Ayhan Sicimoğlu Kimdir? Ayhan Sicimoğlu Kaç yaşında ve nereli?

Ayhan Sicimoğlu Kimdir?

Ayhan Sicimoğlu Kimdir? Ayhan Sicimoğlu Kaç yaşında ve nereli?

Ekonomi, fotoğraf ve sinema üzerine eğitim alan, hiç eğitim almadığı halde müzikle ilgilenen, dalgıçlıktan, program yapımcılığı ve sunuculuğuna kadar birçok farklı kimlikle karşımıza çıkan, sunduğu programda çok beğendiği durumları “hastasıyım” ifadesiyle dile getiren Ayhan Sicimoğlu kimdir sorusuna yanıtları yazımızda bulabilirsiniz.

Aslen Kayserili olmasına rağmen, inşaat mühendisi babasının işi nedeniyle, Niğde’de 25 Ağustos 1950 yılında dünyaya gelmiştir. Kayseri’de yer alan Talas Amerikan Koleji’nde orta öğrenimini tamamlayıp, ardından Mersin’in Tarsus ilçesinde yer alan Tarsus Amerikan Koleji’nde lise öğrenimini tamamlamıştır. Lisans eğitimi için de Ankara’ya gelen Sicimoğlu, Hacettepe Üniversitesi’nde Temel Bilimler Fakültesi’nden mezun olmuştur.

1972 yılında Hacettepe’deki karışıklığın üzerine, fotoğrafçılık ve film alanlarında eğitim almak için İngiltere’ye gitmiştir. Annesinin Amerikan Koleji’nde okuduğu, ardından yurt dışına gidip Türk eğitimine çok yabancı kaldığı yorumunun üzerine geri dönmüş ve Ekonomi eğitimine devam etmiştir.

1977 yılında da moda fotoğrafçılığı yapmak için İtalya’nın Roma kentine gidip 4 yıl yaşamıştır. Askerliğini yapmadan İtalya’da yaşamaya giden Sicimoğlu, askerlik görevini yapması için Türkiye’ye dönme zorunluluğu ile karşı karşıya gelmiştir. Ya Türkiye’ye dönüp askerlik yapacak ya da Türk vatandaşlığı hakkını kaybetmekle karşı karşıya gelecekti. İtalya’dan ayrılıp bir süre Afrika’ya gitmiştir, ardından da bir süre Kanarya Adalarında yaşamıştır. Annesinin üzülmesine ve vatan hasretine dayanamayıp Türkiye’ye dönmüş, Erzincan’da askerlik hizmetini tamamlamıştır. Ardından Amerika’nın New York eyaletine gidip, babasının tekstil işinde çalışmıştır.

Ayhan Sicimoğlu Müzik Kariyeri

1970’li yıllarda Mazhar Alanson, Fuat Güner, Özkan Uğur ve Galip Borans ile birlikte “İpucu Beşlisi” ismini verdikleri funk müzik grubunu kurmuş, “Heyecanlı” ismindeki 45’liği yapmışlardır. Türkiye müzik tarihindeki ilk müzik klibi olarak kayıtlara geçen “Heyecanlı” şarkısının da klip yönetmenliğini yapmıştır. Bir süre Seyyal Taner ile birlikte çalışmışlardır. Hop Otur Hop Kalk ismindeki bir diğer şarkıda da Sicimoğlu’nun düzenlemeleri bulunmaktadır. İpucu Beşlisi’nin diğer şarkısı “Ele Güne Karşı”, daha sonra Mazhar, Fuat ve Özkan’ın “MFÖ” isminde devam ettikleri grubun da özdeşleştiği şarkı haline gelmiştir. 70’lerin sonuna doğru yaklaşırken grup dağılmış ve Ayhan Sicimoğlu müzik kariyerine solo olarak devam etmiştir.

İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Portekizce ve İspanyolca olmak üzere 5 dil bilmektedir. Hayatında çok farklı yere sahip olan denizi çok sevdiğini dile getiren Sicimoğlu profesyonel olarak dalgıçlık yapmaktadır. Bir dönem Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı Başkanlığı görevini de yerine getirmiştir. Son dönemde “Ayhan Sicimoğlu ile Renkler” ismindeki kültür-gezi programını yapmaktadır. Küba’ya olan seyahatinden sonra “Latin All Stars” isimli grubu kurmuş, perküsyon performansı sergilemektedir. Joy FM radyo kanalında “Latin Lovers” isimli programın düzenleyiciliğini de yapmaktadır. Tam bir latin müzik aşığı olan Sicimoğlu Zeynep Sicimoğlu ile evlidir ve bu evliliğinden olan kızı Ayşe Sicimoğlu da opera sanatçısıdır.

2006 yılında “Friends&Family” isimli ilk albümünü çıkarmıştır. 2011 yılındaki ikinci albümü “En Estambul” ‘da Sicimoğlu’na Armando Miranda, Rodihor Rodriguez, Burcu Güneş, Sibel Tüzün ve Esin İris gibi yerli ve yabancı müzisyenler de eşlik etmiştir. Seyahatlerindeki anılarını derleyip kaleme aldığı eserlerinden “Renkli Masallar” 2013 yılında, “Hastasıyım” isimli kitabı ise 2018 yılında yayınlanmıştır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*