Ali Koç Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Ali Koç Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Türk iş adamı ve Fenerbahçe’nin yöneticiliğini yapmış olan Ali Koç kimdir? Ali Koç nerelidir? Ali Koç kaç yaşındadır? Ali Koç’un görevleri ve kariyeri nasıl ilerlemiştir? sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabileceksiniz.


Ali Koç Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Ülkemizde futbol denildiğinde akla gelen pek çok farklı isim bulunur. Futbolcular, hakemler ve yöneticiler arasında sürekli bir çekişme bulunurken bunun sonucu olarak futbol önemli bir duruma gelmiştir. Bunlara arasında yöneticiler diğerlerine göre daha geride kalmaktadır. Ancak bazı yöneticiler futbolcuların da önünde yer almaktadır. Özellikle dört büyüklerin başkanlığını yapan yöneticiler buna örnek olarak verilebilir. Son yıllarda Fenerbahçe denildiğinde akla gelen ilk isim Ali Koç olmaktadır. Pek çok kişi ismini çok fazla duyduğu için Ali Koç kimdir sorusunu sormaktan kendisini alamaz.

2018 yılında yapılan seçim ile Fenerbahçe Spor Kulübüne başkan olarak seçilmesi ile adından daha fazla söz ettirmiş bir profesyonel yöneticidir. Aslında Koç Ailesinden gelen geçmişi ile ülkemiz adına önemli kişilerden birisidir. Ancak Fenerbahçe’ye başkan olarak seçilmesi onun daha fazla ünlenmesini sağlamıştır. Ali Koç nereli diye merak edenler için kendisi İstanbul’da 1967 yılında dünyaya gelmiştir. Ülkemizin en zengin ve köklü ailelerinden birisi olan Koç Ailesinden Rahmi Koç’un oğludur. Annesi ise Çiğdem Simavi’dir. Eğitim yaşantısının temelinde Londra’da bulunan Harrow Scholl bulunur. Üniversite eğitimi için Amerika’daki Rice Üniversitesini, yüksek lisans eğitimi için de Harvard Üniversitesi’ni tercih etmiştir. Öğrencilik dönemi ile birlikte aile şirketleri ağırlıklı olmak üzere pek çok şirkette çalışmıştır. Eşi Nevbahar Demirağ ile 2005 yılında dünya evine giren Ali Koç’un iki adet çocuğu bulunuyor.


Ali Koç’un Yöneticilik Geçmişi

Ali Koç denildiğinde ülkemizde en çok bilinen yönü profesyonel yöneticilik yönüdür. Eğitiminin bitişi ile birlikte ilk tecrübelerini J.P. Morgan ve American Express Bank’ta yaşamıştır. Daha sonra iki yıl kadar Morgan Stanley firmasında analist olarak çalışmıştır. Bu süreçlerin sonrasında aile şirketlerinin yönetimine dâhil olmuştur. Koç Holding’in Yeni İş Geliştirme Koordinatörlüğü görevi ile yönetim işleri başlamıştır. Abisi Mustafa Koç’un vefat etmesinden sonra holdingdeki görev değişikliği sonrasında holdingin yönetim kurulu başkan vekilliğine atanmıştır.

Holding bünyesinde bulunan Akbank’ın yönetim kurulu başkanlığına 2017 yılında getirilmiştir. En önemli görevleri bunlar olmakla birlikte bazı farklı yöneticilik görevlerinde de bulunmuştur. Koçtaş, Otokar, Otokoç, Bilkom ve Ark İnşaat gibi firmalarda üst yöneticilik görevlerinde yer almıştır. Tüsiad gibi ülkemiz ekonomisi adına önemli olarak görülen bir dernekte yönetim kurulunda aktif rol oynamıştır. Ayrıca ailesi ile birlikte holding tarafından yönetilen birçok yardım derneği ve vakıfta çalışmıştır.


Ali Koç ve Fenerbahçe

Ali Koç nerelidir denildiğinde Fenerbahçelidir cevabını vermek saçma olmaz. Çocukluğundan itibaren Fenerbahçe takımına hayranlığı bulunan Ali Koç’un bu tercihinde evlerinde çalışmış olan bir garsonun büyük etkisi olmuştur. Babası Rahmi Koç ve abisi Mustafa Koç’ta bu konuda destekleyici hareketler ile onun Fenerbahçeli olmasını sağlamıştır. Bu sevgi sayesinde hayatının pek çok aşamasında Fenerbahçe etkisi görülmektedir. Fenerbahçe sevgisi o kadar fazladır ki abisi ile birlikte özel bir dernek kurmuştur.

1907 Fenerbahçe Derneği özellikle iş adamları için faaliyet göstermektedir. Pek çok farklı faaliyeti bulunan bu derneğin 2004 ve 2017 yılları arasında başkanlığını Ali Koç yapmıştır. Fenerbahçe’nin uzun yıllar kongre üyesi olan Ali Koç, daha sonra yönetim kurullarına girerek aktif olarak yönetime başlamıştır. İlk yönetim kurulu süreci 2006 yılında başlamıştır. Aile olarak uzun yıllardır Fenerbahçe’ye olan sevgileri ve destekleri herkes tarafından bilinse de ilk yönetim süreci burada başlamıştır. 2018 yılında yapılan başkanlık seçimi ile birlikte Fenerbahçe Spor Kulübünün başkanı olarak seçilmiştir. Yirmi yıldır görev yapan Aziz Yıldırım’ın yerine başkan olarak seçilmiş ve taraftarın gönlünü kazanmıştır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*