Funda Eryiğit Kimdir?

Funda Eryiğit Kimdir

Funda Eryiğit kimdir? Funda Eryiğit nerelidir? ve Funda Eryiğit kaç yaşındadır? gibi konulara değineceğimiz bu yazıda, ünlü oyuncuyu daha yakından tanıyacağız. 6 Kasım 1984 tarihinde Hollanda’nın Zwolle ilçesinde dünyaya gelen ünlü oyuncu aslen Samsun Bafralıdır.

Oyunculuk konusunda ilgisini aslında daha lise yıllarında amatör olarak tiyatro kulübüne katılarak gösteren Funda Eryiğit, Kadir Has Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra eğitim hayatına İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslar Arası İlişkiler bölümünden mezun olarak devam etmiştir. Daha sonra ise İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünü okuyup mezun olan oyuncu artık profesyonel olarak bu alana yönelmeye başlamıştı.

Funda Eryiğit Oyunculuk Kariyeri

Oyunculuk kariyerinde ilk olarak kamera karşısına 2008 yılında Canım Ailem dizisinde çıkan ünlü oyuncu Seyhan Yaman isimli karaktere bu dizide hayat vermiştir. Bu dizide Uğur Yücel, Ozan Güven, Şebnem Bozoklu, Ezgi Mola ve İlker Aksum gibi önemli isimler ile başrolü paylaşmıştır.

2010 yılında sinema sektörüne el atan oyuncu Ev isimli filimde yardımcı karakter görevinde rol almıştır. Daha sonra 2011 yılında dizi sektörüne tekrar dönerek İstanbul’un Altınları isimli dizide yardımcı karakter olan Ayşegül Altın Açık ismine hayat vermiştir.

2011 yılına gelindiğinde Uçurum isimli dizi ile kariyerine devam eden genç oyuncu Funda Eryiğit, burada yardımcı karakter olarak Pınar Kılınç ismine hayat vermiştir. Daha sonra 2013 – 2014 TRT – 1’de yayınlanan dramatik ve romantik türündeki Eski Hikâye dizisinde başrol olarak görev almaktadır. Burada Türkan isimli karaktere hayat veren oyuncu 2014 – 2015 yılları arasında ATV’ de yayınlanan aksiyon ve dram türündeki Karadayı dizisinde yardımcı karakter olan Belgin Türe isimli kişiyi canlandırmıştır.

2015 yılında tekrar sinema sektörüne dönen genç oyuncu Ali Atay’ın yönettiği ve Ertan Saban ile senaryosunu yazdığı Limonata isimli filmde yardımcı karakter olan Nihal ismine hayat vermiştir. Aynı yıl yönetmenliğini Caner Özyurtlu’nun yaptığı Türk filmi olan Yok Artık! İsimli dizide yine yardımcı karakter olan Figen ismini canlandırmıştır.

2016 yılına gelindiğinde Tereddüt isimli sinema filminde başrol oyunculuğu yapan Funda Eryiğit, bu filmde Şehnaz ismine hayat vermiştir. Daha sonra yine aynı yılda dizi sektörüne geçmiş ve Gecenin Kraliçe’si dizisinde yardımcı karakter olarak rol almıştır. Esra isimli karaktere hayat veren ünlü oyuncu 2016 – 2017 yılları arasında Poyraz – Karayel isimli TV dizisinde yardımcı karakter olan Eda Bozkurt’u canlandırmıştır.

2018 yılına gelindiğinde Kanal D’de yayınlanan Mehmed: Bir Cihan Fatihi dizisinde yardımcı karakter Evdokya ismine hayat vermiştir. Aynı yıl dram ve aksiyon türünde dizi olan ATV’de yayınlanan Can Kırıkları isimli dizide başrol oyuncusu olarak görev almıştır. Burada Zeynep İnan ismine hayat vermiştir.

2019 yılında Barış Atay’ın yönettiği Aden isimli filmde Aras karakterini canlandıran ünlü oyuncu burada performansı ile en iyi kadın oyuncu ödülünü almaya hak kazanmıştır.

2020 yılına ise bir Netflix yapımı olan dramatik, fantastik, aksiyon, bilimkurgu türünde olan internet dizisi Hakan: Muhafız’ın 3. ve 4. sezonlarında Vezir karakteri olarak başrol oyuncusu görevini alan ünlü oyuncu Nisan ismine hayat vermiştir. Aynı yıl yine Netflix dizisi olan 12 Kasım 2020’de gösterime giren Bir Başkadır isimli dizide başrol karakteri olan Ruhiye ismini oynamıştır.

2021’de ise dram türünde dizi olan Son Yaz isimli TV dizisinde başrol karakteri olan Canan Kara ismine hayat vermiştir.

Funda Eryiğit’in Hayatına Dair Notlar

Profesyonel olarak tiyatro alanındaki kariyerine 2011 yılında arkadaşları ile birlikte kurdukları Serbest Tiyatro ekibinin ilk oyunu Çatı isimli gösteride Kelebek rolünü oynayarak başlamıştır. 2013 yılındaki Devlet Tiyatrosunun Sessizlik isimli oyununu oynayan oyuncu buradaki performansı ile pek çok ödüle aday olarak gösterilmiştir.

  1. Sadri Alışık Tiyatro Ödüllerinde Müzikal ya da Komedi Dalında Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülünü kazanmaya layık görülmüştür. Aynı oyunu ile Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödüllerinde Mediha Göçer Umut Veren Genç Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştır.

2016 yılında ise bir İKSV yapımı olan ve ilk olarak da İstanbul Tiyatro Festivalinde sergilenen Ev’vel Zaman isimli oyunda yer almıştır. 2018 yılına geldiğinde ise sonlarına doğru Craft Tiyatroda sahnelenmeye başlayan ve hala da sahnelenmeye devam eden Fotoğraf 51 isimli oyunda bir bilim kadını olan Rosalind Franklin’e hayat vermektedir.

Fotoğraf 51 isimli oyunda sergilediği performansı ile de 2019 yılında 27. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödüllerinde ve 24. Sadri Alışık Tiyatro Ödüllerinde ılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödüllerini almıştır. Ayrıca yine bu oyunu ile;

  • Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödüllerinde Yılık Kadın Oyuncusu Ödülü,
  • Direklerarası Seyirci Ödüllerinde Küçük Salon En İyi Kadın Oyuncu Ödülü,
  • Altın Objektif Ödüllerinde Yılın Kadın Tiyatro Oyuncusu ödüllerine layık görünmüştür.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*