Kayahan Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Kayahan Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Bazı sanatçılar vardır ki hiçbir zaman etkilerini kaybetmez. Birkaç nesli büyütür ama kendileri hala taptazedir. İşte bu sanatçılardan birisi de Kayahan’dır. Peki Kayahan kimdir? Türk pop müziğinin duayenlerinden birisi olan Kayahan nerelidir? Kayahan’ın soy ismi Açar’dır. Fakat hayranlarının büyük çoğunluğu onu sadece Kayahan olarak tanır.


Kayahan Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Kayahan kaç yaşındadır diye merak edenler için Kayahan Açar, 29 Mart 1949 tarihinde İzmir’de doğmuştur. Babası albay Süleyman Açar, annesi Firuzan Açar’dır. Çocukluk ve gençlik yıllarını Ankara’da geçirmiş, daha sonra da İstanbul’a yerleşmiştir. Kızının eğitiminden dolayı yıllarca İstanbul’da yaşamıştır; fakat zamanının büyük çoğunluğunu Balıkesir’in Gömeç ilçesine bağlı İnta Sevgi Köyü’nde geçirmiştir. Bu köyün bütün cadde ve sokaklarına Kayahan’ın şarkılarından isimler verilmiş ve sanatçı ilçeye olan bağlılığını Gömeç adlı şarkısında kelimelere dökmüştür. Dolayısıyla Kayahan’ı Gömeçli olarak tarif etmek doğru bir tespittir.

Kayahan önceleri besteleriyle öne çıkmış, özellikle Nilüfer’e verdiği şarkılar klasik haline gelmiştir. Nilüfer tarafından yorumlanan Geceler, Kar Taneleri, Esmer Günler gibi parçalar her zaman Türk popunun en güzel şarkıları olmayı sürdürmektedir. Kayahan bir besteci ve söz yazarı olarak Türk müziğinde adeta çığır açmış, bestecilerin, söz yazarlarının ne kadar güçlü sanatçılar olduğunu ve sanat camiasının etkin birer parçaları olduklarını göstermiştir. Seslendirdiği bütün şarkıları kendisi yazıp besteleyen sanatçı, her albümünü bir sloganla çıkararak kendi tarzını yaratmıştır.


Kayahan’ın Albümleri ve Şarkıları

Kayahan ilk albümünü 1981 yılında çıkarmıştır ve Canım Sıkılıyor Canım adını taşımaktadır. Asıl şöhretini yakaladığı ve adından en fazla söz ettirdiği albümü ise 1991 tarihli Yemin Ettim olmuştur. 1993 yılındaki Son Şarkılarım’da sözü ve müziği kendine ait 10 şarkıya yer vermiş, albümü yüzbinler satmıştır. 1995 yılında çıkardığım Benim Pencerem adlı albümündeki birçok parça kendisiyle birlikte birçok sanatçı tarafından da seslendirilmiş, geniş yankı uyandırmıştır. 1996 yılında çıkan Canımın Yaprakları albümünde yer alan Emrin Olur, Atın Beni Denizlere, Şampiyon gibi parçalar dönemin hitleri arasında yer almış, adeta bir marş gibi kalabalıkları coşturmuştur. 2000 yılının ilk günlerinde Beni Azad Et albümü piyasaya çıkmış ama beklenen etkiyi gösterememiştir. Fakat aynı yılın son aylarında çıkardığı Gönül Sayfam albümündeki parçaları; özellikle de Gönül Sayfam parçası bir anda pop şarkılarının zirvesine yerleşmiştir.

Albümleri haricinde Kayahan iki kere de Türkiye adına Eurovision Şarkı Yarışmasına katılmıştır. 1989 yılındaki yarışmada Ve Melonkoli şarkısıyla; 1990 yılındaki yarışmada Gözlerinin Hapsindeyim şarkısıyla ülkemizi temsil etmiştir. 1986 yılındaki Uluslararası Akdeniz Müzik Yarışmasında Altın Portakal ödülünü kazanmış, bu başarıya Geceler adlı şarkısıyla uzanmıştır.

Toplumsal olaylarla doğa ve çevre konusunda da son derece duyarlı olan Kayahan pek çok yardım konseri düzenlemiştir. Gönüllü olarak çeşitli çalışmaların içinde yer almıştır. 1992 yılındaki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Ankara Kızılay Meydanında 160.000’in üzerinde kişiye konser vermiş, bu başarısıyla tarihe geçmiştir.


Kayahan’ın Aile Hayatı ve Ölüm Tarihi

Kayahan hayatı boyunca iki evlilik yapmıştır. İlk eşi Nur Hanım’dır ve çiftin 1975 doğumlu Beste adında bir kızları vardır. Bu evlilik 24 yılın sonunda bitmiş ve Kayahan 1999 yılında ikinci eşi İpek Tüter ile evlenmiştir. Kayahan’ın bu evliliğinden 2000 doğumlu Aslı Gönül adında bir kızı vardır. Kayahan ne zaman ölmüştür? diye merak edenler için ünlü sanatçının ölüm tarihi 3 Nisan 2015’tir. Akciğer kanseri nedeniyle tedavi gördüğü İstanbul’da vefat etmiş, ardında milyonların dilinden düşmeyen şarkılar, besteler bırakmıştır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*