimsizlik sebebi ile boşanmışlardır.

“Oya Aydoğan ne zaman ölmüştür?” sorusuna verilecek tarih ise 15 Mayıs 2016’dır. Ölüm sebebi ise annesi gibi, yediği yemeğin boğazına takılması sebebi ile aort yırtılmasıdır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*