Cemal Kaşıkçı Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Cemal Kaşıkçı Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Öldürülmesi ile birlikte gündeme düşen ve gazetecilik görevini yapmakta olan Cemal Kaşıkçı kimdir? Bu yazımızda Cemal Kaşıkçı nerelidir? Cemal Kaşıkçı’nın gazetecilik kariyeri nasıl ilerlemiştir? Cemal Kaşıkçı nasıl ve ne zaman ölmüştür? sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.


Cemal Kaşıkçı Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Cemal Kaşıkçı Kimdir? Cemal Kaşıkçı bir gazetecidir. Cemal Kaşıkçı nerelidir? Sorusunun yanıtı ise Suudi Arabistanlıdır. 1958 yılında Suudi Arabistan’ın Medine kentinde dünyaya gelen Cemal Kaşıkçı ilk okul ve orta okul eğitimini Suudi Arabistan’da tamamladı. Eğitime duyduğu ilgi ve başarı sayesinde 1982 yılında Amerika’da Indiana States üniversitesinde işletme bölümünde yüksek lisans diploması ile mezun olmaya hak kazandı.

Mezuniyetinden sonra Cemal Kaşıkçı birçok Suudi Arabistan menşeli gazetede görev yaptı. Al Awsat, OKAZ, Al muslimoon, Al Sharq başta olmak üzere Suudi Arabistan’da çıkan birçok haftalık gazete için muhabirlik görevini üstlendi. Editörlük ve genel yayın yönetmenliği hayatına ise Al Madina isimli gazetede başladı. Sudan, Kuveyt, Afganistan, Cezayir gibi birçok ülkede bulunan yabancı medya kuruluşları için yine muhabirlik görevini gerçekleştirdi. Suudi Arabistan’da yayın yapan İngiliz kökenli olan Arab News gazetesinde genel yayın yönetmeni yardımcısı olarak başarılı kariyerine devam etti.

Suudi Arabistan’da toplum içerisinde bulunan önemli yapılardan bir tanesi olan Suudi Reformistlerin gazetesi olan Al Watan’da yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Burada iş hayatı toplamda 52 gün sürdü. Bu zaman içerisinde gazetede yayımlanan birkaç makaleden dolayı Cemal Kaşıkçı, Arap hükümetinin de müdahalesi sonucunda işinden kovuldu. Tatsız olaydan sonra gönüllü olarak Londra’ya gitti. Burada Prens Turki Al Faysal El Saud’a medya danışmanlığı hizmetinde görev aldı.


Arabistanlı Cemal Kaşıkçı

Cemal Kaşıkçı Arabistanlı gazeteci 2007 yılına gelindiğinde yeniden Al Watan gazetesinde göreve başladı. İlk deneyimi yalnızca 52 gün sürmüştü. İkinci seferinde ise yazı işleri müdürü olarak görev yaptı. Kaşıkçı yaklaşık üç yıl sonra 17 mayıs 2010 gününe gelindiğinde yeniden zorlandı ve istifa etmek zorunda kaldı.

Zorunlu olarak yaptırılan ikinci istifasından sonra gazetecilik işlerinden uzaklaşarak başka bir alanda danışmanlık yapmaya başlayan Cemal Kaşıkçı birçok ulusal televizyon kanalı ile çalıştı. MBC, BBC, Al Arab News Channel, Dubai TV, El Cezire bu kanallardan yalnızca birkaçıdır. Bu kanallarda ki görevi ise siyasi yorumculuktu. Gündemde olan siyaset olaylarını ünlü gazeteci araştırmaları doğrultusunda yorumladı.

Suudi Gazeteci sahip olduğu görüşler ile de oldukça önemli bir kişilikti. Ülkesinin en büyük problemlerinden bir tanesi olan din eğitiminin çözülebilmesi için farklı bir görüşü bulunmakta idi. Bu görüş kapsamında radikal İslam’ın tehlikeli olduğunu ve bu görüşün tamamen önüne geçilmesi gerektiğini savunmaktaydı. Bu görüşü doğrultusunda din eğitiminin çocuklara yalnızca dini okullarda verilmesi gerektiğini savundu. Bu sayede hiçbir çocuk okulda zorla din eğitimi görmek zorunda kalmayacak, her çocuk ihtiyacı ve isteği doğrultusunda tamamen özgür bir şekilde din eğitimi alabilecekti.


Cemal Kaşıkçı Ne Zaman Ölmüştür?

Cemal kaşıkçı gazeteci kimliğinin yanı sıra siyaset alanında da kendisini geliştirmeyi başarmış ve olaylara farklı açılardan bakma yetisini büyük ölçüde geliştirmiş bir bireydi. Özellikle Suudi Arabistan hükümetini yanlış gördüğü birçok konuda oldukça sert bir şekilde korkusuzca eleştiren gazeteci din ve diğer birçok konudaki rahatsızlıklarını açıkça dile getirmekte, yazılarında bunları kaleme almakta idi.

Cemal Kaşıkçı ne zaman ölmüştür? ve Cemal kaşıkçı kaç yaşındadır? Sorularına kesin olmamak ile birlikte ölüm tarihi olan 2 Ekim 2018 tarihini söylemek doğru olacaktır. Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçıdan haber alamadığını duyuran Türk Arap Medya Derneğinin duyurusu üzere nişanlısı H.A. açıklamalarda bulundu. Başkonsolosluğa çağrıldığı yönünde açıklamalara değinen H.A sonrasında Londra’ya gittiğini belirtti. Daha sonra İstanbul’a dönen H.A Cemal Kaşıkçının ölüm haberini aldı.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*