Pınar Aylin Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Ülkemizde özellikle doksanlı yıllarda en çok bilinen pop sanatçıları arasında Pınar Aylin ismi yer alır. Sonraki yıllarda doğmuş olan birçok kişi şarkılarını dinledikçe Pınar Aylin kimdir sorusunu sormaktan kendilerini alamaz. Son yıllarda popülerliği bir miktar azalmış olsa da belli bir yaşın üzerindeki kişiler için hala daha oldukça popüler bir isim olarak görülmektedir. Pınar Aylin İzmirli bir şarkıcı olarak bilinmektedir. 12 Mayıs 1972 yılında İzmir’de doğmuştur. İlkokuldan itibaren tüm eğitim hayatını İzmir’de tamamlamıştır.


Pınar Aylin Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Özel İzmir Türk Kolejini başarı ile tamamladıktan sonra üniversite eğitimine başlamıştır. Eğitim hayatına çok erken başlamış olması nedeniyle on altı yaşında iken üniversiteye başlamıştır. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinde eğitim görmüştür. Üniversite eğitimi sürecinde çalışma hayatına ilk adımı atmıştır. Reklam işleri ile uğraşmak ile ilgili bir karar vermiş iken kendisine gelen teklif hayatını değiştirmiştir. TRT’den kendisine sunuculuk teklifi gelmesi ile birlikte çalışma hayatını bu yöne kaydırmıştır. TRT’nin İzmir Televizyonu’nda gençlere yönelik bir program sunmaya başlamıştır. Bu süreçte üniversite eğitimi ile birlikte sunuculuğu başarılı bir şekilde yürütmüştür. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü’nü başarılı şekilde tamamlamıştır. Okulun bitmesi ile birlikte Kanal Ege adlı yerel televizyonda sunuculuk hayatına devam etmiştir.


Pınar Aylin’in Müzik Hayatı

Pınar Aylin çalışma hayatına başladığı sunuculuk mesleğini bir süre sonra bitirmiş ve başka bir alana yönelmiştir. Başarılı bir sesi olduğunu düşündüğü için müzik dünyasına yönelmiş ve bunun için İstanbul’a gelmiştir. 1994 yılında geldiği İstanbul’da müzik ile ilgili ilk çalışmalarına başlamıştır. İlk kasetini 1995 yılında “ Ben Bahara Hazırım” adı ile Raks Müzik adı altında çıkartmıştır. O yıllarda oldukça popüler olan video klip çalışmaları Pınar Aylin’i de etkilemiştir. Bu albümün içerisinde yer alan “Deliler Gibi” adı şarkısına ilk klipini çekmiştir.

Oldukça başarılı olan bu klip tüm müzik kanallarında önemli bir yer edinmiştir. Raks Müzik adı altında 1997 ve 1998 yıllarında “Güneşten” ve “ Ay Işığı” adlı iki adet albüm daha çıkartmıştır. Daha sonra Sony Müzik ile anlaşarak 200 yılında “Çöl Fırtınası” adlı albüm çalışması yapmıştır. 2004 yılında beşinci albümünü yine aynı şirket ile “No:5” adı ile piyasaya sürmüştür. Devamında “Aslolan Ben”, “ Masal Bu Ya” ve “Hit 70’ler” adlı albümler ile ortalığı kasıp kavurmuştur. Bu müzik albümlerinde yer alan birçok şarkı o yıllarda oldukça fazla dinlenen müzik kanalları ve radyolarda izleyiciler ve dinleyicilere ulaştırılmıştır. Çekilen kliplerin başarılı bulunması ile de izleyiciler Pınar Aylin’i ekranlarda görmeye alışmıştır.


Pınar Aylin’in Başarıları

Pınar Aylin kaç yaşındadır sorusunu merak edenler özellikle onun genç yaşına bu kadar başarıyı sığdırmasına şaşırmaktadır. Oldukça başarılı bir müzik hayatı bulunan sanatçı birçok farklı dalda ödül kazanmıştır. İlk yaptığı albüm çalışmasından sonra on yılda beş albüm ve toplamda sekiz albüm çıkartmıştır. Popüler olduğu dönemler olarak 1995 yılı ve 2000 yılı arasında pek çok gençlik ödülüne layık görülmüştür. Özellikle üniversiteler en iyi pop şarkıcısı dalında Pınar Aylin’e ödül vermiştir. Dünyaca ünlü şarkıcı Micheal Damian ile düet çalışması yapmıştır. Dünya genelinde milyonlarca kişinin dinlediği şarkıcı ile birlikte “ Don’t Make Me Wait” adlı şarkıyı seslendirmiştir. Bu şarkının hem İngilizce hem de Türkçe olarak söylenmiş olması şarkıcıyı daha popüler hale getirmiştir. Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte tüm dünyada ve ülkemizde sevilen bir parça olarak dinlenmesinde bu durum etkili olmuştur.


 

News Reporter

1 thought on “Pınar Aylin Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir