Ali Babacan Kimdir? Ali Babacan kaç yaşında ve nereli?

Ali Babacan Kimdir? Ali Babacan kaç yaşında ve nereli?

Ali Babacan Kimdir? Ali Babacan kaç yaşında ve nereli?

AK Parti’den istifa ettikten sonra yeni parti kuracağı söylentileri ortaya çıkan Ali Babacan, merak edilen tüm tartışmaları televizyon ekranlarından aktarmaya devam ediyor. AK Parti hükümetinde birçok bakanlık ve milletvekilliği görevinde bulunmuş olan Ali Babacan kimdir? Ali Babacan’ın detaylı biyografisini yazımız içerisinde bulabileceksiniz. Ali Babacan kaç yaşında ve nereli?

Ali Babacan 4 Nisan 1967 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 22., 23., 24. Ve 26. Dönemlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi Ankara milletvekilliği görevini gerçekleştirmiştir. TBMM’nin 58. Ve 59. Dönem hükümetlerinde de ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak görev yapmıştır. 60. Hükümette ise Ali Babacan, 1 Mayıs 2009 tarihine gelinceye kadar dışişleri bakanı olarak görev yapmıştır.

Ali Babacan, Türkiye’nin Avrupa Birliği tam üyeliği konusu üzerinde görüşmelerin yapıldığı makamı Mayıs 2005 ve Ocak 2009 yılları arasında yönetmiş, başmüzakerecilik görevinde bulunmuştur. Ardından 1 Mayıs 2009 tarihinde kabine değişikliği yapıldı. Bu değişiklik sonrasında Ali Babacan 61. Ve 62. Hükümette başbakan yardımcılığı görevine atanmıştır.

Ali Babacan Kariyeri

Ali Babacan 1985 yılında Ankara Ted Koleji’nden birinclikle mezun olmayı başarmıştır. Ali Babacan 1989 yılında ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden yine birinclik derecesiyle mezun olmayı başarmıştır. 1990 yılında Fulbright bursunu kazanmış ve Amerika’ya gitmiştir. Ali Babacan 1990 ve 1992 yılları arasında Amerika Chicago Northwestern Üniversitesi’nde İşletme üzerine yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır. Yüksek lisans çalışması içerisinde Uluslararası İş İdaresi ve Pazarlama konuları üzerinde uzmanlaşmıştır. Ardından Amerika’da üst düzey yöneticiler danışmanlık hizmeti veren bir şirkette danışmanlık yapmaya başlayan Ali Babacan, 1994 ve 2002 yılları arasında Ankara’da özel bir sektörde iş hayatını devam ettirmiştir. 2003 ve 2010 yılları arasında yapılmış olan Bilderberg Toplantıları’na katılımını da sürdürmüştür.

Ali Babacan 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyelerinden biri oldu ve MKYK üyesi olmuştur. 28 ve 59. Hükümetlerde ekonomiden sorumlu devlet bakanı görevini üstlenmiştir. 60. Hükümet döneminde Dışişleri Bakanlığı ve müzakerecilik görevlerinde bulunmuştur. Kabine değişimi sonrası pozisyona Egemen Bağış getirildi. Ali Babacan bir süre boyunca daha Dışişleri Bakanı olarak görevine devam etmiştir. 1 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleşen kabine değişiminde Dışişleri Bakanlığı makamına Ahmet Davutoğlu getirilmiştir.

Ali Babacan 1 Mayıs 2009 tarihinden sonraki dönemde ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı olarak hükümetlerde görev yapmıştır. Ali Babacan 28 Ağustos 2015 gününde başbakan yardımcılığı görevini de bırakarak Cevdet Yılmaz’a devretmiştir. Ahmet Davutoğlu’nun 2. Döneminde de başbakan danışmanlığı görevinde bulunmuştur. Ali Babacan, 2018 yılında Haziran ayı içerisinde yapılmış olan genel seçimlerde milletvekilliği adaylığını koymamıştır. Tarih 8 Temmuz 2019’u gösterdiğinde ise kurucusu olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi’nden istifa etmiştir. Yeniden parti kurma iddiaları ile gündeme gelmiş olup Deva Partisi’ni kurmuştur. Kendisi şu anda partinin Genel Başkanı görevini yürütmektedir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*