Somer Sivrioğlu Kimdir?

Somer Sivrioğlu Kimdir?

Somer Sivrioğlu Kimdir?

25 Mayıs 1971 yılında İstanbul’un Kadıköy ilçesinde dünyaya gelmiştir. Mutfağa aileden aşina olan Somer Şef, acemiliğini annesinin restoran ve bar işletmeciliği yaptığı dönemde atmıştır. Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otelcilik bölümünden mezun olduktan sonra, 25 yaşına geldiğinde, kariyerini taçlandırmak amacıyla yüksek lisans yapmak için Avustralya’ya gitti. Avustralya’dayken restoran zincirlerinde yöneticilik görevlerinde bulundu, 2008 yılında Sydney’de kuzeniyle birlikte restoran açtı.

Elbette Türk mutfağı ve mezelerine menüsüne yer verdiği restoranına yine Türk ezgileri taşıyan “Efendy” ismini verdi. Böylelikle Türk kültürünü yurt dışında temsil etti. Avustralya’dayken de yeteneğiyle dikkat çeken usta şef, Türk mutfağını tanıtma amaçlı MasterChef Avustralya programına misafir jüri olarak katıldı.

2015 yılında Türk mutfağının bilinirliği ve yaygınlığını arttırmak amacıyla Avustralyalı yazar David Dale ile bir kitap yazdı. (Anatolia: Adventures in Turkish Cooking) Yazarlığın yanı sıra köşe yazarlığı yapan usta şefin Lezzet Yolculuğu isimli bir radyo programı sunuculuğu deneyimi de bulunmaktadır.

2016 yılında Avustralya’da Anason adını verdiği ikinci restoranını açtı.

1 erkek 1 kız çocuk babası olan Somer Şef’in eşi Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nde öğretim üyeliği yapan Aslı Sencer’dir. İşlerinin finans yönetiminde eşiyle birlikte görev yapmaktadırlar.

2018 tarihi itibari ile jüri üyeliğini yaptığı MasterChef Türkiye programında izleyici karşısına çıkmaktadır.

Gerek uluslararası gerekse Türkiye’de birçok başarıya imza atan usta şef, başarılarını aldığı ödüllerle taçlandırmıştır. 2010 yılında İç Batı’nın En İyi Türk Restoranı Ödülü, aynı yıl ve takip eden yıl RCSNSW Mükemmellik Ödülü, 2012 yılında İç Batı’nın En İyi Restoranı ve 2013 yılında da Yerel İşletme Ödülü’nü almıştır.

Somer Şef’in Aldığı Ödüller

2013 Yerel İşletme Ödülü
İç Batı’nın En İyi Restoranı 2012 En İyi Lezzet Ödülü
2010 ve 2011 RCNSW Mükemmellik Ödülü
2010 İç Batı’nın En iyi Türk Restoranı Ödülü


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*