Yeşim Salkım Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Yeşim Salkım Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Ünlü bir sanatçının kızı olarak yıllardır Türkiye’de televizyonlarda müzik piyasasında yer alan Yeşim Salkım kimdir ve kariyeri nasıl şekillenmiştir. Merak eden tüm hayranları için Yeşim Salkım nerelidir ve nerede doğmuştur ya da ailesi kimdir gibi birçok farklı sorunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.


Yeşim Salkım Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Bir dönemlerinde ünlü sanatçılarından biri olan Dursun Salkım’ın kızı Yeşim Salkım, çok uzun yıllardır Türk televizyonlarında müzik ve oyunculuk kariyeri ile tanınmaktadır. 1968 yılının 12 Nisan günü İstanbul’da dolmuş olan Yeşim Salkım, ailesiyle birlikte Ankara Kavaklıdere ‘e büyümüştür. Arnavut kökenli bir aileye mensup olarak İstanbullu olduğu bilinen Yeşim Salkım, anaokul, ilkokul ve lise eğitimlerini tamamladıktan sonra sanat hayatına hızlı bir şekilde giriş yapmıştır.

Aslında henüz 6 yaşındayken çok küçük bir yaşta başladığı sanat ve televizyon hayatında Saklambaç gazetesinde düzenlenen bir yarışmaya katılarak, fotoroman kraliçesi seçilmiştir. Bu küçük yaşlarındayken müziğe olan ilgisi sayesinde eğitimine sürekli bir şekilde önem vermiş ve yeteneği sayesinde de yüksek öğrenimini müzik kariyeri ile yapmıştır. Yeşim Salkım, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Klasik Türk Müziği bölümünden mezun olmuştur.

Müzik piyasasına girişini ilk defa 31 Mart 1994 yılında Hiç Keyfim Yok albümü ile gerçekleştiren Yeşim Salkım, bu albümünde büyük beğeni sağlayan şarkılar ile çıkış yapmıştır. Bu şarkılar arasında Son Sigara ve Ben Yoldan Gönüllü Çıktım gibi eserler bulunmaktadır. Tempolu bir şekilde müzik hayatını sürdürmeye karar veren Yeşim Salkım, 1995 yılında Ferman ve 1997 yılında Yoktan Geliyorum gibi albümler ile müzik piyasasında yer almaya devam etmiştir. Bu albümlerde Deli Mavi şarkısı, Yeniden Başlasın ve Günlerim Soluyor gibi şarkılar ön plana çıkmıştır.


Yeşim Salkım’ın Oyunculuk Kariyeri

2019 yılı itibariyle Yeşim Salkım kaç yaşındadır sorusu için 51 yaş içerisinde olduğu belirtilebilir. Yeşim Salkım müzik piyasasındaki kariyerini 94 yılından günümüze kadar sürdürürken, özellikle 1996 yılında ilk defa oyunculuk kariyerine giriş yapmıştır. 1996 yılında vizyona giren Türkiye’nin en ünlü filmlerinden biri olan Eşkıya filminde Emel karakterini canlandırarak oyunculuğa da başlamıştır.

Bu Aralık’ta 2012 yılına kadar birçok farklı albüm arasında Hep Böyle Kal(2000), Bir Vefa Borcu(2001), Ayna(2005) gibi albümler sürerken, bir yandan da tekli çalışmalar gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda birçok farklı filmde rol almaya devam ederken bu filmler arasında Fosforlu Cevriye(2000), Vizontele(2000), Şarkıcı(2001), Sessiz Gemiler(2007) ve Huzur Sokağı(2012) gibi yapımlar bulunmuştur.

Oyunculuk kariyerini sürdürürken daha sonraları birçok müzik, prodüksiyon, albüm, düet çalışmaları ve klip çalışmaları gerçekleştirmiş 2006 yılında Bazen, 2007 yılında Kazablanka, 2008’de ise Sen Nasılsan Öyleyim gibi albümler çıkarmıştır. 2009 yılında 7, 2010 yılında İstanbul’da Aşk ve en son 2012 yılında Bizim Şarkımız albümlerini hazırlamıştır. 25 yıldır sürmekte olan müzik kariyeri ile beraber en son 2017 yılında Evlat Kokusu ve 2018 yılında Eğreti Gelin Ladik yapımlarında rol almıştır.


Yeşim Salkım’ın Özel Hayatı

Yeşim Salkım müzik, sinema ve tiyatro karakteri ile birlikte özel hayatı sayesinde de çoğu zaman gündemde bulunmayı başarmıştır. Doksanlı senelerde müzik kariyerinin başlangıcında 2,5 yıl boyunca Fenerbahçe başkanı Ali Şen’in oğlu Metin Şen ile birlikte olan Yeşim Salkım, 1998 yılında ünlü iş adamı Hakan Uzan ile evlenmiştir. Hayatı boyunca 5 farklı evlilik yapan Yeşim Salkım bu evliliklerde 1990 yılında Gizem ve 2011 yılında Ada isimli iki kız çocuğuna sahip olmuştur. Müzik ve oyunculuk kariyeri boyunca farklı platformlarda müzisyen ve oyuncu ödülleri almıştır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*