Beyazıt Öztürk Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Televizyonların sevilen yüzü, yakışıklı showman Beyazıt Öztürk kimdir? Beyazıt Öztürk kaç yaşındadır? Beyazıt Öztürk’ün televizyonculuk kariyeri nasıl ilerlemiştir? Beyazıt Öztürk nerelidir? gibi detaylı soruların cevaplarını yazımız içerisinde bulabileceksiniz.


Beyazıt Öztürk Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Gürcü asıllı olan ve genellikle Beyaz adıyla anılan Beyazıt Öztürk, 12 Mart 1969 yılında Bolu’da doğmuştur. Aslen Artvinli olan ünlü komedyen, memur bir ailenin ikinci oğludur. Polis bir babanın oğlu olması nedeniyle ilk ve ortaokulları Anadolu’nun farklı illerinde okumuştur. Lise eğitimini Gemlik Lisesi’nde tamamlayan Beyazıt Öztürk, o dönemlerde iki aşamalı gerçekleştirilen üniversite sınavlarının ilk aşamasını geçmiş ve ikincisini kazanamamıştır. Bu yüzden resim yeteneğini de geliştirmek amacıyla güzel sanatlara yönelmiş ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Seramik-Heykel bölümüne girmiştir.

Basketbol alanında lisansa da sahip olan Beyazıt Öztürk, üniversite yıllarında radyo programcılığıyla ilgilenmeye başlamıştır. Özel radyo ve televizyonların yaygınlaştığı dönemlerde, ev arkadaşıyla birlikte Eskişehir radyolarında çalışmaya başlayan Beyaz, “r” harfini telaffuz edemediği için sunucu olamamıştır. Önceleri radyoda sadece program hazırlayan Beyazıt Öztürk, sunuculuktan vazgeçmeyerek, farklı ve esprili tarzıyla dinleyicilere sesini duyurmayı başarmıştır. Daha sonra ev arkadaşının “Genç Radyo” ismiyle kurduğu radyoda çalışmaya başlamıştır. Çıkardığı “Gına” adındaki siyasi içerikli bir mizah dergisindeki karikatürlerinde “Beyaz” ismini kullanmış ve insanlar tarafından bu isimle anılmaya başlamıştır. Eskişehir’de bulunduğu süre boyunca heykel, seramik ve karikatür sergileri açmış, bunların yanında karma bir seramik sergisine de katılmıştır.


Beyazıt Öztürk’ün İstanbul Yolculuğu

Kuralları aşan ve farklı tarzıyla herkesin beğenisini kazanan Beyazıt Öztürk, Radyo Klas’ın kurucusu Ömer Karacan’ın teklifiyle İstanbul’a gelmiştir. Profesyonel anlamda radyoculuğa başlaması “Gece Tavuğu” isimli programıyla olmuştur ve geniş bir dinleyici kitlesine ulaşmıştır. 1995 yılında yine Ömer Karacan tarafından kurulan Number One TV’de “Beyaz” adıyla canlı yayın yapmaya başlayan Beyazıt Öztürk’ün yıldızı burada parlamıştır. Bu programda yüzünü göstermemesi ve karanlık bir silüet olarak izleyiciye seslenmesi de büyük ilgi görmüştür. Number One TV’de uzun yıllar program yaptıktan sonra Kanal 6’ya geçmiştir. 90’lı yıllarda başlayan radyoculuk kariyerini, televizyon şovları ve stand-up şovları takip etmiştir.

Birçok farklı kanalda farklı türlerde programlar sunan Beyazıt Öztürk’ün bugünkü ününe kavuşmasını sağlayan ve 1996 yılında Kanal D’de başlayan “Beyaz Show”un ilk konukları Hande Ataizi ve Okan Bayülgen’di. 22 yıl süren programın içerdiği eğlence ve komedi unsurları Türk halkı tarafından çok beğenildi. 2000 ve 2002 yılları arasında Star Tv’de yayınlanan Beyaz Show, 2003 yılında tekrar eski kanalında yayına başlamıştır. Beyaz Show dışında TRT 1’de “5+1 Şans Topu”, Kanal D’de “Aileler Yarışıyor”, NTV’de “Kadir Çöpdemir’le Biri Bana Anlatsın” ve CNN Türk’de Meral Okay ile birlikte “Nası Yani?” adlı programları sunmuştur. İlk göz ağrısı olan radyoculuktan da vazgeçmeyen Beyazıt Öztürk, Best FM ve Radyo D’de çeşitli programlar yapmaya devam etmiştir. 2009 yılında “Yetenek Sizsiniz Türkiye” yarışmasında konuk jüri üyeliği yapmış olan ünlü komedyen, şu anda “O Ses Türkiye” yarışmasında jüri üyeliği yapmaktadır.


Beyazıt Öztürk’ün Yer Aldığı Yapımlar ve Ödülleri

Beyazıt Öztürk kimdir? Değişmeyen çizgisiyle Türk halkı tarafından çok sevilen Beyaz’ın ilk sinema deneyimi, yapımcılığını Atıf Yılmaz’ın üstlendiği, Haluk Bilginer ve Türkân Şoray’ın başrollerini paylaştığı, 1997 yapımı “Mucize” filmidir. 2005 yılında “O Şimdi Mahkûm” ve Haluk Bilginer ‘le birlikte başrollerini oynadığı “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?” filmlerinde yer almıştır. “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?” filmindeki performansı ünlü komedyene, Sadri Alışık Sinema Ödülleri – En İyi Erkek Oyuncu ödülünü getirmiştir.

2002 yılında “Biz Size Aşık Olduk” adlı dizide “Cem” karakterine, 2004 yılında ise “Karım ve Annem” dizisinde “Levent” karakterine hayat vermiştir. 2005 yılında, Yıldızların Altında müzikal tiyatrosunda, Candan Erçetin ile başrolde yer almıştır. Televizyon ve radyonun yanı sıra, 1999 yılında “Beyaz Türküler” adlı bir türkü albümü çıkaran Beyazıt Öztürk, Aktüel dergisinde “Kardan Adam” adıyla köşe yazıları yazmıştır. Birçok reklam ve müzik klibinde de yer alan ünlü komedyen, Okan Üniversitesi Danışma Kurulu üyesidir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir