Nil Karaibrahimgil Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Nil Karaibrahimgil kaç yaşındadır merak edenler için, sanatçı 17 Ekim 1976’da Ankara’da doğmuştur. Terazi burcu müzisyen, oyuncu ve yazar olan Nil Karaibrahimgil Ankaralı sanatçıdır. Daha çok müzikleri ile tanınan müzisyenin birbirinden farklı pek çok şarkı sözü ve klibi vardır. Kendisi gibi müzisyen olan babası Suavi Karaibrahimgil ’de babasının yolundan gitmiştir. Başarılı müzisyen daha 12 yaşında iken İngilizce bir beste yapmıştır. Sesinin güzel olduğu kadar aynı zaman da piyano ve caz gitar da çalabilen müzisyenin hayatı çok merak edilir. Bu nedenle Nil Karaibrahimgil kimdir gibi sorular ile sıkça karşılaşılır.


Nil Karaibrahimgil Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Nil Karaibrahimgil Reklam evi anonim şirketinde okul zamanından arta kalan zamanlarında metin yazarlığı yapmıştır. 12 yaşından itibaren burada metin yazarlığı yapan ünlü müzisyen kendisini pek hayli geliştirmiştir. Ünlü müzisyen üniversite öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamlayarak ardından da reklamcılıkta çalışmaya başlamıştır. Reklam sektörünün en önemli ödüllerinden biri olan Kristal Elma ödülünü de almaya hak kazanmıştır. Karaibrahimgil, başta Algida, Bellona ve Trendy Friendly gibi markalar olmak üzere pek çok markanın da reklam müziğini yapmıştır. Karaibrahimgil ’in tüm Türkiye’de tanınması ise Hazırkart reklamından sonra olmuştur. Bu reklam sonrasında Nil Karaibrahimgil nerelidir? Vb. sorular sorulmaya başlanmıştır. Halk ise onu özgür kız olarak tanımıştır.


Nil Karaibrahimgil Müzik Kariyeri

Nil Karaibrahimgil müzik sektörü içerisinde pek çok ünlü isim ile birlikte çalışmıştır. Pop müzik konusunda kendisine Tarkan eşlik etmiştir. Aynı zamanda 2002 senesinde de Ozan Çolakoğlu ile iş birliği yapmış ve Sony Müzik firması ile birlikte ilk albümü olan Nil’in Dünyası isimli albümü çıkartmıştır. Albümde yer alan parçalar arasında en çok beğenilenler XL, Kek ve Rüzgâr olmuştur. Pop müzik tarzındaki bu şarkılar ile Karaibrahimgil müzikleri çok beğenilmiştir.

Söz yazarlığı ve müzik konusunda yetenekli olan Nil Karaibrahimgil, 2004 senesinde de söz ve müziğin tamamen kendisine ait olduğu 2. Albümü olan NİL FM’i çıkartmıştır. Gitme Yoksa şarkısı ise bu albüm içinde bir numara olmayı başarmıştır. 2006 senesinde de ünlü müzisyenin en çok beğenilen ve dillerden düşmeyen şarkısı Pırlanta olmuştur. Hem beğenilen hem de medyada derin yankı uyandıran şarkılarından biri olmayı başarmıştır. 2007 senesinde MTV Avrupa Ödüllerinde en iyi Türk sanatçı dalında aday gösterilmiştir.

Müzisyenlik yeteneği kadar kalemi de güçlü olan sanatçı Hürriyet gazetesinin eki olan Kelebek’te köşe yazarlığı yapmıştır. Birbirinden farklı reklamda da oyunculuk yapan sanatçı Penti çorap markasının reklamında da yer almıştır. Diğer bir oyunculuk deneyimi ise konuk oyuncu olarak Yalan Dünya dizisi olmuştur. Aynı zamanda bu dizinin jenerik müziği de kendisine aittir. Sanatçının dördüncü albümü 2009 senesinde Nil Kıyısında ismi ile çıkmıştır. Bu albüm içerisinde hit olan şarkı ise Seviyorum Sevmiyorum şarkısı olmuştur. Şarkının ünü sınırları aşmış ve Balkan ülkelerinde de popüler olmuştur.


Nil Karaibrahimgil Yazarlık Geçmişi

Nil Karaibrahimgil müzik ve oyunculuk konusunda göstermiş olduğu başarıyı yazarlık yaparak da yakalamayı başaran nadir ünlüler arasındadır. 2011 senesinde köşe yazılarının bir araya gelmesinden Ama Yerim Dar ve Açsan Nar isimli kitapları yayınlanır. Sanatçı bu kitaplar ile yazarlık hayatını noktalamamış ve Nil’in Kelebekleri kitabını 2011 senesinde, Kelebeğin Hayat Sırları kitabını 2015 senesinde ve son olarak da Nil’e Hayat Dersleri kitabını da 2018 senesinde yayınlamıştır. 2014 senesinde Hadi İnşallah filmine şarkı yazmış ve seslendirmiştir. 2019 senesinde de Organize İşler Sazan Sarmalı filmi için şarkı yazmış ve yine seslendirmesini yapmıştır.05


 

News Reporter

1 thought on “Nil Karaibrahimgil Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir