Erkan Baş Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Erkan Baş Kimdir-Biyografi ve Hayatı
Erkan Baş Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Türkiye Komünist Partisi Genel Başkanı olan Erkan Baş kimdir? Erkan Baş; 14 Temmuz 1979 tarihinde Almanya Berlin’de dünyaya gelmiştir. Boşnak bir ailenin çocuğu olan Erkan Baş; babası Almanya’ya çalışmaya gittiğinde dünyaya gelmiştir. Çocukluğu Alibeyköy’de geçen Erkan Baş; ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamlamıştır. İşte Erkan Baş Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Bilim Tarihi bölümü ile tamamlamıştır. Bu alanda da yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır. Üniversiteden hemen sonra “Bilim Tarihi Araştırmaları” isimli derginin Genel Yayın Yönetmenliği görevini yapmıştır. Yine bu yıllarda İstanbul Teknik Üniversitesi’nde İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’ne misafir olarak öğretim görevlisi olarak gitmiştir.

Erkan Baş Basın Açıklaması

Erkan Baş; üniversitedeki yemekhane özelleştirilince işçileri örgütlemiştir. Bundan dolayı da uzaklaştırma cezası almıştır. Böylece Erkan Baş‘ın akademisyenlik hayatı da yarım kalmış olmuştur. Erkan Baş; Sosyalist İktidar Partisi üyesi olmuştur. Bu partide ve devamında kurulan Türkiye Komünist Partisi’nde birçok sorumluluk üstlenmiştir.

Türkiye Komünist Partisi’nde İstanbul il sekreterliği görevinde bulunan Erkan Baş; 2008 yılındaki 1 Mayıs eylemlerinde partisinin basın açıklamalarını Taksim Meydanı’nda yapmıştır. 2009 yılında yapılan Türkiye Komünist Partisi 9. Kongresi’nde Genel Başkanlık görevine seçilmiştir. Bu olaydan 6 ay kadar sonra da genel başkanlık ismindeki makamı kaldırmıştır. Böylece Türkiye Komünist Partisi; komite tarafından kolektif önderlik ile yönetilmeye başlamıştır. Erkan Baş, evlidir.

Erkan Baş; 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimlerinde HDP’den milletvekili adayı olarak seçilmiştir. TBMM’ne HDP’den girmiş olan Erkan Baş ve Barış Atay, 6 Ekim 2018 tarihinde bir basın açıklaması yaparak Türkiye İşçi Partisi’ne geçtiklerini duyurmuşlardır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*