Prof. Dr. Haydar Baş Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Prof. Dr. Haydar Baş Kimdir-Biyografisi ve Hayatı
Prof. Dr. Haydar Baş Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Prof. Dr. Haydar Baş Kimdir? Biyografisi ve Hayatı isimli biyografimizi sizlere sunuyoruz. Korona virüs hastalığı nedeniyle o ve ailesinden 8 kişinin Trabzon’da tedavisi devam ederken 14 Nisan 2020 sabahı hayatını kaybeden Haydar Baş’ın hayatına değindik.

Özellikle seçim dönemlerinde vaatleri ile bilinen, Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Kurucu ve Genel Başkanı Haydar Baş 28 Ocak 1947 senesi, Trabzon’da doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini Trabzon’da tamamlamış ve 1970 yılında Kayseri Erciyes Üniversitesi’ne bağlı Yüksek İslam Enstitüsü’nü tamamlayarak mezun olmuştur. Yüksek Lisans eğitimi ile birlikte doktorasını Bakü Devlet Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Profesör unvanını da burada tasavvufi ve din konularındaki akademik çalışmalarına devam ederek almıştır.

Bakü Devlet Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak dokuz yıldır çalışmakta olan Prof. Dr. Haydar Baş, Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde vazifesini sürdürmüştür.

Akademik ve siyasi kariyerinin yanında iş adamı olan Haydar Baş’ın bazı televizyon kanalı ve gazetelerin de sahibi olduğu bilinmektedir. Bunlar Av TV, İcmal dergisi, Kadırga TV, Köy TV, Meltem TV, Mesaj TV, Sıhhat TV ve Yeni Mesaj Gazetesi vb.dir. Bunlara ek olarak, İlahiyatçı, araştırmacı, yazar, sanayici ve tüccarlık ile de ilgilenmiştir.

  • Prof. Dr. Haydar Baş Fransızca, Arapça, Farsça ve Azerice dillerini bilmekteydi.
  • 2011 Genel seçimlerinde Demokrat Parti (DP) ‘den milletvekili adayı olmuştur. Yaptığı işlere gelecek olursak;
  • Mefkureci Öğretmenler Derneği’nin Trabzon Şubesi Başkanlığı’nı yapmıştır.
  • Beş yıl Devlet Lisesi olmak üzere iki yıl Ticaret Liseleri’nde ve İmam Hatip Liseleri’nde toplamda yedi yıl öğretmenlik yapmıştır.
  • İPA A.Ş.’nin Bölge Müdürlüğü’nü de yapmıştır.
  • BAŞ Şirketler Grubunun, BAŞ Çelik Fabrikalarının, BAŞ Ticaret A.Ş.’nin ve BAŞ Isı Sanayi’nin kuruculuğunu yapmıştır.
  • Bu hayattan göç edene kadar başyazarlığını yapmakta olduğu İcmal, Öğüt ve Mesaj dergilerinin kuruculuğunu da üstlenmiştir.
  • Milli Basın Kurultaylarını tertip eden Basın Kurulu’nun başkanlığını da yapmıştır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*