Türkan Şoray Kimdir?

Turkan Soray Kimdir

Türk sinema tarihinde bazı isimler geçmişten geleceğe uzanır. Her yaştan kişinin zihninde yer edinir. Uzun yıllar ekranlarda boy gösterir. Bu isimlerden birisi Türkan Şoray’dır. Sürekli gündemde yer ettiği için sık sık Türkan Şoray kimdir tarzı aramalar yapılır. Özellikle son dönemde siyasi polemiklerle birlikte Türkan Şoray kaç yaşındadır gibi aramalar yoğunlaşmıştır.

Türkan Şoray, oyuncu, yönetme ve senaristtir. 60’lı yılların başında sinema kariyeri başlamış ve bugüne kadar 222 farklı filmde rol almıştır. Bu, bir kadın oyuncu için rekordur. Sinema tarihçileri tarafından Türk sinemasının en iyi oyuncularından birisi olarak kabul edilir ve sultan” lakabıyla anılır. Türkan Şoray nerelidir diye merak edenler için Şoray, 28 Haziran 1945 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Dolayısıyla İstanbullu ünlülerden birisidir. Babası Halit Şoray devlet demir yollarında memur, annesi Meliha Şoray ev hanımıdır.

Türkan Şoray eğitimine Rami Taş okulunda başlamıştır. Sürekli olarak mahalle değiştirdikleri için eğitimine farklı okullarda devam etmek zorunda kalmış, ilköğrenimini Feriköy İlkokulunda 1956 yılında tamamlamıştır.

Şoray’ın babası bir süre işini bırakmış ve polis olmuş, annesi de lastik fabrikasında çalışmaya başlamıştır. Ailevi sıkıntılar içinde hayatı devam ettiği için küçük yaşta zorluklarla mücadele etmek zorunda kalmıştır. 1954 yılında kız kardeşi Nazan Şoray dünyaya gelmiş, anne baba arasındaki geçimsizlik de iyice artmıştır. Bunun üzerine çift, boşanmış, Türkan Şoray kız kardeşiyle birlikte annesinde kalmıştır. Bu dönemde lise eğitimine devam eden Türkan Şoray, Karagümrük’teki Sarmaşık Sokak’a taşınmış, burada da zor günler geçirmiştir. Fakat burada ev sahiplerinin kızı Emel Yıldız ile tanışması, Türkan Şoray için bir dönüm noktası olmuştur.

Türkan Şoray’ın Sinema Kariyeri

Yıldız sayesinde Türkan Şoray Yeşilçam’a adım atmış, o dönem Nisan Haper’in asistanı olan Türker İnanoğlu, Şoray’ı keşfetmiştir. Köyde Bir Kız Sevdim filminde kendisine şans verilmiş, annesinin pek istememesine rağmen Türkan Şoray’ın sinema kariyeri başlamıştır.

İlk oyunculuk deneyimi yaşadığı dönemlerde henüz 15 yaşında Şadi Çadırcı ile nişanlı olan Şoray daha sonra yeni teklifler almıştır. Bir süre sonra da Çadırdı ile ayrılarak İnanoğlu ile nişanlanmıştır. Aşk Rüzgarı ve Utanmaz Adam ile birlikte medyanın ilgisini üzerine çekmiş, dönemin en ünlü haftalık sinema dergilerinden Sinema’da kapak kızı olarak yer almıştır.15 Mart 1961 yılındaki sayı ile yüzü daha da tanınmış, daha sonra gazetelerde, dergilerde yer almayı sürdürmüştür.

Türkan Şoray, Eylül 1962’de bir film setinde Rüçhan Adlı ile tanışmıştır. Bu tanışma onun için uzun soluklu bir ilişkiye dönüşmüş, kendisinden 23 yaş büyük olan Adlı ile Şoray hakkında pek çok şey yazılıp söylenmiştir. Buna rağmen çift birlikteliğini sürdürmüş, Adlı, Şoray’ın her filmde rol almamasını, dekolte giymemesini, öpüşmemesini salık vermiştir. Kendisine de “Sultanım” şeklinde hitap etmiş, daha sonra Şoray’ın kendisi Sultan lakabıyla anılır olmuştur.

1964 yılında I. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu Ödülü’nün sahibi olan Türkan Şoray, daha sonra onlarca kez farklı ödül almıştır.

Bir Yönetmen Olarak Türkan Şoray

Türkan Şoray, 1972 yılında Dönüş filmiyle yeni bir deneyim yaşamış, ilk kez yönetmelik yapmıştır. 1973 yılında ikinci kez Azapta ile yönetmenlik koltuğuna oturmuştur.

1983 yılında 20 yıllık Rüçhan Adlı ile Şoray’ın birlikteliği Adlı’nın karısından bir türlü boşanmaması nedeniyle sonlanmıştır. Şoray, Cihan Ünal ile evlenmiştir. 1987 bu evlilik de bitmiştir. 2000’li yılların başından itibaren dizlerde de rol almaya başlayan Türkan Şoray Haziran 2018’de önüne iyi senaryolar gelmediği gerekçesiyle oyunculuğu bıraktığını duyurmuştur.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*