Şafak Sezer Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Şafak Sezer Kimdir?
Şafak Sezer Biyografisi

Dizi ve sinema filmleri başta olmak üzere magazin dünyasının ve ekranların en çok ilgi gören isimlerinden birisi Şafak Sezer’dir. Hayranları tarafından Şafak Sezer kimdir diye merak edilmekte ve Şafak Sezer kaç yaşındadır gibi araştırmalar yapılmaktadır. Bu yazımızda Şafak Sezer nerelidir dâhil bütün soruların cevabını bulacaksınız.


Şafak Sezer Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Şafak Sezer, 10 Ekim 1970 tarihinde Ankara’nın Sincan ilçesinde dünyaya gelmiştir. Ailesi aslen Erzincan kökenlidir. Ankaralı oyuncu, 6 kardeşin en küçüğüdür ve ailesi o yıllarda Çinçin Mahallesinde bir gecekonduda yaşamaktadır. Babası Polat Sezer karayollarından emekli, annesi ev hanımıdır. İlköğretim döneminde okul korosunda olan Şafak Sezer, ortaokul döneminde okulun resmi üniforması olan gri pantolon ve lacivert ceketi olmadığı için okulu bırakmıştır. Ardından da eczanede çalışmak durumunda kalmıştır. 1989 yılında ise tiyatroya adın atmış, aynı dönemde ailesinin geçimine yardımcı olabilmek için tezgâhtar, camcı, işportacı gibi pek çok işte çalışmıştır.


Şafak Sezer’in Tiyatro Kariyeri

Şafak Sezer’in babası bir dönem Arif Sağ’ın danışmanlığını yürütmüş, sanat camiasında da tanınan bir kişidir. Babası bir gün onu alıp Ankara Halk Tiyatrosunun kurucularından Mehmet Karagöl’Ün yanına götürmüş ve orada Şafak Sezer’e taklit yaptırmışlar, o günden sonra tiyatro hayatı başlamıştır. İlk olarak da Eşeğin Gölgesi adlı tiyatroda sahneye çıkmıştır. Daha sonra da devri Yalan, Başımızda Pak Bulut, Uzaylı Arif gibi pek çok tiyatroda görev almıştır. Bir süre sonra Ekin Tiyatrosu bünyesine dahil olan Şafak Sezer orada Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Biz Bu İhtilali Niye Yaptık gibi tiyatrolarda sahneye çıkmıştır.

Şafak Sezer ilk sinema filmi deneyimini Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileri tarafından çekilen Bir Düğün Masalı adlı çalışma ile yaşamıştır. Burada bir avukatı canlandırmış, bu filmin ardından ekranların sevilen dizisi Ana’da rol teklifi gelmiştir. Burada ufak bir rolü olmuş, asıl tanınması ise İnermisin Çıkarmısın adlı yarışmaya katılması olmuştur. Şafak Sezer, bu yarışmayı kazanarak medyaya kendini tanıtmıştır. Bu yarışmaya ise askerliğinin bitmesine 60 gün kala birliğinden izin alarak katılmıştır.


Şafak Sezer’in Diz ve Sinema Oyunculuğu Kariyeri

Şafak Sezer, ilk dizi oyunculuğunu 1997 yılında Maşallah rolüyle Başka Aile’de yaşamıştır. Yine aynı yıl Dostlar Pasajı’nda Yıldırım rolünü canlandırmış, devamında Komşu Komşu, Sıdıka adlı dizilerde yer almıştır. 1998 yılında Şafak Vakti ile ekranlara çıkan Şafak Sezer, 2002 yılında Zalim, Reyting Hamdi ve Ekmek Teknesi dizilerinde oynamıştır. 2004 yılında Fuzuli rolüyle Altın Kafes; Aslan rolüyle Bendeniz Aysel dizilerinde yer almıştır. 2006 yılında Bir Demet Tiyatro ile Ah Polis Olsam dizilerinde, 2007 yılında ise Düş Yakamdan ve Fesuphanallah adlı dizilerde görev almıştır.

2009 yılında Aynadaki Düşman, 2010 yılında Hanımeli Sokağı ve Türk Malı ile ekranlara çıkmış, 2011 yılında Alemin Kralı, 2013 yılında Altındağlı, 2014 yılında da Şimdi Onlar Düşünsün ile seyirciyle buluşmuştur. Son olarak 2017 yılında Erman Kuzu karakterinde Türk Malı dizisinde rol almıştır.

Sinema oyunculuğu kariyeri de en az dizileri kadar kabarık olan usta oyuncu ilk olarak 1993 yılında Bir Düğün Masalı adlı filmde Avukat Adnan rolünde yer almıştır. 2000 yılında Oyunbozan ile güçlü bir giriş yapmış, Vizontele, Hababam Sınıfı’nın çeşitli serileri, Maskeli Beşler serileri, Kutsal Damacana serileri, Kolpaçino serilerinde ve daha pek çok filmde rol alan Şafak Sezer’in bu güne kadar oynadığı film sayısı 27’dir. Ayrıca 7 farklı reklam filminde de ekranlara çıkmıştır.

Esra Sezer ile evli olan Şafak Sezer’in Irmak ve Sude adlı iki kızı vardır. 2013 yılında Gezi Parkı eylemlerine katılarak hükümeti eleştirse de daha sonra dönemin başbakanından özür dileyerek hata ettiğini söylemiş, iftar programlarının ve davetlerin müdavimi olmayı başarmıştır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*