Ümit Sayın Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Ümit Sayın Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Türk müziğinin önemli isimlerinden birisi olan Ümit Sayın birçok kişi tarafından ilgiyle takip ediliyor. Ümit Sayın kimdir, ümit Sayın nerelidir gibi sorular soruluyor. Bakımdan öncelikle Ümit Sayın, İzmir’de doğmuştur. Yani İzmirli şarkıcılarımızdan birisidir. Ümit Sayın kaç yaşındadır diye merak edenler için Sayın, 26 Nisan 1970 tarihinde dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamlamış, ardından Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümünde üniversite eğitimine başlamıştır. Müzik kariyerine yoğunlaşması üzerine bu bölümü yarıda bırakarak ayrılmıştır.


Ümit Sayın Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Ümit Sayın’ın hayatını değiştiren nokta 1990 yılında başlamıştır. Sezen Aksu’nun İzmir’de verdiği konserle birlikte Ümit Sayın için uzun bir maraton başlamış, yeni kapılar açılmıştır. Sayın, sahneye çıkarak bir şarkıda Sezen Aksu’ya eşlik etmiş, ardından da vokalisti olması için teklif almıştır. Bunu kabul ederek İstanbul’a gelen Ümit Sayın, İstanbul’da Timur Selçuk’tan bir süre klasik gitar eğitimleri almıştır. Fuat Güner’in stüdyosuna da dahil olmuş, burada 2 yıl boyunca çalışmış ve kendisini iyi derecede geliştirmiştir. 1991 yılı itibariyle ilk bestelerini yapmaya başlamış olan Ümit Sayın, bu dönemde çeşitli stüdyo vokalleri ve reklam müzikleri için de çalınmalarını sürdürmüştür.

Ümit Sayın, stüdyoda reklam müziği ve vokal çalışmalarına devam ettiği sıralarda Ozan Çolakoğlu ile tanışmış, ikili daha sonra birçok başarılı projenin içinde birlikte bulunmuştur. 1992 yılında Ümit Sayın hem Harun Kolçak’ın hem de Sezen Aksu’nun vokalistliğini birden yapmış, aynı dönemde Deniz Arık ile yakın temasta olmuştur. Deniz Arık’ın o dönem şöhrete kavuşmasını sağlayan Zehir Ettin ve Vurur adlı iki şarkısının söz ve müziklerini Ümit Sayın yazmış, ismini daha yukarılara taşımıştır.

1993 yılında Ajda Pekkan’a vokalistlik yapmaya başlayan Ümit Sayın, aynı yıl içinde Leman Sam, Seden Gürel, Emel Müftüoğlu, Hakan Peker, Burak Kut için de söz ve besteler yaparak Türk müziğinin meşhur şarkıcılarıyla bir arada bulunmuştur. Aynı yıllarda dur durak bilmeden çalışmalarına devam eden Ümit Sayın, 1994 yılında Tarkan’ın çok büyük bir çıkış yapan A Acayip adlı albümüne katkıda bulunmuştur. Bu albümde yer alan Dön Bebeğim ve Gitme adlı parçaların yazımı Ümit Sayın’a aittir. Aynı yıl İzel ve Yeşim Salkım’ın albümlerinde yer alan çeşitli şarkıların yazarlığı da Ümit Sayın tarafından yapılmıştır. Pınar Aylin’in büyük bir çıkış yaptığı Sen Gidip De adlı parçanın sözleri de yine Ümit Sayın tarafından yapılmıştır.


Ümit Sayın’ın Albüm Çalışmaları

Ümit Sayın 1994-1995 yıllarında Tarkan’ın vokalistliğini yapmış, kariyerine bir yenisini daha eklemiştir. Üstelik bu yılarda kendi albüm çalışmalarına da hız vermiş, dur durak bilmeden çalışmalarını sürdürmüştür. 1996 yılı itibariyle ilk albümü olan Hicran piyasaya çıkmış, bu albümde yakın arkadaşı Ozan Çolakoğlu ile birlikte çalışmışlardır.

1997-1998 yıllarında Ümit Sayın yine beste ve söz çalışmalarını devam ettirmiştir. Deniz Seki, Zeynep Dizdar, Aşkın Nur Yengi, Asya, Gökhan Tepe, Bengü gibi çeşitli şarkıcıların seslendirdiği müziklerin beste ve söz çalışmalarına imza atmıştır. Ümit Sayın, 1998 yılında babasını kaybetmiş, 1999 yılında ikinci albümünü çıkarmıştır. İkinci albümünün adı, Ben Tabi Ki adını taşımaktadır. 2000 yılından İstanbul Plak ile olan sözleşmesini bitirmiş ve bestelerinin hakları için aynı dönem Sony Müzik ile anlaşmıştır. 2000 yılından 2004 yılına kadar müzik çalışmalarına ara veren Ümit Sayın, dönüşünü Mai albümüyle yapmıştır. Daha sonra albüm çalışmalarında bir ara olmuş, 2010 yılında Takılma, 2011 yılında Söz Müzik Ümit Sayın ve 2013 yılında da Kendiliğinden adlı albümleri piyasaya çıkmıştır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*