Pelin Körmükçü Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Pelin Körmükçü Kimdir Biyografi ve Hayatı

Pelin Körmükçü kimdir? Pelin Körmükçü 1988’den bu yana kariyerini devam ettiren tiyatro- sinema- dizi oyuncusu ve seslendirme sanatçısıdır. 10.02.1970 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İstanbullu kadın oyuncu 1.62 boyunda ve 50 kg’dr. İlköğretimi, ortaöğretimi ve liseyi doğduğu şehir olan İstanbul’un Bakırköy ilçesinde tamamlamıştır. Mesleki yeterlilik için uygulamalı tiyatro, oyunculuk ve seslendirme eğitimi almıştır.

Henüz 17 yaşında iken ekranlara bir reklam filmi ile gelen Pelin Körmükçü ilk oyunculuğunu 1989 tarihinde oynadığı iz peşinde dizisinde tecrübe etmiştir. İlk tiyatro tecrübesini ise Muhteşem Serseri oyunu ile kazanmıştır. Reklam filmi, film, dizi çalışmaları ile ekranlarda, sergilediği pek çok oyun ile sahnede yer almıştır. Beşiktaş Kültür Merkezi kadrosunda bulunan Pelin Körmükçü çeşitli projelerde seslendirme çalışmaları yapmaktadır.

İstanbul’un eski ailelerinden gelen Pelin Körmükçü sanatçı bir aile ortamında yetişmiştir. Dedesi Hikmet Hazım Körmükçü Darülbedayinin önemli sanatkarlarından birisidir. Abisi Hazım Körmükçü ve kuzeni Hikmet Körmükçü kendisi gibi oyunculardır. Soyadları da bu sanatkar aileyi destekler niteliktedir. Eskiden sirk yerine körmük kelimesi kullanılmaktadır. Çeşitli eğlence aktivitelerinin sergilendiği bu alanı kuranlara, icra edenlere körmükçü denir. Eski ve sanatkar aile bu soyadını bilinçli olarak yıllardır taşımaktadır.

Pelin Körmükçü Aile Hayatı

İstanbul’un köklü ailelerinden gelen Pelin Körmükçü tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu; aynı zamanda seslendirme sanatçısıdır. Abisi Hazım Körmükçü ve kuzeni Hikmet Körmükçü kendisi gibi oyunculuk mesleğini yerine getirirken, dedesi Hazım Körmükçü Darülbedayi’nin sanatçıları arasındadır. Pelin Körmükçü kaç yaşında sorusuna cevap olarak Pelin Körmükçü’nün 10.02.1970 tarihinde doğduğu verilebilir. Pelin Körmükçü yaşamı boyunca 3 evlilik yapmıştır. İlk eşi Mimar Cengiz Cennetoğlu ile 2004 yılında yaşamını birleştiren Pelin Körmükçü 2006 yılında bu evliliği sonlandırmıştır. Pelin Körmükçü’nün 2. evliliği ise 2008 yılında Rafi Moreno ile gerçekleştirmiştir. Rafi Moreno ile olan birlikteliğinden Selin adında bir kızı olan Pelin Körmükçü bu evliliğini ise 2011 yılında sonlandırmıştır. Son evliliğini ise 2013 yılında Bedrettin Faik Başar ile gerçekleştirmiştir. İş adamı Bedrettin Faik Başar ile olan son evliliği halen devam etmektedir.

Pelin Körmükçü Oyunculuk Kariyeri

Pelin Körmükçü 10.20.1970 tarihinde dünyaya gelmiş sanatkar bir ailenin oyuncu kızıdır. Pelin Körmükçü nerelidir sorusunu soran izleyiciler bulunmaktadır. Pelin Körmükçü’nün ailesi İstanbul’un eski ailelerindendir ve Pelin Körmükçü İstanbul’da dünyaya gelmiştir; İstanbulludur. Öğrenim hayatını doğduğu şehirde tamamlayan Pelin Körmükçü ilköğretimi, ortaöğretimi ve liseyi Bakırköy ilçesinde tamamlamıştır. Oyunculuk eğitimi için uygulamalı tiyatro, oyunculuk ve seslendirme eğitimi almıştır. Ailesinde de önemli sanatçılar bulunmaktadır.

Dedesi Hazım Körmükçü Darülbedayi’nin önemli sanatçıları arasında anılır. Kardeşi Hazım Körmükçü ve kuzeni Hikmet Körmükçü kendisi gibi oyunculuk performansı sergilemekte ve başarılı yapımlarda yer almaktadırlar. Sanatkar bir aileden gelip mesleki yeterlilik açısından eğitim alan Pelin Körmükçü kariyer hayatı boyunca pek çok reklam filmi, film, dizi, tiyatro ve seslendirme çalışmalarında yer almıştır. Reklam yıldızı olarak ödüle layık görülen Pelin Körmükçü yer aldığı dizi yapımlarında oyunculuk yönünü ön plana çıkartmıştır.

1994 yılında yayınlanan Yaseminname’de canlandırdığı Selvi, 1995 yılında yayınlana Evdekiler dizisinde canlandırdığı Alev rollerinde sektörde henüz yeni olmasına rağmen başarılı bir performanslar ortaya koymuştur. Dönemin popüler yapımlarından Yılan Hikayesi’nde canlandırdığı Esra karakteri ile geniş kitlelerce tanınmıştır. Arka Sokaklar dizisinde Gonca baş komiser rolü ile kariyerinde başarılı ilerlemeler gerçekleştiren Pelin Körmükçü son dönemde geniş bir izleyici kitlesine sahip olan Ramo dizisinde Ahsen karakterine can vermektedir. Kötü karakterleri de başarı ile canlandırabilmektedir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*