Murat Boz Kimdir?

Murat Boz Kimdir

Murat Boz Kimdir?

Aşkı Bulamam Ben isimli şarkısı ile müzik piyasalarına girmiş olan ve kısa zamanda beğeni toplayan ünlü şarkıcı Murat Boz kimdir? Murat Boz kaç yaşında? Murat Boz hakkında merak ettiğiniz her şeyi biyografimiz içerisinde bulabileceksiniz. Murat Boz 7 Mart 1980 yılında Zonguldak’ta ve Ereğli ilçesinde doğmuştur. Babasının adı Cafer, annesi ise Ayşe Nedret’tir. İlk ve orta öğrenimini Zonguldak’ta tamamlayan ünlü şarkıcı Murat Boz, 1995 yılında İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazanmış ve İstanbul’a gelmiştir.

Murat Boz, Cemal Reşit Bey ve Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan konserlerde vokallik yapmıştır. Milliyet Gazetesi 1998 yılında bir yarışma düzenlemiştir. Bu liseler arası müzik yarışmasında Murat Boz erkek solist dalında Türkiye’de birinci olmuştur. Lisans eğitimi için 1999 yılında Bilgi Üniversitesi Jazz Vokal Bölümü’nü burslu olarak kazanmıştır. 2003 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Türk Müziği Devlet Konservatuarı Bölümü’ne geçiş yaparak devam etmiştir. Murat Boz, uzun bir süre boyunca Tarkan’ın vokalistliğini yapmıştır.

Müzik piyasasında eski bir grup olan Rapsodi grubunun solistliğini yapan Murat Boz, “Aşkı Bulamam Ben” isimli şarkısı ile 2006 yılında Türkçe Pop dünyasına hızlı bir giirş yapmıştır. Hobileri arasında yüzmek olan Murat Boz, hayvanları da çok sevmektedir. Murat Boz; Demet Sağıroğlu, Hande Yener, Nil Karaibrahimgil, Burcu Güneş, Emel Müftüoğlu, Zeynep Dizdar, Zeynep Mansur, Nazan Öncel, Nilüfer, Tarkan ve Shakira gibi sanatçıların sahne performanslarında çalışmıştır. Murat Boz birçok reklam filminde de seslendirme yapmıştır. McDonalds, Kola Turka ve İstikbal reklam müziklerinde sesini kullanmıştır.

Murat Boz Müzik Kariyeri

Murat Boz 2007 yılında Maximum isimli ilk stüdyo albümünü çıkarmıştır. Yine aynı yıl En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı ödülünün de sahibi olmuştur. 2008 yılında Uçurum isimli albümünü çıkarmıştır. 2009 yılında da Şans isimli albümünü yayınlamıştır. Bu albümde bulunan “Özledim”, “Para Yok”, “Her Şeyi Yak”, “Gümbür Gümdür” ve “Sallana Sallana” şarkılarına klip çekmiştir. Ardından “İki Medeni İnsan” isimli şarkıya klip yaparak, Soner Sarıkabadayı ile düet yapmıştır. 2010 yılının Mart ayında “Hayat Sana Güzel” isimli single albümünü yayınlamıştır.

2011 yılının Mart Nisan ayında Murat Boz, “Aşklarım Büyük Benden” isimli albüm şarkısına klip çekmiştir. Bunun ardından “Hayat Öpücüğü”, “Kalamam Arkadaş”, “Geri Dönüş Olsa”, “Soyadımsın” şarkıları ile müzik listelerini zorlamaya başlamıştır. Murat Boz en son olarak albümlerinde bulunan sevilen şarkılardan oluşturduğu remix bir albüm olan “”Dance Mix”I piyasaya çıkarmıştır. Albümde bulunan şarkılardan ilk klip “Özledim”e çekilmiştir.

Vatani görevini 2011 yılında bedelli olarak yapan Murat Boz, aynı yılın Ekim ayında Acun Medya tarafından yapılan ve sunuculuğunu Acun Ilıcalı’nın yaptığı “O Ses Türkiye” programında jüri üyeliği görevinde bulunmaktadır. İlk sezondaki jürilker arasında Mustafa Sandal, Hülya Avşar, Hadise ve Murat Boz bulunmaktaydı. 2013 yılında programında 3. Sezonu başladı ve bu jüri Gökhan Özoğuz, Ebru Gündeş, Hadise Açıkgöz ve Murat Boz oldu. Ayrıca yine Acun’un sunmuş olduğu Yetenek Sizsiniz programında Özgü Namal, Eser Yenenler ile birlikte jüri üyeliği görevinde bulunmuştur.

Murat Boz, 2008 yılının 10 Ekim tarihinde bir Alman vatandaşı olan menejeri Eliz Sakuçoğlu ile evlenmiştir. 2012 yılında Diyarbakır Hazro Asliye Hukuk Mahkemesi’nde anlaşmalı olarakl boşanmışlardır. 2014 yılında bir internet fenomeni olan Pucca’nın kitaplarından esinlenerek yapılan “Hadi İnşallah” isimli sinema filminde Büşra Pekin ile birlikte rol almıştır. 2016 yılının 15 Ocak gününde “Kardeşim Benim” isimli sinema filminde Burak Özçivit ve Aslı Enver ile birlikte rol almıştır. 2015 ve 2016 yılında O Ses Türkiye isimli yarışmanın jüri üyesi olarak Gökhan Özoğuz ve Hakan Özoğuz, Ebru Gündeş ve Hadise ile birlikte bulunmuştur.

2016 yılının yaz ayında “Dönerse Senindir” filminde İrem Sak ve Yasemin Allen ile rol almıştır. Yeniden O Ses Türkiye’nin yeni sezonunda Sibel Can, Gökhan Özoğuz ve Hadise ile birlikte jüri üyeliği yapmıştır. Murat Boz, Kardeşim Benim filminden sonra Aslı Enver ile birlikte olmaya başlamıştır. 2017 yılında yeniden başlayan O Ses Türkiye yarışmasında Yıldız Tilbe, Hadise, Gökhan Özoğuz ile birlikte yine jüri arasında bulunmuştur. Son olarak 2018 yılında yeniden Acun Ilıcalı’nın kanalı olan TV8 ile anlaşarak, O Ses Türkiye yarışmasında Beyazıt Öztürk, Hadise ve Seda Sayan ile hala daha jüri üyeliği görevinde bulunmaktadır.

Murat Boz’un Albümleri

 • 2007 – Maximum
  2009 – Şans
  2011 – Aşklarım Büyük Benden
  2016 – Janti

Murat Boz’un Oynadığı Dizi ve Filmler

 • 2019 – Öldür Beni Sevgilim (Okan)
  2018 – Jet Sosyete (Kendisi)
  2017 – Kardeşim Benim 2 (Ozan)
  2017 – Dönerse Senindir (Mehmet)
  2016 – Fırıldak Ailesi Orta Dünya (Seslendirme)
  2016 – Kardeşim Benim (Ozan)
  2014 – Hadi İnşallah – Pucca (Pekmez)
  2012 – Kahraman İkili (Seslendirme)
  2007 – Hepsi1 (Şarkıcı)
  2004 – Avrupa Yakası 1. Sezon (Konuk Oyuncu)

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*