Faik Öztrak Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Faik Öztrak Kimdir?Biyografi ve Hayatı

Faik Öztrak kaç yaşındadır? 26 Mart 1954 yılında dünyaya gelmiştir. Baba adı A. Orhan, anne adı ise Ayten’dir. Faik Öztrak nerelidir? Sorusunun yanıtı Ankara’dır. Evli ve bir çocuk babası olan Ankaralı Faik Öztrak, son derece başarı öyküleriyle bezemiş olduğu eğitim hayatında, geleceğini yeşertmeye başlamıştır.


Faik Öztrak Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Faik Öztrak kimdir? 1973 yılında İstanbul Saint Joseph Lisesi’ni ve 1977 Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesini başarılı şekilde bitirmiştir. Yüksek lisansını da İngiltere Birmingham Üniversitesinde kalkınma finansmanı üzerine tamamlamıştır. Böylece çalışma hayatına adım atmaya başlamıştır.

1978 yılında Devlet Planlama Teşkilatı’nda uzman yardımcısı pozisyonuyla iş hayatına atılmıştır. 1978 yılında Devlet Planlama Teşkilatı’nda uzman yardımcısı olarak başladığı iş hayatını, 1987 yılına kadar devam eden uzman ve uzman yardımcılığı zamanında kamu iktisadi teşebbüslerinin konsolidefinansman dengelerini hazırlayıp kamu maliyesi çerçevesinde bütçe ve fon dengeleri alanında çalışarak para ve finans piyasalarına ilişkin analizler geliştirip yürütmek temel görev alanıdır.

Kendi görev alanının başarıyla üstesinden gelmiş ve bununla kalmayarak farklı alanlara da aynı anda yönelmiştir. Uluslararası kuruluşlarla düzenlenen çeşitli müzakerelerde görevler almıştır. İlerleyen zamanlarda ise Devlet Plânlama Teşkilâtı’nda Yıllık Programlar ve Finansman Dairesi Başkanlığı görevini üstlenmiştir. İktisâdi Plânlama Başkan Vekilliği ve İktisâdi Plânlama Genel Müdürlüğü yapmıştır. Tüm bunların yanı sıra aynı teşkilâtta Müsteşar Yardımcılığı görevlerini üstlenerek çalışmalarını sürdürmüştür.

2000 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda çalışmış ve kurumun Başkan Yardımcılığı görevine atanarak bu alanda hızla ilerlemeye devam etmiştir. 2001 yılında ise yaşanan ekonomik kriz nedeniyle, ekonomi yönetimine gelen yeni ekip içerisine hızla dâhil olarak Hazine Müsteşarlığı görevine atanmıştır. Önüne çıkan merdivenleri başarısı ile ikişer üçer çıkan Faik Öztrak, bu dönemde uygulanmaya başlanan Türkiye’nin Güçlü Ekonomiye Geçiş Programında koordinasyon görevini de üstlenmiştir.


Faik Öztrak İş Hayatı Yükseliş

Hazine Müsteşarlığı görevinden 2003 yılında ayrılarak kariyerine farklı hizmetlerle devam etmiştir. Daha sonra Milliyet gazetesinde ekonomi politikaları üzerine, haftanın iki günü ilgi çekici köşe yazıları yazmaya başlamıştır. Milliyet gazetesinde yayımlanan yazılarının yanı sıra, son dönemde diğer uzmanlarla birlikte Avrupa Politikaları Çalışmaları Merkezi (CEPS) için makale yazmıştır. Türkiye’nin Avrupa Birliğine üyeliği üzerine makaleleri de bulunmaktadır. Yine aynı dönem içerisinde,Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Ekonomi Bölümü’nde konuk öğretim üyesi olarak “Makro Ekonomi ve İstikrar Programları” konusunu içeren dersi sunmuştur. Aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi’nde de uzun bir süre boyunca ders vermiştir.

Faik Öztrak, 22 Temmuz 2007, 12 Haziran 2011, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde Tekirdağ Milletvekili seçilerek başarısına başarı katmıştır. 23. Dönem TBMM’de NATO Parlamenter AsamblesiTürk Grubu içerisine dâhil olan Faik Öztrak’ın başarılı hayatı araştırılıp öğrenmeye değer düzeydedir. Asambleye bağlı şekilde yürütülen Ekonomik ve Mali işler, Sosyal İşler ve Eğitim komisyonu başkanlığı da yaptı. Öztrak, 24. Dönemde NATO Parlamenter Asamblesi (NATO – PA) üyesi oldu. Faik Öztrak, aynı zamanda NATO Parlamenter Asamblesi Ekonomi ve Güvenlik Komitesi Başkanlığı görevini başarıyla icra etti. Hala NATO Parlamenter Asamblesi Transatlantik Ekonomik İlişkiler Alt Komitesi Başkanlığı görevini yürütmektedir. Dil alanında da kendisini ileri derecede geliştirmeyi başaran Faik Öztrak, çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Hayatında yaşadığı son gelişmeler ile 10 Ağustos 2018 günü CHP’de yeni Merkez Yürütme Kurulu belli oldu. Ekonomi Politikaları genel başkan yardımcılığına ve Parti Sözcülüğüne başarılarıyla adını duyuran Faik Öztrak getirildi.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*