Kenan Evren Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Türkiye’nin buhranlı dönemleri olan 1980 askeri darbesinin başında bulunan ve cunta komutanı olarak bilinen Kenan Evren kimdir ve askerlik hayatından siyaset hayatına nasıl geçiş yapmıştır, hayatının dönüm noktaları ile Türkiye’de yaşadığı ve yaşattığı sonuçlar, memleketi, yaşı, doğum ve ölüm tarihi gibi tüm noktaları bu yazı sayesinde öğrenebilirsiniz.


Kenan Evren Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Türkiye’de 1980 yılını yaşayan herkesin çok iyi bir şekilde tanıdığı Ahmet Kenan Evren, 17 Temmuz 1917 yılında Manisa’nın Alaşehir ilçesinde doğmuştur. Bu nedenle Manisalı olduğu bilinen Kenan Evren, öncelikle askerlik ile kariyerine başlamış daha sonra 1980 darbesi ile siyaset ve devlet adamı rütbesi kazanmıştır. 7. cumhurbaşkanı olarak bilinen Kenan Evren, daha önceki görevlerinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin 17. Genel Kurmay Başkanı olmuştur.

1970’li yıllardan itibaren Türkiye’de başlayan anarşi dönemi sonrasında 1980 yılında Türkiye çok daha karışık ve zor bir süreç içerisinde girmiştir. Bu süreç içerisinde TSK ülkeyi tekrar refaha kavuşturmak amacıyla darbe gerçekleştirmiştir. Darbe harekatının başında bulunan Kenan Evren nerelidir sorusu için Manisa cevabı verilebileceği gibi ortaöğretim sonuna kadar Manisa Alaşehir ilçesinde ve sonrasında lise için İstanbul Maltepe Askeri Lisesi’ne gelen bir öğrencidir.

1938 yılında Kara Harp Okulundan mezun olduktan sonra 1949 yılında Harp Akademisi’ni bitirmiş ve subay olarak silahlı kuvvetlerde görev almıştır. Türkiye’nin Kore savaşına asker gönderdiği dönemde orduda üst kademede yer alan Evren, 7 Mart 1978’de Genelkurmay başkanlığına atanmıştır.


1980 Darbesi Ve Kenan Evren’in Devlet Başkanlığı

Kenan Evren’in Genelkurmay Başkanı olarak görev aldığı yıllarda ülkenin karışık halinden dolayı ordu 12 Eylül 1980 gecesi darbe gerçekleştirmiş ve yönetimi ele geçirmiştir. Bu noktadan sonra Kenan Evren devlet başkanlığı görevini üstlenmiştir. Bu siyasi gelişme sonrasında Kenan Evren 1982 yılında halk oyu ile Türkiye’nin 7. cumhurbaşkanı olarak seçilmiş ve 7 sene boyunca görevini sürdürmüştür.

Günümüzde Kenan Evren kaç yaşındadır sorusu için 2015 yılında vefat eden Kenan Evren için 98 yaşında vefat ettiği söylenebilir. Siyasi olarak ve ordu görevinde bulunduğu yıllarda aktif bir hayata sahip olan Kenan Evren, 1944 yılında Sekine hanımla evlenmiş ve bu evlilikten üç çocuğu olmuştur.

Türkiye’de kimi insanlara göre ülkeye huzur getiren ve büyük bir faydası dokunan kişiler arasında görülen Kenan Evren, günümüze kadar birçok siyasi konuda tartışma oluşturmuş ve bazı zümreler tarafından ülkeye zarar verdiği düşürülmüştür. Hatta 1980 darbesinin yapıldığı dönemde Amerikan etkisiyle bu darbenin gerçekleştirildiği ve Kenan Evren’in darbe sonrasında sağladığı ortamda gerçekleştirilen idamların, haksız suçlamaların, görevden alınmaların ve işsiz kalan insanların sorumlusu olarak görüldüğü bilinmektedir.


Siyaset Sonrası Dönem Ve Evren’in Yargılanması

Darbe sonrasında 7 yıl boyunca Cumhurbaşkanlığı görevini üstlenerek 1989 yılında görevini tamamlayan Kenan Evren, yıllar boyunca Türkiye’nin eski cumhurbaşkanı olarak kimi zaman sevilmiş kimi zaman ise eleştirilmiştir. Tarihler 2000 yılını gösterdiğinde Adana Savcısı Sait Kayasu, Kenan evren hakkında hazırladığı iddianame ile ceza almıştır. Fakat 2010 tarihinde yapılan referandum ile birlikte 12 Eylül darbesinin sorumlularını yargılama yolu açılmış ve Evren hakkında birçok dava ve suç duyurusu aktif hale gelmiştir.

Bu yargılama sonucunda Kenan Evren anayasa ve meclisin ortadan kaldırılması, görevini yapmasının engellenmesi gibi suçlarla yargılanmıştır. Bu zorlu yargılama süreci sonrasında sıkıntılar yaşaması ile birlikte Kenan Evren ne zaman ölmüştür sorusu için 9 Mayıs 2015 tarihinde beyin ölümü gerçekleşen Kenan Evren 98 yaşındayken Gülhane Askeri Tıp akademisinde hayatını kaybetmiştir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir