Selçuk Yöntem Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Selçuk Yöntem Kimdir?

Selçuk Yöntem Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Ortaya koyduğu başarılarla dikkat çeken Selçuk Yöntem kimdir? Sizler de merak ediyorsunuz öyle değil mi? O halde öncelikle ünlü oyuncunun ve hatta sadece oyuncu diyerek sınırlandıramayacağımız; sinema, dizi ve tiyatro oyunculuğunun yanı sıra sunuculuğu ve seslendirme sanatçılığıyla da ön plana çıkan Selçuk Yöntem kaç yaşındadır? Şeklindeki sorularınıza yanıt verelim. 1953 yılı Temmuz ayının 13’ünde dünyaya gelen ünlü oyuncunun burcunu merak edenler için yengeç burcu olduğunu söyleyebiliriz. Adının önünde Akif olarak anılan bir ismi daha bulunan Selçuk Yöntem, aşkla yaptığı ve bugüne dek büründüğü her rolü en başarılı şekilde icra ettiği mesleği için oyunculuğun dışında ne yapabilirdim bilemem diyerek mesleğine olan aşkını sözleriyle de açık ve net bir dille belirtmiştir.

Aile Hayatıyla Selçuk Yöntem

Selçuk Yöntem nerelidir? Şeklindeki sorularınız için ünlü oyuncunun İstanbul Eyüp’te dünyaya geldiğini ancak annesinin Erzurum, babasının ise Sakaryalı olduğunu söyleyebiliriz. O halde Sakaryalı olduğundan bahsedebileceğimiz Selçuk Yöntem’in biraz da aile hayatına değinelim. 5 kardeşin dördüncüsü olarak karşınıza çıkan ünlü oyuncunun babası subay olarak görev yapmış ve bu sebeple sürekli şehir değiştirmek durumunda kalmıştır. Babasının işi sebebiyle Erzincan, Erzurum, Ankara, İstanbul ve Malatya gibi daha birçok şehrin kendisine ev sahipliği yaptığı Selçuk Yöntem’in babası hiçbir zaman çocukları üzerinde otorite kuran bir baba olmamış. İşte bu durum ünlü oyuncuyu da kardeşlerini de şanslı kılan en önemli sebeplerden biri olmuş.

Öyle ki ünlü oyuncuyu bale, opera ve tiyatroya ilk defa getiren kişi babası olmuştur. Beethoven’i dinleme şansına ilk defa babası sayesinde sahip olmuştur. Kısacası babası oğlu Selçuk Yöntem’in ileriki zamanlarda sanatçı olabilmesi için ilk temelleri atan kişinin de ta kendisi olmuştur. Aile bağları hep çok güçlü bir ailede dünyaya gelen ünlü oyuncu, babasının işi nedeniyle taşınırken ilkokuluna Malatya’da başlamıştır. Ardından Ankara’ya oradan ise Afyon ile İstanbul’a uzanan yolculuklar sonucu ünlü oyuncunun lise eğitimi Şişli’de tamamlanmıştır. Ardından Ankara’daki Devlet Konservatuarı’nda öğrenim süren ünlü oyuncu bu okulu kazanması ile babasını çok mutlu etmiş. 1976 yılında mezuniyete hak kazanan Selçuk Yöntem 1977 yılında ise Ankara’daki Devlet Tiyatrosu’na alınmış.

Kendi aile yaşantısına bakıldığında 1976 yılı itibari ile Zuhal Olcay’la evlenen ancak evliliği daim olmayan ve 1979 yılında son bulan ünlü oyuncu ikinci evliliğiniyse 1987 yılında Cihan Yöntem’le yapmıştır. Ünlü oyuncunun bu evliliğinden Iraz isimli bir de kızı bulunmaktadır.

Selçuk Yöntem Ve Başarılarla Dolu Kariyer Hayatı

1978- 80 ve 81 yıllarında sırasıyla Topuzlu, Kurban ve Yaban Ördeği’nin oyuncuları arasında bulunduğu ve tiyatroya attığı ilk adımlar arasında yer aldığı ünlü oyuncu 1994’de Aşağıdakiler isimli oyunun, 1995’de ise Gürültü Patırtı’nın tiyatro oyunlarını yönetmiştir. Gürültü Patırtı’nın kendisine ödül kazandırdığı Yöntem’in izleyicilerle ilk tanışması ise 1978’deki Atlı Karınca’dır. Bu diziyi 1982’de Devir isimli dizi ile yine aynı yılda Ahmet’in Günlüğü’nün takip ettiğinden söz edebiliriz. Ünlü oyuncu kısa zaman içinde televizyon dizilerinde aranan isimlerden biri olmayı başarmıştır. 1998’de Sıcak Saatler’de, bir zamanların popüler dizilerinden biri olan Deli Yürek’te ve geride bıraktığı yılların kendisine olan ilgiyi daha da arttırdığı Kurtlar Vadisi’nde rol alan Yöntem, rolüyle bütünleşmeyi başaran ve izleyiciler tarafından büyük beğeni toplayan önemli isimlerden biri olmuştur. Söz konusu dizilerin ardından rol aldığı başka yapımların da olduğu Yöntem için özellikle 2008’deki Aşk-ı Memnu’yla hafızalara kazındığına ise ayrıca değinmek gerekir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*