Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal Kimdir?

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal Kimdir
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal Kimdir

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal Kimdir? Anesteziyoloji ve yoğun bakın uzmanı, şu anda da Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Necmettin Ünal 1961 senesinde Elâzığ’da doğmuştur.

Lise eğitimini 1975- 1978 yılları arasında Bursa Erkek Lisesi’nde tamamlamış ve bitirdiği yıl İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başlayarak 1984 yılında mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra iki buçuk sene doktor unvanıyla Turhal’da hükümet tabipliği yapmıştır. 1987 ve 1993 yılları arasında ise Ankara Üniversitesi (AU) Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı’nda anestezi asistanlığı yapmıştır. Asistanlık yaptığı zamanlarda Hollanda’da Rotherdam Üniversitesi Yoğun Bakım Bölümü’nde dokuz ay boyunca araştırmalarda bulunmuştur. Asistanlığını yaptığı dalda uzman doktor olduktan sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kalarak 1993- 1998 yılları arasında öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

Uzmanlığını yaparken yurt dışındaki işlerini ve araştırmalarını tamamlamak adına yine Rotherdam’a gitmiştir. Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra yine Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji Kliniği’nin değişik yerlerinde çalışmış; fakat reanimasyona ayrıca ağırlık vermiştir. Sonrasında doçentliğini almış ve ağırlıklı olarak yoğun bakımda çalışmıştır. 2003 yılında profesörlük unvanına sahip olmuştur. Akademik hayatına da yine yoğun bakımda devam etmiştir.

Prof. Dr. Necmettin Ünal Kariyeri

95’ten fazla ülkede organize olan, çoğunluğu uluslararası tıp, dernek ve federasyonlar olmak üzere 98 uluslararası kuruluşun desteklediği örgüt tarafından 22 Ekim 2019’da verilen Global Sepsis Alliance (GSA) ödülüne layık görülmüştür. Ünal, almış olduğu küresel ödülün sepsis ile mücadelede büyük önem taşıdığını vurgulamıştır. Sepsisi, herhangi bir enfeksiyona vücudun verdiği tepkinin kontrolsüzlüğü veya yetersizliği sonucunda organ fonksiyon bozukluğu ve organ yetmezliğiyle ortaya çıkan hastalıktır olarak tanımlamıştır. Ayrıca Prof. Dr. Ünal, Sepsis hastalığında ölüm hızının çok yüksek olduğunu da vurgulamıştır. Her türlü virüs, bakteri veya parazit kaynaklı enfeksiyonların sepsise neden olabileceğini de ifade etmiştir.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyeliğine devam eden Prof. Dr. Necmettin Ünal, sepsis ile ilgili çalışmalar hakkında Sağlık Bakanlığı ve Türk Yoğun Bakım Derneği ile birlikte farkındalığı arttırmak adına toplam 45 bin sağlık personeline eğitim vermiştir. Sepsis tanımı uluslararası düzeyde en son 2016 yılında olmak üzere üç kere değişmiştir. Pek çok üniversite öğrencisinin katılımı ile yaptığı araştırmada tıp fakültelerinin eğitim içeriklerinde sepsis ile ilgili bilgilerin güncellenmesi gerektiğini ortaya koymuştur.

Prof. Dr. Necmettin Ünal 10 Ocak 2020’de Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi olmuştur. Sağlık Bakanlığı, Bilim kurulu üyeleri ile birlikte Kovid-19 ile mücadeleyi yönetmeye devam etmektedir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*